Borelióza: Skrytý nepřítel v našem těle - Prevence, diagnostika a léčba

borelioza2Pokud se vydáte na výlet do přírody, můžete si odnést nezapomenutelné zážitky. Bohužel, není-li člověk dostatečně opatrný, může si domů také přinést nechtěného společníka - klíště. Pokud máte smůlu, může klíště přenášet bakterie způsobující lymskou boreliózu, známou také jako lymeskou nemoc. Příznaky se u jednotlivců mohou lišit, ale typicky se první projevuje červenou skvrnou na kůži. Jak můžete rozpoznat boreliózu, jak ji léčit a jak se proti ní ochránit?

Co je lymská borelióza?

Lymská borelióza, také nazývaná klíšťová borelióza, je nakažlivé onemocnění způsobené bakteriemi patřícími do rodu Borrelia burgdorferi sensu lato. Hlavním zdrojem infekce jsou klíšťata, která mohou přenášet nemoc na člověka v jakémkoliv stádiu svého života, včetně malých larv a nymf. Borelióza se do lidského těla dostává prostřednictvím slin infikovaných klíšťat. Je nezbytné odstranit klíště co nejrychleji, protože čím rychlejší odstranění, tím menší je riziko nákazy.

V posledních letech se výskyt Lymské boreliózy neustále zvyšuje, a to v alarmující míře. Toto onemocnění již není omezeno pouze na přenos infikovanými klíšťaty, ale může ho přenášet i jiný hmyz. Bohužel, momentálně neexistuje žádná účinná vakcína proti této nemoci. Infekce lymskou boreliózou není jen nebezpečná sama o sobě, ale také může vést k rozvoji vážných dalších onemocnění, jako je chronický únavový syndrom nebo roztroušená skleróza. Proto je důležité zahájit léčbu co nejdříve, abychom předešli přechodu nemoci do chronického stádia.

Jak probíhá přenos boreliózy?

Po přisátí klíštěte na lidskou kůži trvá přibližně 24 hodin, než se přenese dostatečné množství bakterií pro rozvoj infekce. To znamená, že čím dříve klíště odstraníte, tím výrazněji se snižuje riziko nákazy boreliózou.  Je dobrou zprávou, že tato nemoc se mezi lidmi nepřenáší, není tedy možné ji "chytit" od infikované osoby. Bohužel, borelióza se může projevit i s určitým zpožděním, například několik dní po odstranění infikovaného klíštěte. Příznaky boreliózy se liší v závislosti na tom, zda je infekce čerstvá nebo jestli jste klíště odstranili před několika dny nebo týdny.

NÁŠ TIP: Co nejrychlejší odstranění klíštěte je v boji proti borelióze klíčové - naši nabídku vhodných pomůcek jako jsou pinzety a sady najdete na našem e-shopu v kategorii Odstranění klíšťat.

Příznaky boreliózy a fáze onemocnění

Borelióza se projevuje a vyvíjí v průběhu tří stádií, avšak je důležité si uvědomit, že tyto fáze nejsou pevně oddělené a příznaky mohou být přítomné současně.

NÁŠ TIP:  Je možné provést domácí test na boreliózu, který měří hladinu protilátek proti boreliím v krvi. Avšak protilátky se začínají tvořit až po několika týdnech od kontaktu s infikovaným klíštětem, tudíž není účelné provádět testy ihned po infekci.

První fáze: červený flek a chřipkové příznaky

Po přisátí klíštěte do kůže se může objevit zarudnutí, které často má vyblednutý střed. Tato skvrna, nazývaná erythema migrans, připomíná terč a může být až 5 cm velká. Kromě toho se může zvětšit okolní lymfatická uzlina a mohou se vyskytnout příznaky podobné chřipce, jako je bolest hlavy, zvýšená tělesná teplota, bolesti svalů a kloubů. Obvykle se zarudnutí objevuje přibližně týden po přisátí klíštěte. Nicméně někteří lidé mohou projít první fází boreliózy bez výrazných příznaků a problém může být zjištěn až v druhé fázi.

