Medicinální houby pro děti: Přirozený způsob posílení imunity

Když si řekneme "léčivé houby", snadno si vybavíme exotické a vzdálené země, kde se tradiční léčitelé uchylují k tajemným ingrediencím z hlubokých lesů. Ale co když vámhouby1 řeknu, že i v naší zemi rostou některé z těchto tyto mimořádných "zázraků přírody"? Ano, mluvím o medicinálních houbách, které nejenže posilují imunitní systém dětí, ale také pomáhají tělu lépe zvládat stres, zranění a nemoci.

Důležitá skupina adaptogenů

Mezi tyto "zázraky z lesa" patří houby jako Reishi, Shiitake, Cordyceps nebo Coriolus. A proč jsou tak důležité? Protože patří do skupiny adaptogenů, které pomáhají tělu zvládat náročné situace a zvyšovat odolnost vůči stresu.

Cesta k silnému imunitnímu systému

Imunitní systém našich dětí je v první linii obrany proti nemocem. Medicinální houby jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají imunitní systém posilovat. Navíc nemají téměř žádné kontraindikace, což znamená, že jsou bezpečné i pro děti.

Správný výběr a kombinacehouby3

Když se pustíme do využívání medicinálních hub pro naše děti, je důležité dodržovat několik pravidel. Prvním krokem je správný výběr hub pro děti a jejich vhodná kombinace. Jednotlivé účinky těchto hub se totiž mohou sčítat, posilovat a doplňovat. Například kombinace reishi a rakytníku může pomoci při nachlazení a chřipce.

Dávkování a aplikace

Medicinální houby se obvykle užívají nalačno, ideálně před snídaní. Pro děti existují různé formy, jako jsou sirupy a tinktury, které mají příjemnou chuť. Dbejme na to, aby děti přijímaly dostatek vitamínu C, který můžeme získat z potravin jako kvašená zelenina, červená paprika nebo šípkový čaj, případně můžeme suplementovat vhodnými doplňky stravy, jako je například dobře vstřebatelný  lipozomální vitamin C.

Pokud není na přípravku uvedeno jinak, vitální houby v jakékoli podobě užíváme vždy 5 x týdně, abychom následně učinili 2 denní pauzu. U dětí se osvědčuje vypěstovat návyk v průběhu školního týdne, kdy během víkendu učiníme zmíněnou pauzu.

Kvalita je klíčem

Při výběru produktů s medicinálními houbami je důležité dbát na kvalitu a původ. Nezapomínejme, že houby mohou obsahovat těžké kovy, a proto je třeba vybírat produkty, které byly testovány na škodlivé látky a těžké kovy.houby2

Konzultace s odborníkem

Pokud se potýkáme s autoimunitními nebo onkologickými problémy, měli bychom konzultovat užívání medicinálních hub s odborníkem tradiční čínské medicíny. Je důležité brát v úvahu individuální potřeby a zdravotní stav dítěte.

Využití v prevenci

Medicinální houby mohou být také skvělou prevencí. Pomáhají posilovat imunitu a zlepšovat celkový stav těla. Kromě hub můžeme do stravy dětí začlenit další vitamíny a látky, jako je vitamín D3, colostrum, vitamín C a omega-3 mastné kyseliny.

Některé produkty nám mohou pomoci nejen v období virové zátěže, ale také třeba, pokud se naše děti nedovedou soustředit, ve škole chvíli neposedí, nejsou schopny vnímat, pamatovat si, udržet bdělou pozornost. I v takovém případě lze dětem pomoci - doporučujeme produkty s reishi ( lesklokorkou lesklou) a hericiem (korálovcem ježatým) .

 

Různé účinky různých hub

Existuje mnoho různých druhů medicinálních hub, a každá z nich má své specifické účinky. Například lesklokorka lesklá (reishi) může pomoci dětem s alergiemi a poruchami pozornosti. Houževnatec jedlý (shiitake) může aktivovat imunitní systém a pomoci při chřipce a rýmě. Hlíva ústřičná má vliv na cholesterol, astma a chronické záněty.