Zdraví z pohledu čínské medicíny - 10. díl: Srpen a termoregulace

Když srpen zaklepe na dveře, oznamuje nám nejen vrchol aktivního léta, ale i přechod k mírnějšímu podzimnímu období. Tyto sezónní změny mají významný dopad nejen na přírodu, ale také na náš organismus. Tradiční čínská medicína nás učí, že tato období jsou spojena s termoregulací a konceptem tří ohřívačů.

V srpnu hraje termoregulace v čínské medicíně klíčovou roli. Zahrnuje schopnost těla udržovat konstantní teplotu, což je zásadní pro řádné fungování orgánů a celkové zdraví. V souvislosti s termoregulací je klíčová role tří ohřívačů, energetických toků ovlivňujících celé naše tělo. První ohřívač se nachází v hrudní oblasti, druhý ohřívač v břiše a třetí ohřívač v dolní části těla. Tyto dráhy mají významný vliv na náš lymfatický systém, který je základem naší imunity.

Lymfatický systém je jakýmsi strážcem našeho těla, který pomáhá odvádět toxiny, zárodky nemocí a záněty. Správná funkce lymfatického systému je zásadní pro udržení silné imunity. Optimalizací toků energie v třech ohřívačích můžeme podpořit práci lymfatického systému a tím i celkovou obranyschopnost těla.

Další významnou oblastí ovlivněnou třemi ohřívači je štítná žláza. Štítná žláza hraje zásadní roli v metabolismu a hormonální rovnováze. Její funkce je úzce spojena s tím, jak energie cirkuluje skrze tělo. Při posílení těchto energetických drah můžeme pozitivně ovlivnit funkci štítné žlázy a tím i celkové zdraví a vitalitu. V tuto dobu naše tělo může signalizovat několik důležitých aspektů. Zimomřivost, která se často objevuje ke konci léta, může odrážet nedostatek radosti a vášně v našem životě. Naproti tomu nadměrné teplo nás může vést k potřebě klidu a k práci s intenzivními emocemi. Bylo by dobré věnovat těmto signálům pozornost a hledat způsoby, jak je harmonizovat.

TČM srpen 1160 × 376 px

Tři ohřívače jsou rozděleny na horní, střední a dolní, což nám připomíná starobylé čínské přirovnání: "Horní ohřívač je jako mlha, střední jako mokřina a dolní jako kanál."

Horní ohřívač se stará o fungování srdce a plic, kde se čchi setkává s energiemi získanými dechem. Střední ohřívač získává čchi a základní složky potravy, souvisí s činností sleziny, žaludku, jater a žlučníku. Dolní ohřívač je spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem, a reguluje vylučování zbytků látkové výměny. Je to jakýsi základní oheň celého těla. Dovolte nám nyní prozkoumat charakteristiky jednotlivých ohřívačů více podrobně.

Horní ohřívač - mlha

Horní ohřívač se podobá mlze, jeho role je úzce spojena se srdcem a plicemi. Podporuje jejich distribuční funkce, umožňuje rozptylování ochranné čchi z plic na povrch těla, což zahřívá a zároveň rozvádí vyživující čchi. Tato čchi klesá jako mlha z horního ohřívače do celého těla, jako když mlha proniká přes prostředí, kde vzniká. Název "horní ohřívač" vychází právě z této analogie. Aby však horní ohřívač mohl vysílat čchi, musí ji nejprve přijmout jako vyživující čchi. Tato čchi vzniká v slezině a žaludku z potravy, kterou jsme snědli. Poté, co prošla tímto procesem přeměny a byla pomocí žaludeční energie zdvižena nahoru, se spojila s větrem v plicích. Srdce jí dodalo charakteristickou červenou barvu a takto vzniklá krev se pomocí plic dostává do cév, aby mohla živit a obíhat celý organismus.