Druhá fáze: bolesti kloubů a otoky

Obvykle se objevuje mezi 2 a 12 týdny po přisátí klíštěte a trvá několik týdnů. Symptomy obvykle odezní do tří měsíců po nákaze. Mohou se projevit jako neuroborelióza s různými příznaky, jako jsou rozmanité bolesti po celém těle, bolesti hlavy, obrna periferního nervu (nejčastěji lícního nervu), zánět mozkomíšních blan a mozku. Ve druhém stádiu jsou často pozorovány bolesti kloubů a svalů. Nejčastěji jsou postižena kolena.

Třetí fáze: riziko trvalých následků (chronická borelióza)

Neléčená borelióza, pokud postoupí do třetí fáze, může trvat měsíce až roky od nákazy. Tato fáze je známá jako chronická borelióza a přináší riziko trvalých následků. Pacienti se potýkají s extrémní únavou, chronickými problémy s klouby, zvýšenou citlivostí kůže a poruchami nervové soustavy, jako je brnění a necitlivost končetin nebo poruchy paměti a soustředění.borelioza1

Léčba boreliózy

Pro stanovení diagnózy boreliózy je nezbytná návštěva lékaře. Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, léčba zahrnuje užívání antibiotik. Je důležité zahájit léčbu co nejdříve, aby se zabránilo postupu nemoci do pokročilejších fází. V raných stádiích lze léčbu provádět doma a trvá obvykle přibližně tři týdny, při kterých je nutné pravidelně užívat antibiotik.

Pro zmírnění přetrvávajících symptomů jako jsou nezvladatelná únava či nervové problémy můžeme inspiraci a pomoc hledat v alternativních medicínách a bylinkářství. Tradiční čínská medicína doporučuje kombinaci medicinálních hub Coriolus, Hericium a Cordyceps za podávání zvýšených dávek vitaminu C. Mezi vhodné bylinky patří štětka lesní, tinktura z pupenů topolu, šišák bajkalský, třezalka tečkovaná, ořešák černý.

Prevence boreliózy: jak se chránit před klíšťaty?

Prevenci boreliózy lze účinně provádět pomocí ochrany proti klíšťatům a pečlivé kontroly pokožky po návratu z přírody. Předtím než vyrazíte ven, doporučuje se zjistit aktivitu klíšťat ve vašem okolí. Obecně platí, že klíšťata jsou nejaktivnější na jaře, zejména od března do června, a poté opět na podzim, zejména v září. Klíšťatům vyhovují teplé a vlhké podmínky, zatímco během horkých a suchých měsíců se více skrývají.

chraňte před boreliózou sebe i své blízkéPři prevenci klíšťových kousnutí je důležité používat repelenty. Před odchodem ven nezapomeňte aplikovat repelent na pokožku a také si jej vzít s sebou pro případné obnovení ochrany. Běžně se na kůži používá látka DEET (diethyltoluamid), avšak na oblečení můžete vyzkoušet insekticidy jako permethrin nebo deltamethrin, které klíšťata přímo zabíjejí. Přírodní repelenty využívají jako účinné odpuzovací složky především silně vonné éterické oleje, které nejenže klíšťata odpuzují, ale také mohou sloužit jako dezinfekce pro místa, kde před aplikací už k bodnutí mohlo dojít.

NÁŠ TIP: Celou nabídku repelentů, s jejichž pomocí se nezbavíte jen klíšťat, ale i jiného hmyzu, najdete na našem e-shopu.

Borelióza u psů a koček

Mazlíčci si rádi hrají v trávě a zkoumají každý keř. Kvůli tomu je odstraňování klíšťat z jejich srsti obvyklou starostí každého majitele. Naštěstí je velmi málo pravděpodobné, že by zvířata dostala boreliózu s příznaky. Obvykle je potřeba, aby měla oslabený imunitní systém. Pokud však zjistíte, že váš pes nebo kočka kulhá nebo je slabá po kousnutí klíštětem a ztrácí chuť k jídlu, je lepší navštívit veterináře. Zvířata se mohou očkovat proti borelióze, ale pravděpodobnost rozvoje příznaků u koček je velmi nízká. Očkování je tedy důležitější u psů.

NÁŠ TIP: Ochraňte své mazlíčky s pestrou nabídkou antiparazitických přípravků jako jsou obojky, pipety nebo šampony a repelenty.