Vše, co potřebujete vědět o lněném oleji: Zdraví, krása a jeho úžasné benefity

Lněné semínko, z něhož se získává v kuchyních celého světa velmi oblíbený olej, se pěstuje již více než 7000 let. Tato rostlina je už po tisíciletí používána jako vlákno k předení a tkaní lněného plátna, její semena jsou však také bohatým zdrojem spousty látek, které mají na naše zdraví velmi zajímavé účinky – olej ze semen (včetně semen samotných) má léčivé vlastnosti a běžně se používá k léčebným účelům.

Len je rostlina velmi bohatá na zdraví prospěšné tuky – tzv. esenciální mastné kyseliny (to jsou tuky, které si tělo nedokáže samo vyrobit). Nejvíce zastoupené jsou omega-3 (známé především z rybího tuku) a omega-6 kyseliny. O těchto tucích je prokázáno, že jsou vysoce účinné při prevenci především srdečně cévních chorob – pokud pravidelně do svého jídelníčku zařadíte lněný olej lisovaný za studena, dojde nejenom ke snížení množství LDL (špatného) cholesterolu v krvi, ale také významně snížíte riziko vzniku např. infarktu, mozkových příhod či anginy pectoris.

Esenciální mastné kyseliny hrají v našem těle i jiné důležité role – především ochraňují buněčnou membránu před škodlivými vlivy a navíc do buněk propouští potřebné živiny.

Mezi hlavní výhody oleje z lněných semínek patří:

 • Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v těle
 • Pomáhá bojovat proti řadě nemocí, jako je např. mrtvice, srdeční infarkt (brání vzniku sraženin v tepnách)
 • Chrání tělo přes vysokým krevním tlakem a zánětům
 • Posiluje imunitní systém
 • Posiluje energii a výdrž, je vhodný i pro silový trénink
 • Pomáhá snižovat tělesnou hmotnost
 • Snižuje bolestivost či riziko artritidy v kloubech
 • Pomáhá bojovat s depresemi, hypertenzí, migrénou či lupénkou
 • Rozemleté lněné semínko je navíc vynikajícím přírodním zdrojem vlákniny, která zvětšuje objem stolice a olej v ní obsažený zvláčňuje sliznici. Doporučuje se proto k léčení zácpy a problémů při divertikulóze střev.

Lněné semínko obsahuje fytoestrogeny (rostlinné látky podobné ženským estrogenům), které při pravidelném příjmu mohou příznivě ovlivňovat některé ženské problémy. Především vyvažují poměr mezi estrogenem a progesteronem, čímž působí na menstruační cyklus, pomáhají zlepšovat stav děložní sliznice a tím ovlivnit některé formy neplodnosti. Lněný olej se chlubí i protizánětlivými účinky, které zmírňují menstruační bolesti a bolesti při fibrocystóze prsů.

U mužské části populace lněný olej pomáhá např. při prostatických problémech a některé studie prokázaly, že pravidelná konzumace tohoto oleje může mít příznivé účinky při léčení mužské neplodnosti.

Zajímavou kapitolou u lněného oleje jsou tzv. lignany – látky, které mohou příznivě ovlivňovat hladinu hormonů v těle, mají antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky a mohou pomáhat v boji proti rakovině.

Optimální denní dávka lněného oleje by se měla u dospělého člověka pohybovat v množství kolem jedné lžičky jednou až dvakrát denně, nejlépe s jídlem (zvyšuje to jeho vstřebávání). Vhodné je jeho použití do studené kuchyně, nejlépe do salátů. Lněný olej tepelně neupravujte, došlo by ke snížení obsahu některých živin.

Tipy pro nákup lněného oleje

 1. Kupujte olej lisovaný za studena prodávaný obvykle v tmavých lahvích, které chrání před poškozením způsobeném působením světla.
 2. Kupujte vždy pouze čerstvý olej. Staré či dokonce zatuchlé oleje jsou nebezpečné a neměly by být nikdy používány. Vždy zkontrolujte datum minimální trvanlivosti.
 3. Udržujte olej v chladu. Za studena lisované oleje byste měli vždy kupovat od prodejců, kteří jsou schopni jej udržet v chladu.
 4. Pamatujte, že lněný olej lisovaný za studena by neměl být používán na vaření.