Připravme se na podzim v souladu s tradiční čínskou medicínou

Podzim v tradiční čínské medicíně je spojen s elementem kovu a jeho charakteristickými vlastnostmi. Je to období, kdy se letní rozpustilost mění v jasné a křehké podzimní dny. V tuto dobu příroda ukazuje svou krásu tím, že listy stromů získávají zářivé odstíny před tím, než spadnou na zem. Je to období, kdy se příroda stahuje z venkovní expanze léta do svého nitra. Toto stahování symbolizuje přechod od aktivity k reflexi, od růstu k odpočinku.Podzim

Charakteristika kovu jako vládnoucího prvku

Kov, jako vládnoucí prvek podzimu v TČM, nám přináší symboliku čistoty, jasu a tvrdosti. Tato charakteristika je zřejmá v podzimním ovzduší, kdy se vzduch stává chladnějším a průzračnějším. Kov je spojen s kvalitami, jako je organizace, stanovení hranic a tvrdost. Tyto vlastnosti odrážejí změnu postojů a cílů, které většina z nás prožívá v přechodu z letního bezstarostného období k více introspektivnímu podzimu.

Které orgány souvisejí s podzimním obdobím?

Podle TČM jsou plíce a tlusté střevo orgány, které jsou spojeny s podzimem. Plíce jsou zodpovědné za cirkulaci kyslíku v těle, což je základní pro naši vitalitu. Tlusté střevo zase zajišťuje odstranění odpadních látek z těla. Tradiční čínská medicína (TCM) zdůrazňuje vzájemné partnerství mezi jednotlivými orgány, kde každý reprezentuje jinový nebo jangový prvek. Plíce zastupují jin, zatímco tlusté střevo je spojováno s jangem. Tyto dva orgány spolupracují na udržování harmonie v těle, a to je významné nejen v podzimním období.

Plíce a jejich funkce

Podzim1Plíce nejsou jen orgánem pro dýchání, ale také symbolizují schopnost přijímat nové věci. Jejich role ve fyzickém smyslu je nepopiratelná – zajišťují přívod kyslíku do našeho těla, což je klíčové pro naši vitalitu a energetickou rovnováhu. Na podzim, kdy vzduch postupně ztrácí vlhkost a stává se chladnějším, plíce hrají významnou roli v ochraně organismu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Proto je v tuto dobu důležité udržovat plíce v rovnováze, aby byly schopny plnit svou klíčovou úlohu při zásobování těla kyslíkem, udržování naší vitality a silného imunitního systému.
V emocionálním kontextu jsou plíce spojeny se smutkem a žalem. Nedostatek energie v plicní dráze nebo nerovnováha v plících mohou vyvolat prodloužený stav smutku, který negativně ovlivňuje naše emocionální a psychické zdraví. Naopak, prožívání smutku a jeho vyjádření mohou posílit plíce a přispět k naší psychické odolnosti.

Podrobnější informace o plicích a jejich postavení v tradiční čínské medicíně najdete v článku na našem blogu zde.

Tlusté střevo a jeho úloha

Tlusté střevo hraje roli v procesu odstraňování odpadních látek z těla. Tato fáze trávení zahrnuje poslední úpravy potravy a odstraňování nepotřebných látek. V podzimním období, kdy příroda začíná ztrácet svou barvu a energii, je zásadní, aby tlusté střevo plnilo svou funkci efektivně. Nedostatečná funkce tlustého střeva může vést k problémům, jako je zácpa a hromadění toxinů v těle. Proto je vhodné jeho funkci v tomto období maximálně podpořit. Detoxikaci těla je tak vhodné provádět právě v tomto období. 

Podrobnější článek o tlustém střevu plný užitečných informací najdete na našem blogu zde.

Praktická doporučení pro zdraví v podzimním období

  • Dechová cvičení a relaxace: Pravidelné dýchací cvičení a relaxace, včetně jógy a meditace, mohou pomoci posílit plíce a udržet je v rovnováze. Zlepšení dýchání je klíčové propodzim2 optimální funkci plic.
  • Obrácení se dovnitř: Podzim nás vyzývá k zpomalení, ke ztišení mysli a k zaměření se na naše vnitřní myšlenky a pocity. Je to ideální čas pro sebereflexi a prozkoumání našich emocí, hodnot, a cílů. Introspekce v tomto období nám může pomoci najít rovnováhu a posunout se směrem k osobnímu růstu a sebeuvědomění.
  • Emoční sebepéče: Dovolte si vyjádřit své emoce a nedržte smutek uvnitř. Emoční projev a konverzace s blízkými nebo terapeutem mohou pomoci udržet emocionální rovnováhu.
  • Odmítání starých vzorců chování: Podzim je časem změny a transformace. Zkuste se zbavit starých návyků, které vám již neprospívají, a udělejte prostor pro nové myšlenky a zážitky.
  • Detoxikace: Je zásadní, abychom pomohli tělu odstranit škodliviny a zbavit se toho, co již nepotřebuje. To platí nejen pro fyzický aspekt, ale i pro emocionální detoxikaci.  

NÁŠ TIP: Pro podporu tlustého střeva a detoxikace doporučujeme výrobky Cytosan a Cytosan Inovum od firmy ENERGY

Strava

Strava v podzimním období by měla odrážet potřeby našeho těla. Vzhledem k suchému počasí v tomto období je důležité zahrnout hydratační potraviny, které udržují vlhkost v těle. Některé potraviny, jako hrušky, jablka a mořské řasy, mohou být pro tuto sezónu velmi prospěšné. Kov, jako vládnoucí prvek podzimu, se projevuje ostrou chutí. Potraviny, jako je zázvor, mají v této době své místo na našem jídelníčku. Ostrá a pikantní chuť těchto potravin pomáhá stimulovat energii v našem těle a chránit nás před nachlazením. V této době je také dobré se vyvarovat potravinám, které příliš vysušují tělo, jako jsou čerstvé ovoce, sýry a sladkosti. Jejich konzumace by mohla přispět k dalšímu vysoušení těla a přispět k potížím, jako je suchý kašel a suchá kůže.

Tradiční čínská medicína nám přináší mnoho cenných poznatků o tom, jak se přizpůsobit změnám v přírodě a v našem vlastním těle během podzimního období. Element kovu, vládnoucí prvek tohoto období, nám připomíná důležitost organizace, stanovení hranic a reflexe. Plíce a tlusté střevo, orgány spojené s podzimem, hrají klíčovou roli v udržení naší vitality a odstranění škodlivých látek z těla. Praktická doporučení, jako jsou dýchací cvičení, introspekce a zdravá strava, nám pomáhají udržovat tuto harmonii a prosperovat v podzimním období. S TCM jako průvodcem můžeme prožít podzim v plné síle a zdraví, nejen fyzickém, ale i emocionálním.