Marmeláda zdravěji s agarem a pektinem

Nejlepší marmeláda je marmeláda z domácího ovoce za použití zahušťovadel, o kterých víme, že našemu zdraví nijak neškodí nebo naopak mohou být dokonce zdraví prospěšné. Bonusem je i to, že v porovnání s běžnými želírovacími cukry (poměr – cena/použité množství) i ušetříme. Díky vysoké želírovací schopnosti pektinu a obzvláště agaru je nespotřebujeme tolik.

Také nemusíme přidávat příliš cukru navíc, protože samo ovoce již cukr obsahuje, tzv. fruktózu. Doporučuje se přidat 200g cukru na 1 kg ovoce. Množtví však záleží na naší chuti. Jako spolehlivý stabilizátor i jako ochucovadlo můžeme použít kyselinu citronovou, která brání tvorbě plísní a zabraňuje žluknutí či změně barvy. Na 1kg ovoce stačí přidat 1 lžičku.

PEKTIN (amidovaný jablečný pektin) na 1kg ovoce budeme potřebovat asi 10-15g pektinu. Smíchá se se sladidlem (cukrem) a marmelada2přidá se k povařenému ovoci a vaří se přibližně 5 minut. Pokud požadujeme opravdu hustší gelovitou marmeládu nebo džem, můžeme přidat až 20g pektinu na 1kg ovoce.

Ale zde také pozor na výběr ovoce – ovoce již samotné přirozeně pektin obsahuje. Některé ovoce více – jablka, citrusy, brusinky, borůvky, rybíz a některé zase méně – jahody, višně, třešně, ananas. Také přidáváme více pektinu pokud použijeme sladidlo v tekutější formě jako je med, melasa nebo různé sirupy.

Výsledkem je krásně roztíratelná marmeláda. Pektin je povolené zahušťovadlo i do dětských výživ pro děti od 5.měsíce věku. Působí pozitivně na snižování cholesterolu v krvi, protože zvyšuje hustotu obsahu střev a tím zabraňuje vstřebávání cholesterolu z potravy. Používá se i k výrobě sirupů, zmrzlin, želé bonbónů nebo v pekařství jako náhražka tuku. I v lékárenství se osvědčil, protože díky své hustotě působí proti průjmu nebo se užívá do přípravků určených k hojení ran.

Použít můžeme také pektin citrusový, kterého budeme potřebovat 7-10g na 1 kg ovoce.

AGAR (získaný z červených mořských řas) – na 1kg ovoce budeme potřebovat 5-6g agaru, což jsou asi 2 čajové lžičky. Agar rozmícháme v trošce studené vody a přidáme do již povařeného ovoce(ovoce vaříme vždy co nejkratší dobu pro zachování zdraví prospěšných látek). Vaří se už jen 2 minuty. Výsledkem je opět krásně roztíratelná marmeláda krémové konzistence.marmelada3

Agar má tedy v porovnání s pektinem mnohem vyšší želírovací schopnost. Používá se do zákusků, aspiků, do omáček místo jíšky, ale také v drogerii do sprchových gelů a šamponů. Nalezneme jej i v některých lécích.

Agar obsahuje minimum kalorií a velké množství vlákniny a je bohatý na jód, vápník a železo. Díky vláknině může pomoci se zácpou i nadváhou. Posiluje játra, žaludek a střeva. Z agaru můžeme vyrobit i zdravé gumové (agarové) bonbónky, stačí 1 zarovnaná lžička na 200ml ovocné šťávy, kdy nám bonbóny krásně ztuhnou.

Test želírovací hustoty:

Při použití obou zahušťovadel je dobré udělat test, zda marmeláda tuhne. Talířek dáme na 5 minut do mrazničky, poté na tento ledový talířek kápneme trochu marmelády. Pokud kapka tuhne, marmeláda je již hotová. V opačném případě můžeme přidat ještě trochu agaru nebo pektinu, záleží se kterým zahušťujeme.

Marmeláda zdravě, snadno, rychle a levně!

Žádná dlouhá příprava, jde to opravdu rychle a snadno. Sami budete překvapeni výslednou želírovací schopností obou zahušťovadel. Pektinu je potřeba k zahuštění více oproti agaru, avšak konečná konzistence marmelády je téměř totožná. Jsou to přírodní rostlinná zahušťovadla a jak agar, tak i pektin odvádí svou práci na jedničku. Tak co si pořídíte, agar či pektin?