Zdravá chuťová bomba: Objevte alternativní tuky pro vaši kuchyni a tělo

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké druhy tuků při vaření a pečení používáte? Je pravděpodobné, že sáhnete po klasických variantách jako jsou slunečnicový olej nebo máslo, ale co vyzkoušet alternativní tuky? Ty mohou nejen vylepšit chuť a vůni vašich jídel, ale také vám mohou nabídnout mnoho zdravotních přínosů. Pokud máte zájem o nové chuťové zážitky a zároveň chcete dbát o zdraví svého těla, určitě se začtěte do našeho článku, ve kterém se dozvíte o lněném oleji, ghí, kokosovém oleji a dalších tucích, které jsou u nás méně známé. Tyto tuky vám nejen mohou pomoci upevnit vaše zdraví, ale také vám nabídnou mnoho možností při vaření i péči o tělo. Připojte se k nám a společně  s námi objevujte možnosti využití neobvyklých tuků a olejů pro zdravější a chutnější život plný nových gastronomických zážitků!

Znovuobjevte nutriční klenot - ghí se vrací na scénu!

Ghí - elixír života, který by neměl chybět v žádné kuchyni! Tento čistý máselný tuk se získává přepuštěním čerstvého másla a je známý také jako ghee.  Ajurvédská medicína ho už tisíce let považuje za klenot, který přináší řadu zdravotních benefitů. A nejde jen o indickou specialitu! Přepuštěné máslo bylo využíváno už našimi babičkami a prababičkami ke konzervaci másla, protože neměly k dispozici moderní technologie. Ghí se dnes vrací na naše talíře a výzkumy potvrzují jeho výjimečné nutriční hodnoty.

ghí1V minulosti se ghí využívalo k maštění, smažení, pečení i do omáček a polévek. Pak však přišla éra margarínů, které převzaly vládu v kuchyni. Nicméně, s rostoucí oblibou zdravého životního stylu se ghí vrací na scénu. Jeho vysoký kouřový bod cca 252 stupňů ho činí ideálním tukem pro tepelnou úpravu. Výroba ghí je poměrně jednoduchá a spočívá v pomalém rozpouštění másla, odstranění bílkovin a dalších látek, takže zůstává pouze čistý máselný tuk – proto je skvělou alternativou pro osoby trpící intolerancí na mléčné bílkoviny.

Víte že: Kouřový bod je teplota, při které se olej nebo tuk začíná rozkládat a uvolňovat kouř. Tento proces se nazývá oxidace, kdy se při vysokých teplotách tuky v oleji rozkládají na volné mastné kyseliny a další škodlivé sloučeniny, jako jsou aldehydy a ketony. Kouřový bod slunečnicového oleje je 227 stupňů, řepkového je 204 stupňů a másla 149 stupňů.

Ghí obsahuje důležité vitamínů A, D, E a K, které jsou základem pro zdraví naší pokožky, očí, kostí a kardiovaskulárního systému. Konjugovaná linolová kyselina (CLA) a butyrát, které jsou obsaženy v ghí, jsou pak skutečným požehnáním pro naše zdraví. CLA pomáhá snižovat záněty v těle, posiluje imunitní systém a pomáhá redukovat tělesný tuk. Butyrát zase zlepšuje trávení, podporuje zdraví střevních bakterií a pomáhá snižovat riziko některých onemocnění.

Jste nároční na kvalitu a hledáte tu nejlepší alternativu klasického másla? Naše nabídka zahrnuje speciální ghí z colostra, které je výjimečné tím, že je vyrobeno z prvotního mléka krav v období bezprostředně po porodu. To se nazývá colostrum a je bohaté na živiny a protilátky, které pomáhají novorozeným telátkům přežít a posilovat imunitu. Toto ghí obsahuje ještě vyšší obsah vitamínů A, E a K, než ghí klasické.

Rafinovaný nebo panenský - jaký kokosový olej je pro vás ten pravý?

Kokosový olej je přírodní zázrak, který by měl být součástí každé kuchyně. Pokud hledáte zdravou alternativu k běžným olejům, kokosový olej jeghí2 pro vás tou pravou volbou. Na trhu najdete dva základní druhy kokosového oleje - panenský a rafinovaný. Zatímco panenský kokosový olej má příjemnou kokosovou vůni a chuť, rafinovaný olej je bez vůně a chuti. Díky svým mnoha benefitům se oba druhy hodí pro různé účely.

Panenský kokosový olej se vyrábí metodou lisování za studena, která zachovává všechny jeho přírodní složky. Obsahuje množství zdravých tuků a látek, které posilují imunitní systém a jsou nejúčinnější při nižších teplotách, a proto je používáme při přípravě jídel, jako jsou například smoothie, saláty nebo dezerty.

Rafinovaný kokosový olej na druhé straně má vysokou teplotní stabilitu a je vhodný pro smažení, pečení a vaření při vyšších teplotách. Navíc je mnohem levnější než panenský, což jej činí atraktivní volbou pro ty, kteří hledají ekonomičtější alternativu. I když je bez vůně a chuti, rafinovaný kokosový olej stále nabízí mnoho zdravotních výhod, jako jsou například podpora trávení, snižování hladiny cholesterolu a zlepšování metabolismu.

