Péče o kůži v těhotenství

Těhotenství – pravděpodobně nejkrásnější období v životě ženy je spjato nejen s vývojem plodu a tedy i nového života, ale současně i s výraznými změnami v těle matky, např. na kůži… 

Větší části těhotných žen se kvalita pokožky zlepší a některé budoucí maminky úplně rozkvetou. Pokud tomu tak není, nemusíme zoufat, protože po porodu by se vše mělo navrátit do původního stavu. Změny jsou způsobeny hormonálními změnami souvisejícími s probíhajícím těhotenstvím. Přesto je potřeba věnovat pokožce náležitou pozornost. V dnešní době je mnoho přípravků, které pomáhají ženám udržovat pleť čistou a zdravou. Dnes je již na trhu speciální kosmetika pro těhotné ženy, nabízející různé pleťové emulze, čisticí krémy apod. 
Důsledkem špatné intimní hygieny, vyššího hmotnostního přírůstku a zvýšené potivosti může být zarudnutí nebo až mokvání kůže v krajině stydké, na vnitřních plochách stehen a pod prsy. Předcházet tomu lze pečlivou hygienou, nošením bavlněného prádla a vhodné podprsenky. Pokud už dojde k těmto projevům, postižená místa se musí pečlivě osušit a zasypat pudrem, který má dezinfikující účinky.

STRIE

U větší části žen se v průběhu těhotenství objevují na kůži puklinky, které se odborně nazývají strie (pajizévky). Jsou to růžově červené, lehce zaříznuté a někdy svědivé jizvičky. Objevují se jako důsledek napnutí kůže především na břiše poté, co popraskají kožní elastická vlákna. Mohou se však také objevit i na bocích, stehnech a prsech. Ačkoli jsou nejprve výrazně začervenalé, postupně se stávají méně výraznými stříbrošedými proužky. Není zaručený recept, jak se jim vyhnout. Nepochybně při jejich vzniku hrají roli vrozené předpoklady. Často se objevují hlavně při větším váhovém přírůstku, kterou však ne vždy může životosprávou těhotná žena ovlivnit. Prevence strií prakticky není možná. Pomoci někdy může preventivní masírování kůže spojené s vtíráním krému, i když efekt je značně nejistý. Na trhu jsou k dostání speciální krémy, které mají ke snížení vzniku strií napomoci a které předcházejí suchosti a svědění napínající se kůže. Po porodu však strie nikdy zcela nevymizí, ale zůstane po nich stříbrošedá jizvička. 
Barevné změny, jako zvýraznění mateřských znamének a pih, se objevují především tehdy, pokud jsou vystaveny slunečním paprskům. Po těhotenství však opět dojde k jejich zesvětlení. Přesto je vhodné pokožku před sluncem chránit a používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. 
Během těhotenství dochází také ke ztmavnutí střední čáry v podbřišku a kůže v okolí pupku a na rodidlech. U některých žen se navíc objevují pigmentové skvrny v obličeji a na krku. Vše je opět způsobeno těhotenskými hormony. Pokud jsou změny v obličeji příliš výrazné, lze je překrýt použitím běžných kosmetických prostředků. Zvýšená pigmentace po porodu zmizí. 
Opalování v těhotenství není doporučováno. Snědá pokožka je často mylně spojována s dobrým zdravím a vitalitou, avšak při nadměrném slunění hrozí výskyt rakoviny kůže, což platí obecně i mimo těhotenství. Největšímu riziku se vystavují lidé, kteří mají světlou, bílou kůži. Všeobecně je doporučováno nevystavovat se přímému slunci mezi 10. až 16. hodinou. Je také vhodné používat přípravky pro opalování s dostatečným ochranným faktorem a důsledné dodržování pitného režimu. Sluneční brýle by měly být samozřejmostí. Pro těhotné platí tato pravidla dvojnásob. 

PÉČE O PRSY

Zvláštní pozornost si zaslouží i hygiena prsou. Je vhodné omývat prsní bradavky vlažnou vodou. Pokud jsou bradavky ploché nebo vpáčené, doporučuje se je otužovat a užívat formovače, aby se staly odolnějšími. Při kojení je pak menší sklon k tvorbě trhlinek a oděrek. To však nemusí platit, pokud kojící žena nebude dobře ovládat správnou techniku kojení. Velmi důležitá je také volba vhodné podprsenky. Pokud má žena velká prsa, je nutno věnovat zvýšenou pozornost místům pod nimi. Zde se totiž nachází oblast takzvané „vlhké zapářky“, kůže je zde často vlhká, a tak se zvyšuje možnost vzniku plísňové infekce. 
Používáním vhodných přípravků, speciálně vyrobených pro těhotné ženy, si lze těhotenství o to více zpříjemnit. Vhodné jsou například tělová mléka, masážní oleje nebo koupele. 

MUDr. Miloš Velemínský ml.

Masážní olej

• s olejem z divokých růží 
• s rostlinnými oleji (jojobový, mandlový a karité) 
• bez barviv a konzervačních látek 
• parafinový olej 

Tělové mléko

• s olejem z divokých růží 
• s rostlinnými oleji (jojobový, mandlový a karité) 
• bez barviv a konzervačních látek 
• neobsahuje parafinový olej 

Uvolňující koupel

• s olejem z divokých růží 
• s éterickým olejem z magnolie a levandule 
• neutrální pH 
• neobsahuje mýdlo 
• bez barviv a konzervačních látek 
• detergentní látky na přírodní bázi

Online produkty Bübchen