DOPRAVA ZDARMA! Stačí mít v košíku alespoň jeden produkt od Barny´s.

Zdraví z pohledu čínské medicíny - 1. díl: Listopad a plíce

Na podzim jsou podle tradiční čínské medicíny nejvíce vytíženým a oslabeným orgánem plíce.

Plíce jsou hlavním orgánem, který má na starosti výměnu energie v těle a řídí její pohyb. Plíce řídí dýcháním tělesnou energii, vytváří ji a obnovují. Silné a zdravé plíce fungují i jako štít chránící tělo před zejména respiračními onemocněními.  

Párovým orgánem plic je tlusté střevo. Stav těchto orgánů se pak často zrcadlí ve stavu pokožky, se kterou jsou podle čínské medicíny spjaty.

Posílit plíce a jejich energii můžeme tím, že budeme dbát na správné, hluboké dýchání. Velmi prospěšný je i pobyt v lese spojený s aktivním pohybem. Důležité je i naučit se zpracovávat a nezadržovat emoce – zejména ty, které jsou s plícemi přímo spojené, jako jsou žal, stud, melancholie.

Jako strava jsou v tomto období vhodné masové vývary, zeleninové polévky s luštěninami, fermentovaná zelenina, křen, dýně, česnek a cibule. Hojně můžeme využít i zahřívací koření jako je skořice, anýz, lékořice, chilli nebo zázvor.

bylinek volíme podběl lékařský, eukalyptus, jitrocel kopinatý, plicník lékařský, mátu peprnou a bez černý. Z komplexních směsí doporučujeme čaj Děčínská směs Grešík, výrobky Baktevir a Astofresh od firmy Diochi

Velmi prospěšná nám bude i aromaterapie. Nejvhodnější esence jsou eukalyptová, tymiánová, borovicová, tea-tree. Směs éterických olejů harmonizujících dráhu plic nabízí sprej Spiron Energy.