6 tipů pro bezpečné opalování

Užijte si sluneční paprsky s naší opalovací kosmetikou!6 tipů

Užijte si sluneční paprsky s naší kosmetikou a zároveň zajistěte bezpečné a zdravé opalování. V našem článku "6 tipů pro bezpečné opalování" najdete užitečné rady a doporučení, jak chránit svou pokožku před škodlivými účinky slunečního záření a zároveň si užívat slunečního tepla a radosti ze slunečného dne. Bezpečné opalování je klíčem k udržení zdravé a krásné pokožky, a naše tipy vám pomohou maximalizovat vaši ochranu před spálením a předčasným stárnutím pokožky.

1.Jak vybrat vhodný faktor a jak dlouho vás ochrání?

Ochranná doba, po kterou vás opalovací prostředek chrání, se odvíjí od vašeho fototypu a hodnoty SPF (Sun Protection Factor) uvedené na produktu. Základní vzorec, který se používá, je následující: doba, kterou můžete strávit na slunci bez ochrany (tzv. minimální erytémová dávka, MED) se vynásobí hodnotou SPF.

Každý fototyp má přibližnou dobu, po kterou může být pokožka vystavena slunci, než začne červenat:

 • Fototyp I (velmi světlá pokožka, červené nebo blond vlasy, pihy): přibližně 5-10 minut.
 • Fototyp II (světlá pokožka, blond nebo světle hnědé vlasy): přibližně 10-20 minut.
 • Fototyp III (středně světlá pokožka, tmavě blond nebo hnědé vlasy): přibližně 20-30 minut.
 • Fototyp IV (středně tmavá pokožka, tmavě hnědé nebo černé vlasy): přibližně 30-45 minut.
 • Fototyp V (tmavá pokožka): přibližně 45-60 minut.
 • Fototyp VI (velmi tmavá pokožka): více než 60 minut.

Příklad výpočtu: Pokud máte fototyp II a použijete opalovací krém s SPF 30, vypočítáte ochrannou dobu takto: 10 minut (doba, po kterou může být vaše pokožka vystavena slunci bez ochrany) × SPF 30 = 300 minut (5 hodin) ochrany.
Je však důležité poznamenat, že tento výpočet je teoretický a praktické podmínky mohou ochrannou dobu zkrátit. Faktory jako pocení, plavání, otírání ručníkem nebo nedostatečná aplikace krému mohou snížit účinnost ochrany. Proto se doporučuje aplikovat opalovací krém každé dvě hodiny a po každém plavání nebo intenzivním pocení.

2. Jak krémy aplikovat, aby byly co nejúčinnější?

opalování1Mnoho lidí používá méně opalovacího krému, než je doporučeno, což snižuje úroveň ochrany. Pro dosažení uvedeného SPF by měla být na tělo aplikována dostatečně silná vrstva – cca  2 polévkové lžíce  (přibližně 30 ml) krému na celé tělo.
Většina chemických opalovacích krémů potřebuje alespoň 15-30 minut na vstřebání do pokožky, než začnou být účinné. Minerální opalovací krémy, které fungují jako fyzická bariéra, poskytují ochranu ihned po aplikaci.

I přes rizika spojená s UV zářením je slunce důležité pro syntézu vitamínu D. Krátký, bezpečný pobyt na slunci bez ochrany (cca 10-15 minut denně) může být prospěšný, ale vždy záleží na individuální citlivosti a intenzitě slunečního záření.
I když jste ve stínu, pamatujte na to, že sluneční záření se může odrazit od vodní hladiny, písku nebo sněhu, takže je stále důležité chránit svou pokožku.

Víte, že?První komerčně dostupný opalovací krém byl vyvinut ve 30. letech 20. století australským chemikem Miltonem Blakem.  Od té doby se opalovací prostředky neustále vyvíjely, aby poskytovaly účinnější ochranu a pohodlí.

Při ochraně dětí před sluncem je důležité dodržovat speciální opatření. Doporučuje se používat opalovací krém s vysokým SPF speciálně určeným pro dětskou pokožku. Děti by měly být chráněny širokými klobouky, oblečením s UV ochranou a slunečními brýlemi. Je vhodné vyhýbat se přímému slunci v době největší intenzity, tedy od 10 do 16 hodin. Je také důležité pravidelně aplikovat opalovací krém, ideálně každé 2 hodiny, a to i po koupání nebo pocení. Mnoho běžných opalovacích krémů nabízí speciální dětské formule s odpovídajícím SPF, ale je vhodné vybírat ty, které jsou bezpečné a šetrné k jejich citlivé pokožce. Je vhodné uvažovat nad minerální ochranou

3. Co jsou minerální opalovací krémy?

Mezi různými typy opalovacích přípravků získávají na popularitě minerální opalovací krémy, které nabízejí účinnou a šetrnou ochranu. Tyto krémy využívají přírodní minerály, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které vytvářejí fyzickou bariéru proti UV záření. Na rozdíl od chemických opalovacích krémů, které absorbují UV paprsky, minerální krémy je odrážejí, což přináší okamžitou ochranu. Minerální opalovací krémy jsou oblíbené zejména mezi lidmi s citlivou pokožkou, dětmi, těhotnými ženami a těmi, kdo upřednostňují přírodní kosmetiku.

4. Jakou formu opalovacího prostředku zvolit? 

6 tipů (1)Při výběru vhodné formy opalovacího prostředku je důležité zohlednit vaše individuální preference, potřeby pokožky a prostředí, ve kterém se budete pohybovat. Existuje několik různých forem opalovacích přípravků, jako jsou oleje, mléka, krémy, spreje a gely, každá s vlastními výhodami a nevýhodami.

