Vařte s láskou, konzervujte s radostí: Objevte magii zavařování pro šťavnaté výsledky

Nadcházející období plné zralého ovoce a čerstvé zeleniny je jako stvořené pro milovníky zavařování a přípravu lahodných marmelád a džemů. Je to doba, kdy se sezónní plody doslova předhánějí ve své chuti a výživové hodnotě. Pokud jste již sáhli po konzervování nebo se teprve chystáte vstoupit do světa domácích pochoutek, máme pro vás skvělé zprávy. V tomto článku vám představíme tipy a doporučení, která vám pomohou překonat případné překážky a přinést do vaší kuchyně úžasné chuťové zážitky. Od výběru správných plodů po přesné postupy, zde najdete veškeré informace, které potřebujete k tomu, abyste se stali mistry zavařování. Připravte se na inspiraci a rozšiřte si své dovednosti při zachování toho nejlepšího, co nám příroda nabízí. Připraveni zavařovat? Pusťme do toho!

Nevíte si rady, jaký želírovací výrobek na zvolené ovoce použít?

 → Klikněte a stáhněte si naší přehlednou tabulku Jak vybrat želírovací přípravek.

Jak nahradit bílý cukr při výrobě zavařenin a marmelád?

→ Přečtěte si článek Jak nahradit bílý cukr při výrobě zavařenin a marmelád?

Stáhněte si brožurky plné receptů:

→ Receptář Začíná sezóna zavařování s výbornými recepty

→ Receptář Sezóna zavařování nikdy nekončí...

Želírfixy, Ovocný pektin a JamFixy

Přípravky na zavařování džemů a marmelád, do kterých si přisypete množství a typ cukru, podle vašich představ. Tedy s nákupem těchto sáčků pamatujte i na nákup cukru. Zkuste místo běžného cukru přidat fruktózu.

Jak vybrat nejvhodnější přípravek pro vaření džemů a marmelád? Přehled najdete výše. Ale jedna malá nápověda: 1:1 znamená, že počítáte spíše s kyselým ovocem (1 díl cukru, 1 díl ovoce). Pokud zvolíte 4:1 mělo by být ovoce sladké (4 díly ovoce, 1 díl cukru).

Zavařování bez chyb: Klíčová pravidla pro úspěšné konzervování

Když se pustíme do tvoření domácích marmelád, přesnídávek nebo zavařování plodů, je důležité dodržovat základní pravidla. Tímto způsobem si usnadníme práci a zvyšujeme šance na úspěch v našem zavařovacím dobrodružství.zavarovani1

Prvním krokem je zvolit zralé, ale ne přezrálé plody. Vyvarujeme se tím nevhodným chuťovým kombinacím. Plody s příznaky zkaženosti bez váhání vyřadíme.

Před samotným zpracováním důkladně opláchneme ovoce a zeleninu. Doporučuje se mýt je ve vodě ve vhodné nádobě, abychom minimalizovali riziko poškození. Po umytí plody zbavíme pecek, stopky a dalších nepožadovaných částí.

Připravíme si sklenice a víčka pro naše zavařeniny, které důkladně umyjeme. Sklenice postavíme na utěrku a do každé nalijeme 1-2 cm horké marmelády, přesnídávky nebo sirupu. Ohřívání sklenic před naplněním zabraňuje jejich prasknutí. Teď už můžeme sklenice plnit naší lahodnou směsí.

Abychom zajistili dlouhou trvanlivost našich zavařenin, skladujeme je na suchém, tmavém a chladném místě. Tím zajišťujeme optimální podmínky pro uchování chuti a kvality.

Pokud nemáte v období sklizně dostatek času na zavařování, nezoufejte. Můžete si ovoce jednoduše zmrazit a později ho využít k výrobě lahodných želé.

A co takhle udělat radost svým blízkým? Domácí džem je skvělým dárkem. Naplníme originální skleničku, přidáme koření, jako je vanilka, skořice, máta či hřebíček. S takovým dárkem určitě uspějeme a zanecháme úsměv na tvářích obdarovaných.

