Zdraví z pohledu čínské medicíny - 7. díl: Květen a srdce

Podle TČM je každý orgán v těle spojen s určitým elementem a má svůj cyklus energie, který odpovídá cyklu přírody. Srdce je spojeno s elementem ohně a jeho energie dosahuje vrcholu v létě, které podle TČM začíná v měsíci květnu. Právě v této době příroda doslova prýští novou silou a vitalitou. Je tedy vhodné zaměřit se na péči o srdce právě v tomto období.

Srdce je orgán velikosti lidské pěsti a má velmi důležitou funkci. Je to svalový orgán, který pumpuje krev naplněnou kyslíkem do celého těla prostřednictvím tepen.květen Jakmile krev odevzdá kyslík do tkání, vrátí se zpět do srdce prostřednictvím žil a putuje zpět do plic, kde se zbaví oxidu uhličitého a nahradí ho dalším kyslíkem. Tento cyklus se opakuje neustále. Srdce se střídavě napíná a uvolňuje, což se nazývá systola a diastola. Krevní oběh je úzce propojen se všemi ostatními orgány a tkáněmi, a jakákoli dysfunkce může mít vážné následky pro celý organismus.

V tradiční čínské medicíně se srdce považuje za nejdůležitější orgán, nazývaný "císařem těla". Srdce se podle této medicíny nezabývá pouze fyzickými funkcemi, ale má také významný vliv na psychické a emoční zdraví jedince. Srdce se totiž považuje za sídlo „duše“ shen, což zahrnuje všechny aspekty mysli, včetně vědomí, paměti, myšlení, emocí a vůle. Je proto důležité udržovat srdce zdravé a energické, aby se udržovala rovnováha v celém těle.

V čínské medicíně se věnuje velká pozornost rovnováze energie v těle a věří se, že každá nevyřešená emoce narušuje tuto rovnováhu. Srdce je velmi citlivé na nedostatek lásky, sebelásky, citovou zimu, vyčerpání a podrážděnost. Tyto negativní emocionální stavy se mohou projevovat v různých srdečních potížích, jako jsou nepravidelný pulz, vysoký nebo nízký krevní tlak, slabý krevní oběh, návaly horka, zarudnutí nebo bledost obličeje, kornatění tepen, trombózy, infarkty, angíny, bolavé klouby, nespavost a další problémy.

Je proto důležité naučit se vpustit více lásky do svého života a milovat sám sebe. To pomůže zlepšit naši schopnost přijímat životní události a lépe se s nimi vypořádat, což může mít pozitivní dopad i na naše fyzické zdraví a srdeční potíže. V této medicíně je tedy důležité vnímat tělo jako celek a řešit i ty nejmenší nerovnováhy v energii, aby se zabránilo vzniku vážnějších zdravotních problémů.

Podle TČM jsou v období léta pro zdraví srdce vhodné potraviny s osvěžujícími vlastnostmi. Mezi ně patří ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, rajčata, papriky, chřest, brokolice, špenát, melouny, meruňky, jahody a bobulovité ovoce. Dále jsou doporučovány osvěžující bylinky a koření, například bazalka, tymián, oregano a rozmarýn. Lehce stravitelné obilniny, kukuřice, bílá rýže, kuskus a těstoviny také patří k vhodným potravinám. Kromě toho se doporučuje konzumovat oříšky a semínka v přiměřeném množství a zařadit do stravy za studena lisované oleje. Pomoci můžou i potraviny s lehce hořkou chutí - mezi tyto patří grapefruit, čekanka, rukola nebo pampeliška. Důležité je také dostatečné množství tekutin, jako jsou ochlazující zelený nebo mátový čaj, voda a lehký vinný střik. Preferování lokálních potravin je také doporučováno, ale pro osvěžení organismu v horkých letních dnech může být užitečné i konzumovat jižní ovoce, jako jsou například pomeranče. Správná strava v období léta může pomoci udržet rovnováhu v těle a podpořit zdraví srdce.

Kromě správné výživy je pro zdraví srdce důležitý také pohyb a cvičení. Pravidelná fyzická aktivita, jako je chůze, běh, jóga nebo tai chi, mohou pomoci udržet srdce silné a zlepšit krevní oběh. Dýchání také hraje významnou roli, a proto je vhodné trénovat hluboké dýchání, což může pomoci snížit stres a uklidnit mysl.

Mezi bylinky, které srdci svědčí, patří srdečníkhloh obecný, jmelí bílé, ginkgo biloba, česnek kuchyňský, jírovec maďal nebo šalvěj červenokořenná. Jako doplněk stravy můžeme využít i rybí tuk, jako čajovou směs doporučujeme ajurvédskou Abhaya. Vhodné jsou bylinné tinktury Korolen, Venisfér a nebo přípravek z fermentované červené rýže Mycocholest

NÁŠ TIP: 

vyzkoušejte Diochi Venisfér - bioinformační kapky Venisfér jsou doslova elixírem pro srdce, cévy a krevní oběh. Pomáhají předcházet vzniku křečových žil a vysokého krevního tlaku. Účinné látky obsažených rostlin napomáhají k čistění krve, podporují krvetvorbu, výživu a snižují její srážlivost. Dále působí na správnou činnost mozku, zlepšují paměť a také mají vliv na tvorbu kostní dřeně a obranných T-lymfocytů. Zlepšují periferní prokrvení končetin.

Zkušenosti zákazníků s doplňkem stravy Venisfér:

"Znovu jsem objednala tento jedinečný zázrak. Síla bylin pomáhá regenerovat srdce, unavené psychicky, ze stresu i poškozené energeticky. Diochi vymyslel opravdu génius. Funguje na fyzické i éterické úrovni jako "výživa" srdce, posílení. velmi jemná chuť. Podporuje vitalitu, radost ze života. Co užívám 20 let byliny léky jsem neviděla - nepotřebuji je."

"Na tyto kapky nedám dopustit. Předepsala mi je moje léčitelka. Na 1oo% souhlasím, že jsou elixírem pro srdce, cévy a krevní oběh. Užívám cca půl roku a výsledky jsou úžasné. Zmizely arytmie a vylepšil se krevní tlak."

"S vašim " Bylinné BI kapky Venisfér jsou elixírem pro srdce, cévy a krevní oběh", plně souhlasím. Při delším užívání , alespoň v mém případě, se ztrácí pomalu ale jistě i křečové žíly a metličky."

tčm-srdce-květen (1160 x 376 px)