Zdraví z pohledu čínské medicíny - 3. díl: Leden a močový měchýř

Orgánem měsíce ledna podle TČM je močový měchýř. Ten slouží jako shromaždiště odpadních tekutin, které vylučují ledviny – párový orgán močového měchýře, předtím než jsou vyloučeny z těla ven. Moč by měla být světlé barvy, tmavá barva naznačuje nedostatek tekutin v těle.mocovy_mechyr

Nevyváženost energií můžeme u tohoto orgánu pozorovat zejména jako problémy s močením – ať už je příliš časté nebo naopak je-li proud moči zahrazen. Můžeme se setkat i s otoky končetin, napětím svalů kolem páteře, bolestí hlavy v oblasti spánků. Časté jsou i záněty močového měchýře zejména u žen. Na emocionální rovině zaznamenáváme obtíže, jako jsou podrážděnost, strach, přecitlivělost.

Močovému měchýři stejně jako ledvinám škodí chlad, zejména od nohou i „chlad“ ve vztazích, zejména partnerských.

Podle TČM tělu v lednu a zimě organismu obecně prospívá odpočinek a setrvávání v teple a klidu. Je to ideální doba vhodná k duševnímu rozjímání a nabrání sil na nový rok. Pokud se v zimě přílišně vyčerpáváme, můžeme se na jaře setkat s „jarní únavou“.

Nezbytné je dodržování pitného režimu, vhodné jsou reflexní masáže chodidel a fyzická aktivita k rozpohybování energie v těle. Ze stravy vyřadíme nadbytečné jednoduché cukry a volíme potraviny, které organismus zahřívají – zeleninové a masové vývary, fazole adzuki, hrách, pohanku, mořské řasy. Omezíme citrusy, které organismus spíše ochlazují a mléčné výrobky.

Z bylinek je vhodná lichořeřišnice, brusinka, borůvka, vrbovka, celík zlatobýl a kopřiva.

NÁŠ TIP: vyzkoušejte Medvědicovou směs od bylinář a léčitele Břetislava Nového (Dědka kořenáře), která výborně také doplňuje lékovou terapii (doporučujeme konzultaci s lékařem).

Zkušenost s Medvědicovou směsí LPPK:

"Mívala jsem problémy s močovým měchýřem a medvědicovou směs od Dědka kořenáře jsem už vyzkoušela. Teď, když se mi zánět zase objevil, jsem se k němu vrátila a koupila jsem si rovnou velké balení."