Střední ohřívač – mokřina

Střední energetický proud působí jako mokřad. Tento energetický tok souvisí s procesy trávení, které jsou propojeny se slezinou, žaludkem, játry a žlučníkem. Energie středního proudu podporuje rozkládání a trávení potravy, což zahrnuje tvorbu a obnovu energie (čchi) a krve, a také jejich distribuci v těle. Je středním bodem pro vzestupné a sestupné pohyby energie, protože zde dochází k oddělení čisté esence potravy (stoupající vzhůru) od zbytků (klesajících dolů). Toto místo zajišťuje oddělení užitečného a toho, co je třeba vyloučit z těla. Zde dochází k rozkladu, fermentaci a transformaci konzumované potravy, a proto bylo v dávné Číně přirovnáváno k mokřadu, vřesovišti či bažině. Hlavní úloha tohoto energetického toku je definována jako "řídící přeměňování", což zdůrazňuje jeho důležitost pro správné trávení a péči o slezinu.

Dolní ohřívač - kanál

Nachází se v oblasti mezi pupkem a kostrčí a má funkční spojení s ledvinami, močovým měchýřem a trávicím systémem, zahrnujícím tenké a tlusté střevo. Jeho úkolem je podporovat oddělování čistých a nečistých látek tím, že vytváří konečné odpadní produkty jako moč a stolici. Taktéž se aktivně podílí na jejich směrem dolů proudění a následném vylučování z těla. Dolní ohřívač lze přirovnat ke kanálu, který řídí proces vylučování.

Trojitý ohřívač je sice nemateriální, ale narušení jeho funkčnosti může vyvolat mnohé zdravotní problémy. Jeho úlohou je podporovat proudění čchi a transport tekutin po celém těle. Porucha v jedné části tohoto systému, nejčastěji spojená s vodním elementem, může způsobit stagnaci čchi a tekutin. Fyzicky se to může projevovat měkkými otoky, nadýmáním a pocity plnosti. Tato nerovnováha však také může ovlivnit fungování konkrétních orgánů. Například porucha horního ohřívače často způsobuje kašel, dušnost a negativní vliv na plicní a srdeční funkce. Problémy se středním ohřívačem mohou vést k obtížím s trávením, nadýmáním, zácpou (v případě nadměrného tepla), špatným trávicím procesem, hlasitým střevním zvukem, nadýmáním břicha a průjmy (při chladu). Tyto problémy jsou často spojeny se slezinou a žaludkem. Porucha dolního ohřívače negativně ovlivňuje funkce ledvin, střev a močového měchýře. Při nadbytku tepla se může projevit zácpou, problémy s močením, zadržováním moči a možná i krví v moči. Naopak při nedostatku tepla nebo prázdném ohřívači může nastat časté močení, nechtěné úniky moči nebo průjmy. Vzhledem k úzké spojitosti ohřívačů s orgány je běžným léčebným postupem začít působit na příslušné orgány.

S ohledem na úzkou vazbu trojitého ohřívače na žlázy s vnitřní sekrecí (hypotalamus a hypofýza, jež řídí ostatní žlázy s vnitřní sekrecí), je vhodné zaměřit se i na tuto oblast. Tyto žlázy také ovlivňují naši náladu tím, že produkují tzv. hormony štěstí. Zřejmě si všichni pamatujeme, jak se cítíme uvolněně, příjemně a radostně v blízkosti vody, na louce, v lese nebo při procházce v přírodě. Stejně tak můžeme načerpat mnoho energie ze slunečního svitu. Často stačí navštívit oblíbené místo, relaxovat a synchronizovat náš rytmus s přírodním, propojit se s okolím. V těchto chvílích se mnohdy rozptýlí starosti, obavy a nepropracované emoce a některé věci se mohou přirozeně vyřešit.

Náš pocit štěstí je také úzce spojen s úrovní stresu, který nás ovlivňuje. Možná to tak zprvu nevypadá, ale štítná žláza (ovládá ji hypofýza) trpí stresem nejvíce. Tato žláza citlivě reaguje na energetický deficit. Pokud se potýkáte s problémy spojenými se štítnou žlázou, je nyní ideální doba, abyste jí věnovali péči. Pravidelná masáž krku (od brady ke klíční kosti) nebo dechové meditace s vizualizací očisty krční oblasti jí jistě prospějí. A pokud máte rádi zpěv, klidně se pusťte do toho! Zpíváním totiž probudíte energii krční čakry a přispějete k její harmonizaci. Také může být prospěšné užívání tinktury z aronie (černý jeřáb), která dokáže regulovat činnost štítné žlázy, ať už je příliš aktivní nebo nedostatečně funkční.

