Zdraví z pohledu čínské medicíny - 8. díl: Červen a tenké střevo

Každý měsíc roku je v tradiční čínské medicíně zasvěcen jednomu z orgánů. Červnu patří tenké střevo, které je párovým orgánem srdce, které jsme si spolu s vládnoucí energií ohně a léta představili v květnovém díle.

Tenké střevo je z pohledu trávení potravy jedním z těch nejdůležitějších orgánů. Právě tenké střevo, pokud funguje správně, rozhodne, zda budou živiny z potravy správně vstřebány, nebo vyloučeny.

Tenké střevo, s délkou přibližně 7 metrů, se nachází pod žaludkem a pokračuje v prostřední a spodní části břicha, přecházející do tlustého střeva. Hlavní funkcí tenkého střeva je zajištění správného trávení, které začíná příjmem potravy a pokračuje jejím pohybem. Společně s enzymy slinivky břišní a žlučníku střevní enzymy rozkládají potravu na menší složky - bílkoviny na aminokyseliny, složitější sacharidy na jednoduché cukry a tuky na menší jednotky, které může organismus snadněji vstřebat. Vnitřní strana tenkého střeva je pokrytá klky, které zvyšují plochu pro absorpci živin a filtrují potravu, aby se nešířily jedovaté látky do těla. Pokud je však tenké střevo přeplněno toxiny, může dojít k zpomalení trávicího systému a snížení jeho účinnosti.

Tenké střevo, z pohledu TČM, hraje významnou roli při rozdělování čistého od nečistého na tělesné i psychické úrovni.  Jeho další důležitou funkcí je rozklad potravy, který zahrnuje transformaci a třídění. V průběhu tohoto procesu vznikají tři hlavní produkty: esence z potravy a tekutin, které slouží jako výživa pro fungování organismu, nepotřebné zbytky tuhé stravy, které pokračují v trávicím systému, a odpadové zbytky tekutin, jež jsou vylučovány prostřednictvím močového měchýře.

Podobný princip platí i v oblasti psychiky: tenké střevo má schopnost řídit přeměnu a oddělovat potřebné od nepotřebného. Během dne a celého života se setkáváme s množstvím vjemů, které je třeba zpracovat a rozřadit. Potřebné vjemy se přeměňují v prospěšné aspekty naší psychiky, zatímco nepotřebné vjemy jsou vyřazovány a odstraňovány.

Pokud je tenké střevo v nerovnováze, může se projevit zmatek a ambivalentní chování, a to může vyvolat další nepříjemné emoce, jako je smutek, frustrace, nedostatek radosti, kritičnost, cynismus, naivita, přílišné analyzování situací nebo ctižádost bez schopnosti těšit se z úspěchu. Tato nerovnováha také může způsobit různé fyzické příznaky a potíže, například průjmy, napětí svalů břicha, bolest v podbřišku, krku a ramenou, dvojitou bradu, abscesy v ústech a na rtech, tenisový loket, omezenou pohyblivost ramen, potíže s otáčením hlavy, hemoroidy, křečové žíly, anémii, studené končetiny, bolesti hlavy a migrény, nebo potíže se sluchem a močením.

Pokud je energetická síla tenkého střeva vyčerpána, může docházet k obtížnému vstřebávání živin a nedostatečnému příjmu živin, což může vést až k celiakii nebo nesnášenlivosti lepku, což poškozuje vnitřní stěnu střeva a klky. Tím vzniká závažný problém s přijímáním potravy, který často provází alergické reakce, nevolnost, nadýmání a průjmy. Tělo tak může ztratit množství vitamínů a minerálů, což v konečném důsledku může vést k významnému úbytku hmotnosti. Naopak, příliš silná energie tenkého střeva může vést k ranní ztuhlosti šíje a krku.

Tenké střevo je nejvíce narušováno stresem, kritičností (včetně sebekritiky) a přílišným přemýšlením a analyzováním věcí. Tyto faktory se stávají hlavními nepřáteli zdravého fungování tenkého střeva. Pro obnovu a uzdravení je klíčové pracovat s dechem, přijímat svou jedinečnost a přijímat situace, kterým čelíme. Důležitou roli hraje i vděčnost a pokora vůči sobě i okolnímu světu. Tímto způsobem můžeme najít cestu k obnově a harmonizaci tenkého střeva.

V tomto období se může vyskytnout nadměrné horko, které představuje jednu z hlavních příčin nerovnováhy. Proto je vhodné v horkých dnech zařadit do jídelníčku chladnější a lehčí potraviny, jako jsou saláty a čerstvé ovoce. Omezte nebo úplně vyřaďte živočišné tuky, červené maso, vejce, mléčné výrobky z kravského mléka a cukr, které zvyšují hladinu cholesterolu. Je důležité konzumovat přirozené potraviny bohaté na vlákninu a vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám. Omezte konzumaci pečiva, kávy a alkoholu. Je také dobré pít dostatek tekutin, nejlépe čistou vodu s bylinkami, jako je máta, nebo zelený čaj, který nám v této době prospívá.

Pokračujte ve stravování stejně jako minulý měsíc a doplňte ji o sezónní potraviny, které právě rostou, například špenát, ředkvičky a zelené saláty. Co se týče luštěnin, využijte převážně fermentované produkty, jako je miso pasta, tempeh, nebo adzuki fazole. Pro posílení slinivky a zlepšení stavu sliznic (nejen střev) je vhodné zařadit bezlepkové obiloviny, jako jsou jáhly, quinoa, pohanka, amarant nebo rýže.

Mezi bylinky, které jsou pro tenké střevo prospěšné, patří aloe vera, čekanka, lněné semínko, kurkuma a česnek. Jako doplněk stravy můžeme zahrnout různá probiotika a prebiotika. Jako čajovou směs můžeme doporučit ajurvédský Shunti a Triphala. Užitečné jsou také bylinné tinktury, jako je Intocel, Regalen, Pročištění sýpky, nebo přípravek MycoGastro obsahující synergicky působící kombinaci hericia, aloe vera, chlorelly a lékořice. Z medicinálních hub je nejvhodnější Chaga, která byla po staletí součástí tradiční ruské a čínské medicíny a které se přisuzují schopnosti oživovat a uklidňovat tělo i mysl.

NÁŠ TIP: vyzkoušejte produkt Mycomedica MycoGastro - tento výrobek je výsledkem inovativního využití tradičních čínských Hou Tou He Zhong San receptur. Synergické spojení Aloe vera, Chlorelly a lékořice podporuje správnou funkci střevního traktu a posiluje imunitní systém. Společnost Mycomedica je známá svou nekompromisní kvalitou, bezpečností a vysokou účinností. Patří mezi přední východoevropské výrobce potravinových doplňků z vitálních hub.

Zkušenost zákazníka s doplňkem stravy MycoGastro:

"Po použití Mycogastro jsem zaznamenal až překvapivé výsledky při léčbě bolestí žaludku a trávicích potíží. Již po první dávce se mi stav zlepšil a mohu skutečně označit účinek jako zázračný. Je nezbytné dodržovat instrukce užívání na lačný žaludek a vyčkat dalších třicet minut bez jídla a pití. Snad jen na to popíjení brčálově zelené dvoudecky si musí člověk zvyknout :)"

TČM červen 1160 × 376 px