Zdraví z pohledu čínské medicíny - 9. díl: Červenec a krevní oběh

Červenec, který je obdobím horkého léta, zaujímá zvláštní místo v tradiční čínské medicíně (TČM), protože se řadí k elementu ohně, který je spojen s energií, aktivitou a transformací. Stejně jako oheň stoupá vzhůru, červenec přináší do našich životů dynamiku a vášeň. V této době se však také otevírá důležitá oblast týkající se našeho zdraví - krevní oběh. Podle TČM je krevní oběh základním pilířem naší vitality a rovnováhy.

Krevní oběh představuje uzavřený systém cév, který společně se srdcem slouží k distribuci kyslíku, živin, enzymů, hormonů a tepla do tkání a zároveň odvádí CO2 a odpadní látky z těla prostřednictvím vylučovacích orgánů. Tímto způsobem oběhová soustava udržuje stabilní vnitřní prostředí v rovnováze. Prostřednictvím malého srdečního oběhu krev proudí mezi srdcem a plícemi, zatímco velký srdeční oběh zahrnuje oběh krve mezi srdcem a celým tělem. Tato složitá soustava cév a srdce společně zajišťují neustálý pohyb krve a výměnu životně důležitých látek, což je nezbytné pro optimální fungování našeho organismu.

TČM červenec 1160 × 376 px

V TČM je krevní oběh úzce propojen s pohybem čchi a krve, která je nositelkou této síly a systémem krevních cév, které slouží jako prostředníci pro tok této životodárné energie. Čchi je vnímána jako esence vitality, která prochází naším tělem a udržuje ho v harmonii. Je to jakýsi pramen, který nám dodává sílu a vitalitu pro každodenní život. V rámci TČM je klíčové udržovat rovnováhu čchi a plynulý tok krve v krevním oběhu, protože to má zásadní vliv na udržování zdraví a prevenci onemocnění. Když je čchi v rovnováze a volně proudí, podporuje to optimální fungování orgánů a tkání, a tím udržuje náš organismus silný a odolný.

Když se příliš intenzivně zaměřujeme na mentální nebo fyzickou aktivitu a nedostatečně odpočíváme, může dojít k vzniku disharmonie v krevním oběhu. Tato nerovnováha je často spojena s emocionálními projevy, jako je horlivost, podrážděnost a zlost (horkost v játrech). Takový stav může mít fyzické důsledky a příznaky, jako jsou poruchy srdečního rytmu (arytmie), vysoký nebo nízký krevní tlak, vznik křečových žil, ateroskleróza (kornatění cév), poruchy srážlivosti krve, tělesná slabost, únava, poruchy spánku, brnění nebo křeče v dolních končetinách, bolesti, otoky, nedokrvení až odumírání tkání nebo naopak časté krvácení. Příčinami této nerovnováhy mohou být i další faktory, jako je nevhodná strava, oslabení funkce sleziny, nadměrná ztráta krve (např. při porodu, úrazu) nebo nedostatek spánku.

Lidé trpící nízkým krevním tlakem mají často nedostatek životní energie, která proudí pomalu a slabě, což se projevuje chladnými končetinami, závratěmi a náchylností k omdlévání. Proto je důležité u těchto jedinců rozproudit proudění krve prostřednictvím pohybu, aktivity a vědomí zdravých hodnot života a vlastní důležitosti. Podporuje se také prokrvení končetin a celkové zahřátí těla. Zvýšení životní energie a tepelného stavu pomáhá vyrovnat nerovnováhu a zlepšuje celkový stav.

Naopak lidé s vysokým krevním tlakem, často nazývaní "jinoví" lidé, trpí bolestmi hlavy a bušením srdce. Jsou často ve stavu napětí, vykazují vysokou rychlost a vyvolávají časté konflikty, což zatěžuje jejich srdce. Pro tyto osoby je vhodné zklidnění a snížení dominance. Pomocí relaxačních technik, meditace a umírněného přístupu k životu je možné snížit napětí, uvolnit srdce a harmonizovat krevní tlak. Důležité je najít rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem, abychom podpořili fyzickou a emoční pohodu.

Pro optimální podporu krevního oběhu je důležité poskytnout tělu potřebné živiny a věnovat pozornost stravě. Je vhodné omezit konzumaci tučných jídel a výrazně snížit příjem soli, která nepříznivě ovlivňuje krevní tlak. Dále je také důležité omezit kouření, vyhnout se stresu a nepropadat vztekům. V rámci stravy je vhodné zaměřit se na příjem omega-3 mastných kyselin, které se nacházejí ve lněném oleji, rybím tuku a rybách jako je makrela, tuňák, losos, pstruh, dále pak v dýňových semínkách a vlašských ořeších. Doporučuje se také zahrnout do stravy potraviny bohaté na antioxidanty, jako je vitamín E a karotenoidy, a zvýšit příjem vlákniny. Velké množství zeleniny, zejména listové zeleniny, je příznivé pro tvorbu krve a měla by tvořit polovinu talíře podle zásad zdravé výživy. Mezi vhodné luštěniny patří mungo, sója a červené fazolky adzuki. Ve vašem jídelníčku by také neměla chybět pohanka, která obsahuje vysoké množství rutinu, který je přírodní antioxidant a podporuje zdraví cév. Rutin pomáhá posilovat stěny cév a zlepšuje jejich pružnost, čímž napomáhá k plynulému průtoku krve.