Vyzkoušejte kokosový olej jako zdravou alternativu k běžným olejům v kuchyni. S jeho pomocí připravíte nejen vynikající jídla, ale také se postaráte o své zdraví. Panenský nebo rafinovaný, vyberte si podle vašich potřeb a požadavků. Budete příjemně překvapeni, jak snadno se dá kokosový olej integrovat do vaší každodenní stravy a jak může vylepšit vaše zdraví a potěšit chuťové pohárky.

Třetím druhem je MCT olej z kokosového oleje, který je výbornou volbou pro sportovce a všechny, kteří chtějí zdravě jíst. Je vhodným doplňkem při paleo a keto stravování.  MCT zkratka označuje Medium Chain Triglycerides, což jsou mastné kyseliny s středně dlouhým řetězcem. Tyto mastné kyseliny jsou nasycené a rychleji se vstřebávají než dlouhé mastné kyseliny. Konkrétně jde o kaprylovou, kapronovou, kaprinovou a laurovou kyselinu. MCT tuky jsou výhodnější než jiné typy tuků, protože jsou snadněji stravitelné. Díky tomu se MCT kokosový olej účinněji spaluje a poskytuje tělu energii místo ukládání do tukových zásob.

Zdravé srdce, zdravá mysl - díky omega-3 mastným kyselinám ve lněném oleji!

Lněný olej je skvělým příkladem toho, jak jednoduchá změna ve stravování může mít obrovský pozitivní dopad na naše zdraví. Tento olej se získává z lněného semene a měl by být součástí jídelníčku každého, kdo se zajímá o zdravý životní styl.

Omega-3 mastné kyseliny jsou jedním z hlavních benefitů lněného oleje a jsou důležité pro správnou funkci mozku a srdce. Tyto kyseliny navíc snižují hladinu cholesterolu a zlepšují zdraví kostí a kloubů.

Lněný olej má také protizánětlivé účinky a může pomoci snížit riziko vzniku různých zdravotních problémů, jako jsou cukrovka, rakovina nebo srdeční onemocnění. Olej obsahuje také antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a přispívají ke zdravému stárnutí.

Využití lněného oleje v kuchyni je velmi snadné - můžete ho přidávat do salátů, smoothie nebo jogurtů.  Jeho jemné oříškové aroma vylepší vaše oblíbená jídla a dodá jim zdravou přidanou hodnotu. Doporučenou denní dávkou lněného oleje jsou 1-2 polévkové lžíce - ty stačí k tomu, aby poskytly tělu všechny jeho prospěšné látky. Pozor – pro tepelné úpravy není vhodný!

Hledáte-li jednoduchý  a efektivní způsob, jak zlepšit své zdraví a přitom si pochutnat, lněný olej je pro vás ideální.

Od starověkého Egypta po využití v moderní kuchyni: Olej z černuchy seté

Olej z černuchy seté, někdy nazývaný také Nigella sativa nebo černý kmín, je rostlinou, která se pyšní tisíciletou historií jako zázračná léčivka. Už před 3000 lety se v Egyptě využíval pro své pozitivní účinky na trávení a metabolismus, zatímco ve starověkém Řecku byl považován za prostředek k zlepšení dýchacího systému.

ghí3Díky obsahu esenciálních mastných kyselin, vitamínů a minerálů se tento olej stal významným zdrojem antioxidantů. Navíc působí protizánětlivě. A to není vše - olej z černuchy seté také podporuje zdraví pokožky a vlasů - zklidňuje podrážděnou pleť, zmírňuje akné a podporuje růst zdravých vlasů.

Tento olej je často užíván vnitřně, ale také se velmi často používá v kosmetických výrobcích pro řešení různých kožních problémů. A pokud jde o masáže, olej z černuchy seté je k nezaplacení - pomáhá uvolnit napětí svalů a zlepšit krevní oběh.

Navíc, olej z černuchy seté se stává stále populárnějším v kuchyni díky své výrazné a aromatické chuti, která dodává pokrmům bohatou barvu a silnou chuť. Stačí jen malé množství, aby jídlo získalo kořeněnou chuť a zdravotní benefity. V salátech, pomazánkách, marinádách, polévkách a dalších jídlech je olej z černuchy seté nepostradatelný! Olej z černuchy seté je bezpochyby potravinou, kterou stojí za to vyzkoušet.

Jestliže toužíte po zdravějších a chutnějších alternativách klasických tuků, určitě neváhejte vyzkoušet lněný olej, ghí a další oleje. V naší nabídce najdete také avokádový olej, který je plný zdravých tuků a vitaminů, mandlový olej, skvělý pro péči o pokožku a vlasy, sezamový olej, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a zlepšuje trávení a mnoho dalších. A nezapomeňte, že zdraví a  výtečná chuť spolu mohou jít ruku v ruce!