Odhalené tajemství blahodárných účinků ženšenu: Záleží na saponinech

blog-saponiny

Šestiletý korejský červený ženšen je nejkvalitnější na trhu, protože má nejvyšší obsah saponinů. Sebevědomé tvrzení, jenže co to vlastně jsou saponiny? A proč jsou důležité? Odpověď vám dáme v tomto článku a nebojte – nebude to čtení jen pro chemiky.

Začneme dvěma detaily. Až článek dočtete a budete chtít své nově nabyté znalosti předat dál, nezapomeňte, že správná výslovnost této chemické sloučeniny je saponýn.

A když mluvíme o ženšenu, máme na mysli jen jednu třídu obrovské rodiny saponinů – ginsenosidy.

 

Co je to saponin

Saponiny jsou chemické sloučeniny, které najdete poměrně běžně v různých druzích rostlin. Podle jedné rostliny z rodu Saponaria také dostaly svůj název – její kořen se používal jako mýdlo. Roztok saponinů totiž při protřepání vytváří mýdlovou pěnu.

Kořen ženšenu je však mnohem lepší na konzumaci než na mytí. Vyskytují se v něm totiž ginsenosidy, tedy unikátní saponiny, které jinde nenajdete.

A právě díky nim má ženšen tolik blahodárných účinků na lidský organismus. Přesvědčte se sami.

Východ má dávno jasno, západ ještě testuje

Ginsenosidy mají prokazatelně příznivý vliv na kardiovaskulární systém, centrální nervový systém a posílení imunity. Kromě toho obsahují mnoho antioxidantů a látek zpomalujících stárnutí.

Není se tak čemu divit, že se ženšenu říká kořen života.

Čínská medicína s ním právě z těchto důvodů pracuje již tisíce let. Vědci a lékaři ze západu však ženšen objevili poměrně nedávno a tak jeho výzkumy teprve probíhají. Například nyní se zkoumá, jakou mají saponiny úspěšnost při boji s rakovinou.

Výzkum jde ale pomalu, protože saponiny není možné zkoumat samostatně kvůli jejich reakcím s ostatními látkami.

I proto je důležité, že ženšen LAVIVANT obsahuje ve všech formách pouze čistý přírodní extrakt z kořene ženšenu – saponiny s ničím nezreagují a uchovají si maximum důležitých vlastností.

Co hlídat, když vybíráte ženšen

Kromě přidaných látek u saponinů samozřejmě záleží ještě na dalších faktorech:

  • Důležité je hlavně místo, kde se ženšen pěstuje. Existují saponiny typické pro americký nebo čínský ženšen, zdaleka nejvíc jich ale má ten korejský.
    Obsahuje hned 34 druhů, což je více než 3x tolik, než jich má japonská odrůda.
  • Dalším faktorem je koncentrace. Za nadstandardní hodnotu se obvykle považuje 60 mg/g, s produkty LAVIVANT však získáte korejský ženšen s koncentrací 80 mg saponinů na gram extraktu. Takové hodnoty u jiných produktů na trhu nenajdete a jsou zárukou, že je náš červený korejský ženšen opravdu účinný.

 

Všechny přípravky ze ženšenu i lopuchu seženete v našem e-shopu.