NÁŠ TIP: 

Zde je několik tipů na originální varianty džemů připravených z různých druhů ovoce a koření:

  1. Jahodový džem s bazalkou: Přidejte čerstvé bazalkové lístky do jahodového džemu. Bazalka dodá džemu svěží a aromatickou chuť.
  2. Meruňkový džem se skořicí: Přidejte do meruňkového džemu špetku mleté skořice. Toto koření naplní džem příjemně hřejivou a kořeněnou chutí.
  3. Malinový džem s vanilkou: Přidejte do malinového džemu lusk vanilky. Vanilka zvýrazní sladkost malin a dodá jim jemnou a bohatou vůni.
  4. Broskvový džem s rozmarýnem: Přidejte do broskvového džemu čerstvé rozmarýnové lístky. Rozmarýn dodá džemu výraznou bylinnou a kořeněnou chuť.
  5. Borůvkový džem s citronovou trávou: Přidejte do borůvkového džemu nasekanou čerstvou citronovou trávu. Toto exotické koření dodá džemu svěží a citrusovou chuť.

Kreativní svět marmelád a džemů

V dnešní době máme při přípravě džemů a marmelád prakticky neomezené možnosti. Už dávno nejsme vázáni pouze na ovoce z naší vlastní zahrady. Exotické plody z celého světa nám umožňují vytvořit chutě a kombinace, které překypují originalitou. Zatímco dříve byly marmelády vyrobeny pouze z jednoho druhu ovoce, dnes často mixujeme ovoce s vyšším obsahem pektinu, jako je rybíz a jablka, s ovoce chudším na pektin, například jahody nebo třešně.

NÁŠ TIP:

Zkuste zkombinovat ostružiny, borůvky a jahody nebo broskve spojte s chutí meruněk a pomerančů. Pro odvážnější doporučujeme kombinaci kiwi s dýní, okořeněnou limetkou a zázvorem.

Při výběru želírovacího cukru si můžeme vybrat podle požadované sladkosti marmelády a také na základě poměru ovoce v receptu. Existují také varianty želírovacích cukrů pro diabetiky a pro ty, kteří preferují zdravý životní styl. Tyto produkty jsou přirozeně bezlepkové, takže i lidé s celiakií si mohou vychutnat domácí marmeládu.

Pokud kupujeme ovoce pro zavařování, musíme počítat s odpadem, který při zpracování vznikne. To znamená, že musíme nakoupit větší množství ovoce, než je uvedeno v receptu. Pokud máme velmi šťavnaté ovoce nebo chceme dosáhnout tužší konzistence marmelády, použijeme menší množství ovoce, než je uvedeno na želírovacím cukru.

Pro přípravu džemu stačí ovoce nakrájet, zatímco pro marmeládu je třeba je rozmixovat. Doporučuje se připravovat marmeládu a džem ve více menších dávkách. I do většího hrnce dáváme pouze kilogram ovoce, aby lépe změklo a vytvořila se požadovaná konzistence.

Při vaření marmelády je vhodné použít hrnec s vyšším okrajem, aby se zabránilo případnému přetečení při varu. Marmeládu necháme za stálého míchání krátce vařit, 3 až 5 minut. Delší vaření je zbytečné a zbytečně ničí vitamíny obsažené v ovoci.

Pokud toužíte po výraznější chuti, můžete marmeládu obohatit o kyselinu citronovou nebo citronovou šťávu a dosladit podle svého gusta. Při přípravě marmelády pro diabetiky můžete využít fruktózu jako zdravější alternativu klasického cukru. A nezapomeňte odstraňovat pěnu, která se vytváří na povrchu marmelády během vaření.zavarovani2

Pokud využíváte k přípravě marmelády domácí pekárnu, vyberte si program speciálně určený pro tento účel a držte se pokynů uvedených na želírovacím cukru.

