Bylinky pro brilantní mysl: Přírodní podpora studijního úspěchu

Přibližuje se období, které mnohým studentům přináší koktejl emocí – nervozitu, stres, ale také naději a očekávání. Maturitní zkoušky, přijímací testy na vysoké školy čiučení2 zkouškové období na školách jsou momenty, které mohou být zásadní pro budoucí kariéru a životní dráhu. Avšak právě kvůli jejich důležitosti se často stávají i předmětem intenzivního stresu a prokrastinace.
Každý student se někdy ocitne v situaci, kdy má před sebou hromadu látky, kterou je potřeba naučit se do zkoušky. To může být zdánlivě nepřekonatelný úkol, ale existují způsoby, jak mu čelit s větší lehkostí a klidem. Vedle tradičních metod učení, jako je opakování a systematická příprava, mohou přírodní prostředky poskytnout cennou pomoc při zvládání tohoto stresujícího období.
Tento článek se zaměří na různé přírodní prostředky a techniky, které mohou studentům pomoci při podpoře učení a zvládání zkouškového období. Prozkoumáme, jak přírodní látky a strategie mohou pomoci při boji proti stresu, prokrastinaci a problémům s pamětí. Ukážeme si, že péče o  duševní a fyzické zdraví může být klíčem k úspěchu ve studiu a zároveň k celkovému pocitu pohody a vyváženosti.

Jaký je klíčový faktor pro úspěch při zkoušce?

Klíčovým faktorem pro úspěch při zkoušce není pouze množství naučené látky či intenzita přípravy, i když jsou tyto prvky samozřejmě důležité. Skutečným klíčem je schopnost efektivně využít svůj čas a energii, což zahrnuje jak správné plánování, tak i vhodné strategie učení a zvládání stresu. Důležitý je také stav mysli - sebedůvěra a pozitivní přístup mohou hrát klíčovou roli v tom, jak úspěšně se student dokáže vypořádat s výzvami zkouškového období. Kombinace těchto faktorů, spolu s důkladnou přípravou a případně využitím vhodných přírodních prostředků pro podporu učení, může studentům pomoci dosáhnout vynikajících výsledků při zkouškách.

Přírodní prostředky pro zvládnutí zkouškového období

Mnoho studentů se v období před zkouškou snaží potlačit nervozitu užíváním prášků na uklidnění. Nicméně tento přístup, jak se zdá, může být spíše překážkou než pomocí. Prášky totiž často narušují schopnost soustředit se a po jejich užití může člověk pociťovat značnou únavu a zmatenost. Namísto toho by měl být důraz kladen na přírodní prostředky, které mohou efektivně podpořit paměťové funkce a zvýšit výdrž při učení. Tyto přírodní alternativy nejenže stimulují organismus, ale také mu pomáhají lépe zvládat stresové situace, což může být klíčem k úspěšnému zvládnutí zkoušek.

Ajurvédské kapsle či čaj s bylinou Brahmi, též známou jako Bakopa drobnolistá (latinsky Bacopa monnieri), se staly oblíbenou volbou pro zvládání nervozity a stresuučení1 před zkouškami. Co je výjimečné na těchto přírodních prostředcích, je jejich schopnost poskytnout uklidňující účinky, aniž by narušovaly kognitivní funkce či fyziologické procesy v těle. Brahmi je známá svými adaptogenními vlastnostmi, což znamená, že pomáhá tělu lépe reagovat na stres a vyrovnávat se s ním. Užívání těchto přírodních prostředků není omezeno pouze na zkouškové období; mohou být užitečné dlouhodobě, pomáhající dosahovat optimálních výsledků ve studiu i v každodenním životě. V podstatě se stávají jakýmsi spolehlivým pomocníkem, který vás provází a podporuje, ať už čelíte jakékoli výzvě.

Pro efektivní přípravu na zkoušky je vhodné zvážit užívání ginkgo biloby. Tento přípravek je doporučeno začít užívat nejpozději 14 dní před začátkem učení a dodržovat pravidelné dávky. Ginkgo biloba je známá svými energetickými stimulačními účinky a patří mezi jedny z nejlepších přírodních prostředků pro podporu studia. Přestože může vést k výraznému zvýšení aktivit mozku, po kterém může následovat rychlá únava, je to ideální stimul pro podporu našeho učení. Důležité je užívání ginkgo biloby s uvážením a v souladu s doporučenými dávkami, aby byly maximalizovány její přínosy a minimalizovány možné nežádoucí účinky.

