Bezpečné opalování: Jak si užít slunce a chránit svou pokožku

Pod dotyky slunečních paprsků se často cítíme šťastněji a energičtěji. Opalování je pro mnoho z nás neodmyslitelnou součástí dovolené a trávení volného času. Ačkoli opakovaně slýcháme o negativních dopadech přílišného vystavování se slunci, není třeba se od něj zcela distancovat. Ve skutečnosti může mít opalování pro naše zdraví a pohodu řadu přínosů. Sluneční záření nám nejen dodává vitamín D, který je klíčový pro zdraví kostí a imunitní systém, ale také má antidepresivní účinky, povzbuzuje náš metabolismus a podporuje dobrý spánek. Nicméně abychom si užili výhody slunce a zároveň minimalizovali jeho negativní dopady na naši pokožku a zdraví, je nezbytné přijmout opatření ke správné ochraně.opalování-blog_1 Kvalitní opalovací přípravky, správné načasování pobytu na slunci, ochranné oblečení a opakované aplikace opalovacích prostředků jsou klíčovými opatřeními, která nám pomohou vychutnat si sluneční paprsky bez zbytečných rizik. Přečtěte si náš článek s praktickými tipy, jak můžete využít výhod slunce a zároveň ochránit své zdraví.

Ochrana bez kompromisů: Proč je výběr správného SPF faktoru nezbytný

Opalování s rozumem je klíčové pro udržení zdraví naší pokožky. Přílišné vystavování slunci přináší nežádoucí následky. Nedostatek slunečního světla může vyvolávat pocity únavy a deprese, zatímco nadměrné slunění vede k rychlému stárnutí pokožky, ztrátě její přirozené vlhkosti a elasticity, a je hlavním viníkem vzniku vrásek. To, co je však nejhorší, je, že naše kůže má omezenou schopnost regenerace. Jinými slovy, škody, které jsme na kůži způsobili a nešetrné zacházení s ní, jsou velmi obtížně napravitelné. Problémy s kůží se však nemusí projevit okamžitě, ale až po mnoha letech.
Správný výběr ochranného faktoru (SPF) opalovacího krému je zásadní pro ochranu naší pokožky před slunečním zářením. SPF udává míru ochrany proti UV záření, přičemž vyšší číslo znamená silnější ochranu. Přestože se někdy může zdát, že vysoké SPF hodnoty jsou určeny pouze pro jedince s přecitlivělou pokožkou nebo ty, kteří nechtějí opálení, je důležité si uvědomit, že každý může těžit z vyšší ochrany. SPF funguje tím, že prodlužuje dobu, než se naše pokožka začne spalovat. Je však třeba mít na paměti, že ochranný efekt se snižuje, pokud nedostatečné množství krému naneseme. Tenká a nerovnoměrně aplikovaná vrstva opalovacího krému s vysokým SPF stále poskytuje lepší ochranu než dobře a dostatečně nanesený krém s nižším faktorem. Pokud tedy chceme maximalizovat ochranu naší pokožky, je vhodné volit vyšší SPF hodnoty a pravidelně krém nanášet během pobytu na slunci.opalování-blog1_1

Opalovací krémy, oleje i mléka najdete v kategorii Sluneční a opalovací kosmetika zde

NÁŠ TIP: Podrobnější informace o tom, jak si spočítat délku bezpečné doby na slunci a jak snadno určit váš fototyp, naleznete v článku na našem blogu Co bychom měli vědět o kůži a opalování

Sluníčko a zdraví vašich dětí: Jak dětský opalovací krém poskytuje ochranu bez kompromisů

Sluníčko nás volá do svých náručí a my se nemůžeme dočkat chvil strávených venku za teplých letních dnů. Když si plánujete výlety plné slunečních paprsků, je důležité nezapomenout na jednu důležitou věc - dětský opalovací krém. Ano, i naše malé poklady potřebují ochranu před sluncem. Dětský opalovací krém je vhodný pro použití již od půl roku věku, takže se nemusíte bát nanášet ho na pokožku vašich nejmenších od prvních slunečních paprsků. Ať už plánujete piknik v parku, koupání u jezera nebo dobrodružství na pláži, dětský opalovací krém je nezbytným společníkem, který zajistí, že vaše děti budou chráněny a mohou si bezstarostně užívat každý slunečný okamžik.