 1. Opalovací oleje: Oleje mají tendenci poskytovat intenzivnější hydrataci a mohou přinést pěkný lesk pokožce. Jsou ideální pro lidi s velmi suchou pokožkou nebo pro ty, kdo chtějí dosáhnout opálení rychleji. Nicméně, oleje mohou být méně odolné vůči vodě a mohou se  snadněji setřít nebo stírat.

 2. Opalovací mléka a krémy: Mléka a krémy jsou vhodné pro ty, kdo hledají vyvážený poměr hydratace a ochrany. Jsou snadno aplikovatelné a mohou poskytnout dlouhotrvající ochranu před slunečním zářením. Jsou také vhodné pro citlivou pokožku a pro použití na každodenní bázi.

 3. Opalovací spreje: Spreje jsou obvykle rychle a snadno aplikovatelné a umožňují pokrýt i těžko dosažitelné oblasti těla. Jsou ideální pro sportovní aktivity nebo pro rychlou aplikaci na celé tělo. Nicméně, je důležité zajistit rovnoměrné pokrytí, aby byla zajištěna plná ochrana.

 4. Opalovací másla: Opalovací máslo je skvělou volbou pro ty, kteří hledají intenzivní péči o svou pokožku během pobytu na slunci. Tato bohatá a krémová forma opalovacího produktu je navržena tak, aby poskytovala hlubokou hydrataci a ochranu proti UV záření současně. Díky svému složení, které často zahrnuje ingredience jako shea máslo, kokosový olej, aloe vera a další hydratační látky, opalovací máslo zanechává pokožku hebkou, hydratovanou a chráněnou.

Při výběru formy opalovacího prostředku je také důležité zvážit faktory jako je vaše aktivita, typ pokožky, potřeba voděodolnosti a osobní preference ohledně textury a vůně. Bez ohledu na to, kterou formu zvolíte, je klíčové zajistit rovnoměrné a dostatečné pokrytí pokožky a pravidelně obnovovat aplikaci, zejména po plavání nebo pocení.

5. Proč je péče po opalování důležitá?

Péče po opalování je nezbytná pro udržení zdravé a hydratované pokožky a minimalizaci možných negativních účinků sluneční expozice. Po opalování je důležité dodržovat následující postupy:

 1. Hydratace: Po opalování je důležité obnovit hydrataci pokožky. Používejte hydratační krémy nebo gely s aloe k odstranění pocitu sucha a napnutí pokožky. Vyhýbejte se však produktům s alkoholem, který může pokožku dále vysušovat.

 2. Zchladit pokožku: Pokud máte spálenou pokožku, použijte chladivý gel nebo aloe vera gel, který může zmírnit zarudnutí a nepříjemné pocity pálení. Vyhýbejte se však příliš studeným obkladům, které mohou dráždit pokožku.

 3. Pijte dostatek vody: Udržujte tělo hydratované pitím dostatečného množství vody. Slunce může způsobit dehydrataci, a proto je důležité doplňovat ztracené tekutiny.

 4. Vyhýbejte se další expozici slunci: Po opalování se snažte zůstat ve stínu a minimalizovat další expozici slunci, zejména v době největšího slunečního záření mezi 10:00 a 16:00 hodinou.

 5. Regenerace pokožky: Pokud máte spálenou pokožku, dejte jí čas na regeneraci. Nedotýkejte se popraskané nebo odlupující se pokožky a nepoužívejte drsné exfoliační produkty, které by mohly podráždit již poškozenou pokožku.

 6. Opatrná péče: Pokud dojde k spálení nebo vzniku puchýřů, je důležité pečlivě sledovat postupující léčbu a příznaky. V případě silného spálení, puchýřů nebo výrazného nepohodlí je vhodné konzultovat s lékařem.

Víte, že?: Sluneční záření bylo v minulosti považováno za léčebný prostředek pro různé zdravotní problémy, jako je artritida, tuberkulóza nebo dokonce deprese. I když sluneční světlo má některé terapeutické účinky (například syntézu vitamínu D), je důležité používat opalovací krémy a chránit se před nadměrnou expozicí.

6. Jak nám mohou pomoci doplňky stravy?

opalování2Kromě správného použití opalovací kosmetiky je také důležité dbát na vnitřní péči o naši pokožku, a to pomocí doplňků stravy obsahujících klíčové živiny pro její zdraví a ochranu během opalování. Pro bezpečné a zdravé opalování je nezbytný provitamín A, známý také jako beta-karoten. Tato látka není jen důležitá pro správnou funkci naší pokožky, ale také nás chrání před škodlivými účinky UV záření. Beta-karoten působí jako antioxidant a pomáhá chránit pokožku před předčasným stárnutím a zhnědnutím po opalování. Navíc podporuje regeneraci pokožky, čímž napomáhá udržovat ji zdravou a hebkou.

V naší nabídce naleznete produkty bohaté na beta-karoten a další karotenoidy, které podporují zdraví pokožky a chrání ji před negativními účinky slunečního záření. Doporučujeme začít s užíváním těchto doplňků přibližně jeden měsíc před vystavením se většímu slunečnímu záření. Tímto způsobem prodloužíte dobu, během které bude vaše pokožka mít přirozeně hezký hnědý odstín a zároveň bude lépe chráněna před škodlivými účinky slunečního záření.

Vnitřní a vnější péče o pokožku jdou ruku v ruce, a kombinace správných opalovacích prostředků s doplňky stravy obsahujícími důležité živiny může poskytnout optimální ochranu a péči o naši pokožku během slunečných letních dní.