Známe vítěze! Na saponiny poráží Korea Ameriku 34:14

blog-bily-zensenLáska nezná hranic, ale ženšen ano. Oblast odkud pochází totiž významně ovlivňuje jeho vlastnosti a tedy i léčivé účinky.

Ženšen je velice náročná rostlina a jeho pěstování se proto daří jen v několika oblastech Asie a Ameriky. Ani tak ale není jeho kvalita srovnatelná. Korejský, čínský, americký a japonský ženšen se liší především obsahem saponinů.

O saponinech a ginsenosidech jsme sice už psali, rozhodně ale neuškodí, když připomene základní fakta:

  • Korejský červený ženšen obsahuje 34 druhů saponinů.
  • Čínský ženšen tvoří 15 druhů.
  • V americkém ženšenu vědci objevili 14 druhů.
  • Japonský ženšen obsahuje pouhých 8 druhů saponinů.

Chybí vám ve výčtu sibiřský ženšen? Nemá tam co dělat, protože rostlina Eleutherococcus senticosus je s rodem Panax pouze příbuzná. Hlavními léčivými látkami jsou v jejím případě eleuterosidy.

Rozdíl okem nepoznáte

Když vedle sebe položíte rostliny amerického a korejského ženšenu, patrně je nerozeznáte. Obě vypadají stejně, asijská odrůda ale roste v teplejším prostředí, takže je větší. Skutečné rozdíly ale vyniknou teprve v laboratoři.

Týkají se totiž saponinů a konkrétně ginsenosidů. Látku obsahují oba druhy ženšenu, velmi se ale liší jejich konkrétní složení. Zatímco americký ženšen (Panax quinquefolius) je bohatý na skupinu Rb1 ginsenosidů, v korejském (Panax ginseng) převládá obsah Rg1.

Jedno písmenko přitom znamená hodně. Americký ženšen má chladivé a uklidňující účinky, korejský hřejivé a povzbuzující. Preferujete-li terminologii východní medicíny, je americký ženšen spíše jin, kdežto korejský je jangová potravina.

Ženšen za 4 miliony korun

Nejvyšší obsah léčivých látek má divoce rostoucí ženšen, hned z několika důvodů je ale jeho sbírání problematické. Aby kořen ženšenu obsahoval dostatek saponinů, sklízí se až po pěti či šesti letech. Tuto dobu je ale v přírodě těžké zaručit.

Tím spíš, že divoký ženšen roste na příkrých svazích těžko dostupných korejských hor. S náročným sběrem samozřejmě souvisí i cena, která se může vyšplhat až na 200 tisíc amerických dolarů. Zejména bohatí Číňané tuto cenu ale rádi zaplatí, protože jim kvalitní korejský ženšen zaručí vitalitu, posílení imunity, potenci a dlouhý život.

Všechny přípravky ze ženšenu i lopuchu seženete v našem e-shopu.