Zdraví z pohledu čínské medicíny - 2. díl: Prosinec a tlusté střevo

Tradiční čínská medicína (TČM) propojuje energetické toky v těle s cykly přírody, a prosinec není výjimkou. Tento měsíc nese sebou zvláštní význam v péči o tlusté střevo, což podle TČM odráží moudrost spojenou s přirozenými cykly a potřebami těla v konkrétním období roku. Prosinec znamená uzavírání cyklů, jak v přírodě, tak i v našem těle. Tlusté střevo, jako orgán odpovědný za ukončení procesu trávení a vylučování odpadních látek, symbolizuje nutnost uzavření toho, co jsme začali. Je to období, kdy můžeme uvolnit to, co již nepotřebujeme, a udělat místo pro nové začátky.

Tlusté střevo je posledním úsekem trávicí soustavy a má za úkol přijímat zbytky strávené potravy z tenkého střeva. Tento orgán je trubicovitého tvaru, rozdělený do tří tračníků: vzestupného, příčného a sestupného. Jeho hlavní funkcí je transportovat zbytky potravy a formovat z nich stolici k vyměšování. Tlusté střevo hraje klíčovou roli v procesu eliminace odpadních látek z těla. Je to jako filtr, který umožňuje tělu se zbavit toho, co již není prospěšné. Přestože je hlavně spojeno s vylučováním, tlusté střevo také hraje roli v poslední fázi absorpce vody a elektrolytů, což je důležité pro udržení hydratace. Kromě toho zahrnuje i slepé střevo, které v západní medicíně obvykle není tak zdůrazňováno, ale v TČM hraje důležitou roli v imunitním systému těla. V rámci tradiční čínské medicíny (TČM) existuje těsný vztah mezi plícemi, tlustým střevem a pokožkou. Plíce jsou spojeny s energií kovu a odpovídají za řízení pohybu čchi v těle. Tlusté střevo je pak partnerem plic a spolupracuje na eliminaci odpadních látek a udržování čistého prostředí. Když plíce a tlusté střevo pracují harmonicky, eliminují odpadní látky a udržují čistotu, což se projevuje na kvalitě pokožky.prosinec-střevo

V TČM je tlusté střevo spojeno s naším podvědomím, hlubšími obavami a schopností uzavírat cykly. Tlak, který tyto emocionální vzory a starosti v tlustém střevě vytvářejí, může mít značný dopad na naše tělesné a duševní zdraví. Nerovnováha energie tlustého střeva může vyvolat různé tělesné příznaky, které odrážejí disharmonii v tomto orgánu. Průjem nebo naopak zácpa jsou častými projevy, které svědčí o poruchách vyměšování stolice. Nadýmání, bolesti a otoky ve spodní části břicha, ztráta břišního napětí, nepříjemně zapáchající stolice a tělesný zápach mohou být také důsledky oslabené energie tlustého střeva. Můžou se objevovat bolesti hlavy, nadměrná únava, oslabení obranyschopnosti. V psychické rovině mohou negativní vzory spojené s tlustým střevem vyvolat pocity, jako je neustálý smutek, pesimismus, melancholie, úzkost, deprese, apatie a neschopnost uvolnit stará emocionální zranění

prosinec-střevo-1Pokud chcete střevům pomoci, aby pracovala co nejlépe, naučte se nelpět na negativních emocích a starých křivdách, snažte se co nejvíce žít v současnosti. Dopřejte svému tělu dostatek pohybu, zhluboka dýchejte a dodržujte pitný režim. Pro udržení optimálního zdraví a dosažení pocitu svěžesti a plné energie je nezbytné věnovat střevům pečlivou péči a poskytnout jim důkladnou očistu. Klíčové pro zdraví střev je zahrnout do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu a sliz (lněná semínka, chia semínka), což pomáhá podporovat jejich správnou funkci. Při každé očistě je nezbytný dostatečný pitný režim, protože každá buňka v těle potřebuje adekvátní hydrataci. Pro podporu zdravého pohybu střev jsou doporučeny jednoduché fyzické aktivity, jako je rychlá chůze, procházky, protahovací cvičení a cviky na břicho. Pokud se potýkáme se zácpou, je někdy vhodné provést odstranění nepotřebných věcí z naší skříně, což nejen pomůže odstranit fyzický blok, ale také nám umožní osvobození od starých myšlenkových vzorců. Tento proces může být náročný, ale přispívá k celkovému uvolnění a zachování optimálního zdraví střev i celkového blahobytu.

Do stravy zařaďte dostatek vlákniny, omezte sladkosti a mléčné výrobky, v případě zácpy snižte konzumaci masa. Doporučujeme preferovat pokrmy, které prohřívají tělo a jsou vařené déle. Pokud budete navyšovat množství zeleniny a na její vyšší konzumaci vaše tělo není zvyklé, bude zpočátku vhodnější lehce dušená nebo fermentovaná než syrová. Sezónní rozmanitost nám nabízí bohatství plodů, což může obohatit nejen naši stravu, ale i naše chuťové buňky. Potraviny pro podporu tlustého střeva jsou podobné těm pro plíce, zahrnující rýži, oves, pohanku, červenou čočku, sójové boby, česnek, cibuli, pórek, zázvor, ředkev, kysané zelí, jablka, hrušky, kaki, fíky a různé ryby a tučnější vepřové maso. Pomůže i zahřívací koření jako zázvor a skořice. Vaše střeva také uvítají pomoc probiotik a prebiotik.

Z bylinek je vhodný fenykl, kmín, heřmánek, čubet, aloe vera, ostružina nebo čekanka. Dalšími účinnými pomocníky jsou ajurvédská směs Triphala, či křemelina.

Pro aromaterapii použijeme fenyklový a heřmánkový olej.

NÁŠ TIP: vyzkoušejte bylinný nápoj Vitestin jehož máme v sortimentu již několik let a můžeme jej na základě recenzí zákazníků s klidným srdcem dále doporučovat. Více o Vitestinu a jeho užívání najdete v článku na blogu.

Vybrané zkušenosti s Vitetinem:

"Nevěřím nabízeným produktům,obvzláště pak těm,pro mne hodně drahým.Po letech problémů s denodenními průjmy jsem se přesto ohodlala k nákupu.Již po 6 sklenicích jsem už měsíc bez problémů.Účinek je až neuvěřitelný."

"S účinkem jsem velmi spokojena-užívala jsem na zánět tlusteho střeva .Vybrala jsem celkem s přestávkou jednoho měsíce 20 sklenic a všechno se dalo do pořádku.Velmi děkuji"

"Po dvou letech trápení mi lékaři diagnostikovali ulcerózní kolitidu. Po prvních 5 dnech užívání Vitestinu ustoupila většina problémů. Vitestin jsem dále užíval skoro půl roku. Dnes jsem se cítím zdravý, spokojený a nevím, co je to problém se střevy."