Cholesterol: malá molekula, velká překážka

Jak nebezpečný je cholesterol ve skutečnosti?
(Přetížení lékaři, znejistělí pacienti, kvetoucí obchod s léky.)

Na začátku byla celková hladina cholesterolu. „A ta byla velmi vysoká, až strach nahánějící,“ pravil před 50 lety americký vědec Ancel Keys, zakladatel cholesterinové teorie. Ta říká, že příliš mnoho tuku v potravě nebezpečně zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a podněcuje ukládání cholesterolu v tepnách. S tímto se pojí zvýšené riziko cévních a srdečních onemocnění. 

Nikdo doposud prokazatelně nezemřel z důvodu vysoké hladiny cholesterolu. Cholesterol představuje parametr či hodnotu, která teprve ve spojitosti s dalšími faktory, jako je diabetes nebo nadváha, zvyšuje či snižuje pravděpodobnost rizika úmrtí. Každý pacient kolabuje v křesle svého domácího lékaře ve chvíli, když mu záhrobním hlasem oznamuje výsledky krevních testů: „Hladina cholesterolu je příliš vysoká a bez užívání léků hrozí kornatění tepen.“

Medicína doporučuje další snižování hladiny cholesterolu. Ale … 

„Neexistuje žádná závazná prahová hodnota pro cholesterol,“ říká profesor Ulrich Keil, vedoucí Institutu epidemiologie a sociální medicíny univerzity v Münsteru. Každé jeho snížení je smysluplné. Kdo ve 40 letech sníží svůj cholesterol o 10 %, snižuje zároveň riziko onemocnění koronárních tepen o 54 %. 

Medicína se soustřeďuje stále častěji na dvě dominantní složky: špatný LDL cholesterol a dobrý HDL cholesterol a jejich vzájemný poměr.

LDL dolů, HDL nahoru a vše bude OK. Předepisováním léků se medicína snaží snížit hodnoty špatného a zvýšit hodnoty dobrého cholesterolu. Jsou pacienti, kteří na tuto léčbu nereagují, či ji špatně snášejí, jedí pouze light produkty, konzumují jen tuky typu margarín a často si tak více škodí než pomáhají. Vánoční svátky jsou dobou, kdy se stravujeme jistě jinak než v průběhu roku. Hladina cholesterolu celého národa se pozvedává do výše, je to doba vysněného stavu blaženosti: máme nadbytek jídla. 

Dr. Theiss Silymarin forte nám pomůže normalizovat krevní hodnoty tukových složek. Jeho zdrojem je ostropestřec mariánský, rostlina původem ze Středomoří, používaná od starověku jako léčivá bylina. Byla doporučována v tradičním evropském a asijském lékařství při jaterních onemocněních. Ale dokáže i něco více: má pozitivní účinky na některé rizikové faktory aterosklerózy – kornatění tepen. Dr. Theiss Silymarin forte podávaný v dietě s vysokým obsahem cholesterolu a tuku zlepšuje cholesterolový profil tak, že zvyšuje podíl HDL cholesterolu a brání tak ztukovatění jater. U zdravých mladých mužů byly po jeho podávání zjištěny pozitivní trendy ve snížení hladiny cholesterolu v krevním séru a zvýšení hladiny HDL cholesterolu. 

Produkty se Silymarinem naleznete v naší nabídce.