Opalovací kosmetiku pro nejmenší nabízíme v sekci Opalování dětí zde

Hydratace a regenerace: Ani po opalování nezapomínejte o pokožku pečovat

Abychom dosáhli zdravě opálené pokožky, je důležité nezapomínat na péči po opalování. Po dlouhém dni na slunci (který může být pro naši pokožku docela náročný) je vhodné použít přípravky speciálně určené pro péči po opalování. Mezi ty nejoblíbenější patří kosmetika obsahující Panthenol nebo Aloe Vera. Tyto ingredience pomáhají hydratovat a regenerovat pokožku, dodávají jí potřebné živiny a uklidňují ji po expozici slunečnímu záření. Zároveň je důležité pamatovat na zvýšený pitný režim. Při opalování se naše tělo potí a ztrácí vodu, takže je důležité doplnit tekutiny a udržovat si hydrataci zevnitř. Takže si po opalování dopřejte tu správnou péči a nezapomeňte pít dostatek vody, abyste si udrželi svěží a zdravý vzhled vaší opálené pokožky.

Přípravky pro opalování najdete ve stejnojmenné kategorii zdeopalování-blog2

Vnitřní zdroje krásy: Jak betakaroten a vitamín C pomáhají dosáhnout dokonalého opálení

Chcete-li dosáhnout krásné opálené pokožky, nezapomeňte také na to, co jíte. Existují látky, které mohou přispět k vytvoření zářivého bronzového tónu zevnitř. Jednou z nich je betakaroten spolu s vitamínem C. Tyto látky fungují jako antioxidanty a mají řadu přínosů pro naši pokožku, včetně boje proti stárnutí. Betakaroten je navíc přírodní barvivo, které může napomoci k vytvoření příjemného bronzového opálení. Někteří lidé tvrdí, že užívání betakarotenu může dokonce zmírnit alergické reakce na slunce, pokud je začnete užívat alespoň tři týdny před dovolenou. Takže si dejte pozor na svůj jídelníček a zahrňte potraviny bohaté na betakaroten, jako jsou mrkve, sladké brambory, meruňky a brokolice, a nezapomeňte také na dostatečný přísun vitamínu C, který najdete v citrusových plodech, kiwi, paprikách a dalších potravinách.

Doplňky stravy, které vám dopomohou k bronzovému odstínu nabízíme zde

Pomoc při spálení od slunce: Nejlepší přátelé - panthenol a aloe vera

Když se vydáváme opalovat, je důležité použít zdravý rozum, abychom se vyhnuli nepříjemným následkům. Neopatrné slunění se totiž neobejde bez důsledků, a to nejen ve formě přecitlivělé červené pokožky, ale také malých puchýřků. Slunce často způsobuje povrchová popálení prvního stupně, avšak na rozdíl od nehody s vařící vodou, spálení od sluníčka se objevuje pomalu, postupně a nenápadně. Je proto pochopitelné, že mnoho lidí přehlíží vážnost spálení sluncem, i když může značně znepříjemnit relaxaci na dovolené. V takových případech vám však přichází na pomoc váš nejlepší přítel - panthenol. Společně s aloe vera gely a dalšími přípravky na zklidnění pokožky po opalování umí zázraky a pomohou vám uklidnit a regenerovat pokožku poté, co byla nadměrně vystavena slunečnímu záření.

Produkty k péči o pokožku postiženou nadměrným sluněním najdete v kategorii Přípravky po opalování zde