Studenti často zůstávají dlouho do noci vzhůru a čelí tomu tím, že konzumují velké množství kávy. Tento způsob, jak získat energii a zůstat bdělý, však přináší spíše negativní než pozitivní účinky. I když káva na první pohled může zvýšit energii a povzbudit, její účinek není udržitelný dlouhodobě. Po krátkém období euforie následuje rychlý pád energie, což vede k nutnosti další dávky kávy. Tento cyklus se opakovaně opakuje, což může mít za následek fluktuaci energie a další negativní dopady. Vedle toho, že nadměrná konzumace kávy může být značným zatížením pro tělo, může také vyvolat nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost nebo dokonce třes končetin. Je proto důležité hledat alternativní způsoby, jak získat energii a zůstat soustředěný, které budou pro tělo šetrnější a udržitelnější.

Nejlepší možností pro získání dlouhodobé a vyvážené energie při přípravě na zkoušky je volba čaje matcha. Tento japonský zelený čaj je známý svými mnoha pozitivními účinky, a jedním z nich je právě vyrovnaná a dlouhodobá dávka energie. Na rozdíl od kávy nebo energetických nápojů, které často provází nepříjemné vedlejší účinkyučení3 jako pocení, nervozita, bušení srdce nebo třes rukou, matcha je bez vedlejších účinků. Kofein obsažený v kávě nebo energetických nápojích má tendenci dosáhnout svého vrcholu asi po půl hodině po konzumaci, ale následně rychle opadá. Naopak, matcha dodává energii postupně během 3-6 hodin, což zajišťuje až 6 hodin intenzivního soustředění a energie, což je při učení obzvlášť výhodné. Matcha čaj ovšem není jen o energii; má také pozoruhodné uklidňující účinky. Obsahuje aminokyselinu nazývanou L-theanin, která má schopnost stimulovat produkci alfa-vln v mozku, což je spojeno s pocitem klidu a relaxace. Tento synergický účinek kofeinu a L-theaninu v matcha čaji vytváří stav bdělosti a soustředění, aniž by vyvolával nervozitu nebo úzkost, jak tomu může být u jiných kofeinových produktů. Proto se matcha často doporučuje jako ideální nápoj pro studium a koncentrovanou práci, nebo jako prostředek k relaxaci a uklidnění po náročném dni. Jeden šálek matcha čaje tak může být nejenom prostředkem k podpoře fyzické energie, ale i k posílení mentální pohody a stability.

Více o informací o využití čaje matcha najdete v článku Zelený poklad z Japonska: Jak matcha podporuje koncentraci a učení.

Další možností pro získání energie a soustředění během učení je nahradit kávu guaranou. Guarana obsahuje více kofeinu než káva, ale přesto nepředstavuje takovou zátěž pro tělo. Jednou z výhod je, že energie z guarany postupně stoupá, což vám umožňuje zůstat v bdělém a soustředěném stavu po delší dobu - a to je právě to, co potřebujete při intenzivní přípravě na zkoušky. Navíc, guarana má schopnost zvyšovat mozkovou kapacitu, podporovat paměť a pomáhat vám lépe zvládat stres spojený s blížícími se zkouškami. Tato přírodní alternativa kávy může být pro mnoho studentů výbornou volbou, která jim umožní získat potřebnou energii a soustředění bez negativních vedlejších účinků.

V naší nabídce najdete také zdravé, ovocný a povzbuzující "přírodní energetické nápoje": NOBLE Natural Elite Drink,  Biotta BIO Energy nebo Puhdistamo Natural Energy Drink Original.

Kombinace bylin pro lepší učení

Kombinace bylin IQ Brain Booster představuje unikátní spojení čtyř bylin, které mají pozitivní vliv na kognitivní funkce a duševní zdraví.

uspesne_studiumTyto byliny - Bacopa monnieri, gotu kola, ašvaganda a ženšen pravý 6letý - mají prokázané účinky na zlepšení paměti, koncentrace a rychlosti reakcí. Při užívání IQ Brain Boosteru dochází k redukci pocitu únavy a vyčerpání. Tato kombinace bylin je zejména doporučována v období zvýšeného stresu a v situacích, kdy je tělo a mysl vystavena vyšší psychické zátěži.

Bacopa monnieri je známá svou schopností podporovat kognitivní funkce, paměť a soustředění. Gotu kola má stimulační účinek na mozek, zlepšuje mentální výkonnost a napomáhá snížit únavu. Ašvaganda je přírodní adaptogen, který pomáhá tělu lépe se vyrovnávat se stresem a zlepšuje celkové duševní zdraví. Ženšen pravý 6letý přispívá k posílení imunitního systému a podporuje energii a vitalitu.

Díky kombinaci těchto účinných bylin IQ Brain Booster představuje vhodný prostředek pro podporu kognitivních funkcí a duševního zdraví. Při pravidelném užívání této kombinace bylin můžete zlepšit svou mentální výkonnost a lépe se vyrovnávat se stresovými situacemi.

