Vypravte se o prázdninách kolem světa se ženšenem

blog-druhy-zensenu

Chcete vidět divoce rostoucí ženšen? Tak si nachystejte dobré pohorky a peníze na letenky. Čeká vás putování po listnatých lesích asijských i amerických hor. Ale pozor, abyste nerozhněvali ženšenového ducha!

Amerika

Vypravíte-li se do Severní Ameriky, hledejte ženšen v její střední a východní části. Ve zdejších horách se mu daří, přestože není tak kvalitní jako jeho korejský příbuzný. Historie amerického ženšenu je úzce spjata s indiány, kteří mu říkali garantoquen, což v překladu znamená “jako člověk”.

Indiáni si vyvinuli i zajímavou metodu sbírání kořene. Jakmile dozrál červený plod, ohnuli stonek rostliny k zemi a teprve poté sklidili kořen ženšenu. Ohnutí mělo zajistit rychlejší klíčení a větší úrodu v budoucnu.

Volně rostoucí ženšen je v Americe ohrožený, a proto chráněný. Většina amerického ženšenu v obchodech pochází z farem v Ontariu, Britské Kolumbii nebo amerického státu Wisconsin.

Čína

Abyste našli divoký čínský ženšen, museli byste hledat na strmých svazích hor Changbai a Xiaoxinganling. Ve výšce 500 až 1 100 metrů nad mořem tu ve vlhkém prostředí roste ženšen s druhým nejvyšším obsahem saponinů.

Čínský název pro ženšen je ren shen a možná vás překvapí, že má toto slovní spojení podobný význam jako indiánský název. Místní obyvatelé sbírali ženšenové kořeny od pradávna, zpracovávali je a užívali jako medicínu. Ženšen rovněž prodávali zámožným kupcům.

Každý z nich měl ve zvyku nosit kousek ženšenového kořene v kapse nebo na krku a v případě potřeby ho sežvýkat. Ženšen rychle zažene nedostatek energie, únavu nebo virózu a také posiluje libido.

Jižní a Severní Korea

Korea je oblastí, odkud pochází nejkvalitnější ženšen. Divoký už téměř k nalezení, přesto se o to někteří lidé stále pokouší a riskují tak vysoké pokuty. Těmto sběračům divokého ženšenu se říká shimmani. Než odejdou do hor, modlí se k ženšenovému duchu, nejí maso a nespí se ženami. Všechna tato opatření jim mají zajistit bohatou sklizeň.

Není se čemu divit, že jim na ženšenu tolik záleží. Ceny za velké kořeny se totiž mohou vyšplhat až na několik set tisíc dolarů. Že si rostliny cení i představitelé vlády, dokládá fakt, že se Severní Korea pokusila splatit České republice část svého dluhu právě v ženšenu.

I korejský název ženšenu odkazuje na jeho tvar nápadně připomínající lidské tělo. Korejské slovo insam totiž doslova znamená lidský kořen.

Všechny přípravky ze ženšenu i lopuchu seženete v našem e-shopu.