Krevní oběh mohou pozitivně ovlivňovat také různá koření a bylinky. Doporučené jsou například skořice, barevný pepř, fenykl, koriandr, kmín, rozmarýn a majoránka. V letním období je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin a udržovat si vyvážený pitný režim.

Pro udržení dobrého krevního oběhu je důležitá prevence, která zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu. Procházky, rychlá chůze, plavání, mírný běh, jóga a relaxační cvičení spojená se správným dýcháním jsou výbornou volbou. Tímto způsobem podporujete průtok krve, posilujete srdce a udržujete celkovou kondici.

Když hovoříme o podpoře dobrého krevního oběhu, je možné si pomoci bylinkami. Mezi ty, které mohou mít pozitivní vliv na krevní oběh, patří hloh, srdečník, kaštan, jinan (gingko biloba), gotu kola, tužebník, kustovnice nebo jmelí.  Tyto bylinky obsahují přírodní složky, které mohou posilovat cévy a podporovat jejich zdraví. Dobrou volbou je také česnek, který je známý svými pozitivními účinky na krevní oběh. Obsahuje látky, které mohou pomáhat rozšiřovat cévy a zlepšovat průtok krve. Kromě bylinek je důležité zajistit dostatečný příjem minerálů, jako je vápník, hořčík, zinek a draslík. Tyto minerály jsou klíčové pro správnou funkci cév a zajištění zdravého krevního oběhu.

Mezi vhodné bylinné směsi patří čaje Sarpagandha a Abhaya.

Jak poznat nedostatečný krevní oběh? Mezi některé indikátory mohou patřit pocit únavy a nedostatek energie, studené končetiny, otoky nohou, mravenčení v rukou a nohou, ztráta hustoty vlasů.

Co je nejlepší pro zdraví cév a podporu srdce? Máme pro vás několik doporučení:

 • Omega 3 mastné kyseliny, konkrétně EPA a DHA, přispívají k normální funkci srdce a udržování správného krevního tlaku.
 • Vitamíny skupiny B jsou důležité pro metabolismus a regulaci hladiny aminokyseliny homocysteinu. Vyšší hladiny homocysteinu mohou negativně ovlivnit stěny cév a srážlivost krve.
 • Vitamín K2 podporuje normální srážlivost krve a pomáhá přesunout vápník z oblastí, kde není žádoucí (cévy a arterie), do kostí a zubů, kde je potřebný. Tím se udržuje zdravá hladina vápníku v cévách.
 • Vápník je důležitý pro normální srážlivost krve a správnou funkci srdečního svalu.
 • Železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu, který je součástí červených krvinek a umožňuje přenos kyslíku do tkání a orgánů v těle.
 • Adaptogeny, jako je Maca a Ashwaganda, a vitální houby, například Reishi a Cordyceps, obsahují prospěšné bioaktivní látky, které mohou být prospěšné pro zdraví cév a srdce.

Naše tipy:

 • Anton Hubner Hlohové Tonikum - tonikum z čerstvých plodů hlohu. Příjemná chuť hlohových tonik obsahuje osvědčené, zdraví prospěšné aktivní látky v jejich původní, přirozené formě.
 • Dědek Kořenář Tužebníková směs TUK - obsahuje byliny, které napomáhají udržovat normální činnost srdce (tužebník, srdečník) a kardiovaskulárního systému (srdečník, přeslička)
 • Dědek Kořenář Mátová směs MK - obsahuje byliny pro pro zdravé srdce (máta, srdečník, hloh), cévní soustavu (hloh, jírovec, jinan) a krevní tlak (srdečník, jablečník)
 • Dědek Kořenář Jírovcová směs VXK - díky obsahu saponinů zlepšuje proudění v jemných cévách (kapilárách), zlepšují stav cévních stěn při metličkových žilkách, křečových žílách, ukládání vody, bércových vředech i otocích přetížených kloubů a svalů
 • Diochi Venisfér kapky - bylinné bioinformační kapky pomáhají předcházet vzniku křečových žil a vysokého krevního tlaku, zlepšují periferní prokrvení končetin
 • Energy Korolen - bioinformační přípravek se širokospektrálním regeneračním účinkem, účinné složky jeho extraktu podporují funkci kardiovaskulárního (srdečně-cévního) systému a cévní soustavy

Zkušenost zákazníka s doplňkem stravy Korolen:

"Jsem velmi spokojená s produktem Korolen, který užívám již přes měsíc s týdenní přestávkou. Od doby, co jsem začala užívat Korolen, mě přestaly bolet mé křečové žíly. Nedávno jsem byla na dovolené a strávila jsem 10 hodin v autobuse, ale mé nohy vůbec nebolely. Rozhodně bych Korolen doporučila dalším lidem a sama si ho objednám znovu."