Podle principů tradiční čínské medicíny platí, že s klesající venkovní teplotou by měly být naše jídla teplejší. Naopak, při vzrůstající venkovní teplotě by měla být naše strava spíše studená a osvěžující. Vzhledem k tomu, že léto ještě neskončilo, soustředíme se nyní na potraviny vhodné pro teplejší počasí. Do svého jídelníčku zařaďte potraviny s neutrálními a ochlazujícími vlastnostmi. Mezi neutrální potraviny patří hrách, čočka, adzuki fazole, cizrna, sója, kukuřice, celozrnná rýže, brambory, mrkev, olivy, paprika, polníček, semínka dýně a ořechy. Ochladit a osvěžit tělo vám pomohou potraviny jako tofu, mungo fazole, artyčoky, avokádo, brokolice, řapíkatý celer, celer, cuketa, čekanka, chřest, kapusta, okurka, rajče, ředkvička, špenát, štěrbák, kysané zelí, žampiony, angrešt, banány, brusinky, citrony, pomeranče, grep, hrušky, jablka, jahody, kiwi, mango, melouny, papája a rybíz. Tyto potraviny nejenže poskytují osvěžení, ale jsou také bohaté na vitamíny podporující tvorbu krve a zdravý krevní oběh.

Nezapomínejte na pitný režim. Nejvhodnější volbou je čistá voda, bylinkové nápoje (máta, chryzantéma) nebo voda s citronem a bílý čaj. Pro osvěžení doporučujeme zelený čaj, zejména japonského původu jako je matcha nebo sencha, protože má chladivé účinky.

Pokud se přiblíží chladnější dny, přidejte do svých pokrmů zázvor, který prokrvuje orgány a posiluje imunitní systém, cayenský pepř, který povzbuzuje srdce, krevní oběh a trávení, rozmarýn, majoránku, kmín, fenykl, kurkumu nebo skořici. Tato koření vám pomohou udržet teplo a posilnit organizmus.

Další pomocníky můžeme opět najít v přírodě. Abychom podpořili optimální funkci trojitého ohřívače a souvisejících orgánů (zejména jater a imunitního, trávicího a lymfatického systému), můžeme využít přírodních bylinných tinktur a směsí. V případě problémů s lymfatickým systémem může pomoci výrobek Mycocleančaj Nagara, kapky Lymfa-Detox Dr. Popov nebo Bylinky na odvodnění. Na posílení imunitního systému je vhodná například Vilcacora, Grepofit nebo medicinální houba Chaga. Štítné žláze prospějí výrobky z černého jeřábu neboli arónie, bylinné tinktury Gynex, Stimaral a Levamin a jako adaptogen doporučujeme Šišák bajkalský, který kromě pozitivního dopadu přímo na funkci štítné žlázy, dokáže organismu pomoci s vyrovnáváním se se stresovými situacemi. 

NÁŠ TIP: vyzkoušejte produkt Energy Stimaral - tento bioinformační přípravek s obsahem rozchodnice růžové, která má příznivý účinek při únavě a podporuje emoční komfort v období stresu. Má harmonizační vliv přípravku je zejména na energetickou dráhu řídící, jater a sleziny, v druhé řadě pak na dráhu žlučníku, tří zářičů, srdce a plic.

Zkušenosti zákazníků s doplňkem stravy Stimaral:

"Byla jsem velice unavená, psychicky, na gynekologii mi našla cystu a myom, od října krvácím 2x do měsíce, ale už se to díky Stimaralu upravuje, mám víc energie, cítím se dobře."

"Po zhruba dvou týdnech užívání produktu Stimaral jsem byla doslova ohromena výsledky. Cítila jsem výrazný nárůst energie, zlepšenou mentální bdělost a bezproblémové ranní vstávání. Rozhodně bych tento produkt doporučila. Super produkt! 1000% spokojenosti!