Abyste zkontrolovali správnou konzistenci marmelády, zkuste nechat malé množství vychladnout na talířku v lednici. Pokud je marmeláda příliš tekutá, přidejte želírovací přípravek. Pokud je příliš hustá, přimíchejte více ovoce nebo vody, aby byla měkčí.

A co takhle přidat do vaší horké marmelády trochu rumu? Tato odvážná přísada určitě dodá zajímavou chuťovou nuanci. Pamatujte však, že před uzavřením sklenic je nezbytné otřít okraje od marmelády, abyste předešli plesnivění.

Pro estetický zážitek mohou být skleničky ozdobeny plátkem citronu, pomeranče nebo třeba hřebíčkem.

A co naši nejmenší? Pro ně můžete připravit vlastní domácí dětskou kaši. Stačí použít želírovací cukr na jahody, který je vhodný i pro jiné druhy ovoce. Přidejte bramborový škrob a vodu, abyste dosáhli požadované konzistence a tím připravili zdravou a chutnou svačinku pro své nejmilejší.

Kouzlo kyseliny citronové: její všestranné využití

Představte si malou lahvičkou plnou kouzelného elixíru, který dokáže zvýraznit chuť a prodloužit životnost vašich oblíbených pokrmů. Touto tajemnou ingrediencí je kyselina citronová. Její všestranné využití při konzervování ovoce a zeleniny, výrobě džemů, sirupů a nápojů či při dochucování pokrmů ji činí nepostradatelnou.

Ale co vlastně kyselina citronová dělá? Především podporuje želírovací procesy, díky nimž můžete dosáhnout dokonalé konzistence vašich džemů a marmelád. A nejen to, pomáhá také udržet ovoce krásně barevné, jako by právě vyrostlo na stromě. Stačí ji rozpustit ve vodě a použít jako alternativu k octu do zálivek.

Ale to není vše! Kyselina citronová skrývá i schopnost bojovat proti nepřátelům vašich spotřebičů. Pokud se vám v rychlovarné konvici usadil nepříjemný vodní kámen, kyselina citronová přichází na pomoc. Její síla se dokáže postarat o jeho odstranění a vrátí vaší konvici lesk a výkon.

Agar: Tajná zbraň pro dokonalé marmelády a džemy

Agar, přírodní želírovací látka z mořských řas, se stává tajnou zbraní výroby dokonalých marmelád a džemů. Tato látka, bez chuti a vůně, je skvělou alternativou k tradičnímu želírovacímu cukru. Agar přináší pevnou konzistenci a želírovací efekt, který zaručuje, že vaše lahodné výtvory budou mít správnou texturu a dlouhou trvanlivost. Bližší informace o agaru a jeho využití najdete v článku Marmelády zdravěji s agarem a pektinem na našich stránkách.

Tajemství dokonalé nakládané zeleniny, hub i utopenců!zavarovani3

Při nakládání zeleniny, hub nebo přípravě utopenců je neocenitelným pomocníkem přípravek Lako. Ačkoliv je tradičně spojován s zavařováním okurek, tento produkt je také skvělý pro nakládání cibulek, květáku, červené řepy, kukuřice, zelí a další zeleniny. K vytvoření chutného nálevu budete potřebovat jednoduché suroviny, jako je jeden sáček směsi Lako, 1,75 l vody, ½ l octa (8%) a 120 g cukru (lze nahradit umělým sladidlem, které odpovídá přibližně 40 tabletám). Po vaření nálevu po dobu 5 minut za stálého míchání je čas zalít zeleninu připraveným nálevem a sterilizovat ji podle vlastních zkušeností - může to být v troubě, zavařovacím hrnci a podobně - po dobu 20-25 minut při teplotě 80 ºC. Pokud chcete docílit pikantní a výraznější chuti, neváhejte přidat do nálevu hořčičná semínka, která jsou skvělým doplňkem nejen pro konzervaci zeleniny, ale také do marinád a jako koření pro maso, včetně ryb. S přípravkem Lako se vám otevře svět plný lahodných nakládaných pochoutek!