Bezpečnější slazení: Jak nahradit bílý cukr při výrobě zavařenin a marmelád?

Bílý cukr je často používán při výrobě marmelád a zavařenin pro svou schopnost konzervovat a sladit. Je však důležité si uvědomit, že přílišná konzumace bílého cukru může mít negativní dopad na zdraví. Existuje mnoho možností, jak nahradit bílý cukr v procesu zavařování. Některé z alternativ zahrnují použití náhradních sladidel, jako je stevie, erythritol nebo xylitol, které poskytují sladkost bez negativních účinků na hladinu cukru v krvi. Další možnosti zahrnují použití přírodních sladidel, jako je javorový sirup, med nebo agáve sirup, které přinášejí své unikátní chutě a výživové výhody do vašich zavařenin.cukr1

Erythritol a xylitol

Xylitol a erythritol jsou oba cukerné alkoholy, které slouží jako náhrady bílého cukru. Jsou odlišné od běžného cukru svou chemickou strukturou a mají různé vlastnosti.

Xylitol je přirozeně se vyskytující cukerný alkohol, který se nachází v mnoha druzích ovoce, zeleniny a rostlin. Má sladkou chuť a je široce využíván jako náhrada cukru v potravinářském průmyslu a při domácím vaření. Xylitol má podobnou sladivost jako bílý cukr, ale obsahuje méně kalorií a nezvyšuje hladinu cukru v krvi tolik jako běžný cukr. Je také známý svými prospěšnými účinky na zdraví zubů.

Erythritol je další cukerný alkohol, který se přirozeně vyskytuje v některém ovoci, zelenině a fermentovaných potravinách. Má také sladkou chuť, ale obsahuje ještě méně kalorií než xylitol. Erythritol je až o 80 % sladší než cukr, což znamená, že k dosažení stejné sladkosti je potřeba jen malé množství. Erythritol je speciální tím, že téměř neovlivňuje hladinu cukru v krvi, a proto je vhodný pro lidi s cukrovkou nebo s potřebou omezení příjmu cukru.

Oba tyto cukerné alkoholy jsou oblíbené alternativy k bílému cukru kvůli svým sladivým vlastnostem a nižšímu vlivu na hladinu cukru v krvi. Jsou široce využívány při přípravě potravin, včetně zavařování, jako zdravější možnosti slazení. cukr3

Stévie

Stévie má výrazně vyšší sladivost než běžný cukr i třtinový cukr, což znamená, že je třeba použít mnohem menší množství. Přibližně polovina čajové lžičky práškové stévie odpovídá přibližně 250 g cukru, takže pro kilogram ovoce budete potřebovat pouhé 2 lžičky sladidla.

Stevia je také výhodná pro ty, kteří se snaží snížit příjem kalorií a cukru. Je nízkokalorická a nemá vliv na hladinu cukru v krvi, což je zvláště důležité pro diabetiky a ty, kteří sledují glykemický index potravin, které konzumují. S její pomocí můžete si užít sladké zavařeniny a džemy a současně snižovat příjem rafinovaného cukru.

Med a přírodní sirupy

Med a přírodní sirupy představují skvělou možnost jako alternativa při zavařování. Je však důležité mít na paměti, že během procesu zavařování může med ztratit část svých prospěšných látek.

Při zavařování jednoho kilogramu ovoce se obvykle doporučuje použít přibližně 350 gramů medu. Vedle medu můžete také využít oblíbené přírodní sirupy, jako je agávový sirup, čekankový sirup nebo datlový sirup. Při použití datlového sirupu je však třeba počítat s tím, že výsledná zavařenina může získat mírně tmavší odstín.

Další zdravější alternativou k bílému cukru je rýžový sirup, který má nižší sladkost. Při zavařování může být rýžový sirup skvělou volbou, pokud preferujete snížení příjmu bílého cukru a hledáte alternativu s nižším sladkým profilem. cukr2

Javorový sirup

Javorový sirup je skvělou alternativou k bílému cukru, kterou lze využít při zavařování a výrobě džemů. Tento sirup, který pochází z javorů cukrových, nabízí bohatou paletu chutí a přináší do zavařenin unikátní ořechovo-medovou chuť. Javorový sirup také přináší další výhody, jako je obsah prospěšných živin a minerálů, včetně vápníku, hořčíku, železa a vitamínů skupiny B.

Javorový sirup má o polovinu nižší glykemický index než cukr, což znamená, že nezpůsobuje takové výkyvy hladiny cukru v krvi. Zároveň je dvakrát sladší než bílý cukr, což umožňuje použít menší množství sirupu při dosažení požadované sladkosti.

Obměňte cukr za sůl a vychutnejte si přirozenou sladkost

Existuje možnost připravit zavařeniny zcela bez použití sladidel. Pokud preferujete méně sladké zavařeniny, můžete vyzkoušet metodu s použitím soli.

Během vaření ovoce přidejte do směsi malou špetku soli (přibližně ⅓ čajové lžičky na dvě kila ovoce). Sůl má schopnost zvýraznit přirozenou sladkost, a čím déle vaříte, tím více se tento efekt projevuje.

Pokud se vám zavařenina zdá po ochutnání stále málo sladká přidejte další malou špetku soli a vařte další půlhodinu. Tento postup můžete opakovat podle potřeby.

Alternativy k bílému cukru: Hnědý cukr a třtinový cukr

cukr4Pokud se rozhodnete nahradit bílý cukr, máte možnost sáhnout po hnědém cukru a třtinovém cukru. Je však důležité si uvědomit, že většina těchto druhů cukrů prochází rafinací, podobně jako bílý cukr, a tudíž nejsou chemicky nezpracované.

Hnědý cukr se vyrábí podobným způsobem jako bílý cukr z cukrové řepy. Jeho tmavá barva je dána přidáním melasy. Hnědý cukr bývá často částečně rafinovaný nebo nerafinovaný, což ovlivňuje jeho charakteristiky.

Třtinový cukr přirozeně obsahuje melasu a je vyráběn z cukrové třtiny. Třtinový cukr dodává zavařeninám tmavší barvu a mírně karamelovou chuť. Stejně jako hnědý cukr, i třtinový cukr může být částečně rafinovaný nebo nerafinovaný.

Zdravější želírování: Pektin, Gelfix a přírodní alternativy bez cukru

Buďte opatrní při používání želírovacích prostředků obsahujících cukr! Místo nich můžete s úspěchem využít čistý přírodní pektin, který se získává z citrusových plodů.

Další možností je použití želírovacího přípravku Labeta Želírfix s ovocným cukrem, který je vhodný i pro diabetiky. Tento přípravek nabízí zaručené želírování a sladkost bez negativního vlivu na hladinu cukru v krvi.

Pro ty, kteří preferují čistě přírodní a veganské zavařování, jsou ideální volbou agar nebo chia semínka. Agar, získávaný z mořských řas, poskytuje přirozenou želírovací sílu, zatímco chia semínka mají schopnost zahušťovat a vytvářet gelovou konzistenci.

Při zavařování můžete s klidem vybírat mezi těmito přírodními alternativami želírování, které vám umožní dosáhnout požadované konzistence bez nutnosti přidávat cukr.