Další vhodné kombinace bylin obsahuje mozkový stimulant BrainActive, bioinformační doplněk stravy Levamin vyrobený z extraktů bylin posilující meridián tří zářičů, obsažené extrakty bylin, např. lotos, rozchodnice růžová, sibiřský ženšen nebo boldovník vonný pomáhají tělu navodit klid, pohodu, relaxaci, dobrou náladu a harmonizují centrální nervový systém. Posledním tipem z naší nabídky je tinktura Jasná mysl, která vychází z tradičního receptu Bu Nao Yang Shen Tang. Tato směs bylinných extraktů je navržena tak, aby podpořila oživení mozku u lidí trpících emočním stresem a vyčerpáním. Díky kombinaci specifických bylinných složek má tinktura Jasná mysl potenciál zlepšit kognitivní funkce a podpořit mentální výkon. Byliny obsažené v této směsi mají dlouhou historii používání v tradiční čínské medicíně pro své schopnosti posilovat mozkovou aktivitu a podporovat celkové duševní zdraví.

Další rady pro dosáhnutí lepšího mentálního výkonu

Kromě užívání doplňků stravy existují i další strategie, které mohou pomoci vylepšit vaši schopnost soustředit se a dosahovat lepšího výkonu, nejen během zkouškového období.

  1. Adekvátní spánek: Dostatek spánku je zásadní pro optimální fungování mozku. Během spánku se totiž probíhá mnoho důležitých procesů, jako je konsolidace paměti a regenerace mozkových buněk. Nedostatek spánku může vést k problémům se soustředěním, špatné paměti a snížené mentální výkonnosti. Proto je důležité dbát na dostatečnou délku spánku a kvalitu spánku, což může posílit vaši schopnost učení a dosahování lepších výsledků ve škole.
  2. Pravidelná fyzická aktivita: Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na mozkovou činnost. Během cvičení se uvolňují endorfiny, které zlepšují náladu a snižují stres. Navíc fyzická aktivita zvyšuje průtok krve do mozku, což může podpořit růst nových nervových buněk a spojení mezi nimi. To vše má za následek zlepšení koncentrace, paměti a kognitivních funkcí.
  3. Vyvážená strava: Správná výživa je klíčová pro zdraví mozku. Ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a bílkoviny obsahují živiny, které podporují mozkovou činnost. Například omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybách, semínkách a ořeších, jsou důležité pro zdraví mozku a paměť. Pravidelná konzumace takových potravin může posílit vaše mentální schopnosti a zlepšit vaši studijní výkonnost.
  4. Pravidelné přestávky: Během dlouhých učebních sezení je důležité udělat si pravidelné přestávky. Kromě fyzického odpočinku vám tyto přestávky umožní načerpat novou energii a obnovit svou mentální kapacitu. Krátké procházky, rozcvičení nebo jen pár minut relaxace může mít velký vliv na vaši schopnost soustředit se a efektivně se učit.
  5. Vhodné prostředí pro studium: Ideální studijní prostředí by mělo být klidné a bez rušivých vlivů, jako jsou hlučné zvuky nebo přílišné odvádění pozornosti. Dobré osvětlení je rovněž důležité, protože nedostatek světla může vést k únavě očí a snížení pozornosti.
  6. Organizace a plánování: Vytvořte si harmonogram studia, který zahrnuje čas na každý předmět nebo téma, které musíte zvládnout. Organizovaný přístup vám pomůže udržet se na správné cestě a minimalizovat stres spojený s nedostatkem času.
  7. Techniky učení: Vyzkoušejte různé techniky učení, jako je mind mapping, opakování nebo výukové videa. Každý člověk má jiný učební styl, a tak zkoušejte různé metody, abyste zjistili, co funguje nejlépe pro vás.
  8. Relaxační cvičení: Zařaďte do svého denního rozvrhu krátké relaxační cvičení, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání. Tyto techniky vám pomohou uvolnit stres a znovu nabrat energii pro další studium.
  9. Využijte technologii: Existuje mnoho užitečných mobilních aplikací a online nástrojů, které vám mohou pomoci organizovat studijní materiály, plánovat čas a dokonce i zlepšit vaše kognitivní funkce pomocí her a cvičení.
  10. Pozitivní mindset: Udržujte pozitivní přístup k učení a zkouškám. Myslete na své úspěchy a buďte trpěliví sami k sobě v případě neúspěchů. Sebedůvěra a optimismus jsou klíčové pro dosažení studijního úspěchu.

Hledáte přírodní produkt zlepšující prokrvení mozku, paměť a soustředění? Trápí Vás nespavost, nervozita či deprese? Vyzkoušejte účinky přírodního léčiva jako je gingko biloba, lecithin, guarana, ženšen či třezalka. Psychická kondice je základ pro vaše zdraví!

Další produkty podporující lepší mentální výkon naleznete v kategorii Hlava, mozek, paměť.