Zdraví z pohledu čínské medicíny - 1. díl: Listopad a plíce

Na podzim jsou podle tradiční čínské medicíny nejvíce vytíženým a oslabeným orgánem plíce. Plíce jsou v TČM vnímány jako křehký orgán, který nesnáší extrémy, jako je chlad a horko. Tento orgán je jedním ze základních stavebních kamenů energetického systému těla, a proto je důležité jim věnovat zvláštní pozornost během tohoto období.

Plíce jsou hlavním orgánem, který má na starosti výměnu energie v těle a řídí její pohyb. Plíce řídí dýcháním tělesnou energii, vytváří ji a obnovují. Silné a zdravé plíce fungují i jako štít chránící tělo před zejména respiračními onemocněními. Párovým orgánem plic je tlusté střevo. Stav těchto orgánů se pak často zrcadlí ve stavu pokožky, se kterou jsou podle čínské medicíny spjaty.plíce

Plíce jsou párovými orgány, které se nacházejí v hrudní oblasti a jsou odděleny bránicí od břišních orgánů. Jejich hlavním úkolem v západní medicíně je zásobovat tělní buňky kyslíkem, který je transportován krví. Současně se plíce zbavují spotřebovaného vzduchu s oxidem uhličitým a toxickými látkami při výdechu. Podle TČM mají plíce ještě širší spektrum funkcí. Plíce jsou v tradiční čínské medicíně označovány jako "stříška" těla. Nacházejí se nejvýše ze všech orgánů a působí jako ochrana pro ostatní orgány.  Plíce také hrají klíčovou roli v regulaci dýchání, výměně kyslíku a čištění vzduchu. Plicní Qi, či energie, hraje zásadní roli v pohybu energie v celém těle. Plíce mají vliv na pokožku, nosní dutinu, hlas a emocionální stavy, zejména zármutek a žal. Zdravé plíce jsou klíčové pro udržení celkové rovnováhy tělesné energie.

listopad-plíceZdraví plic má v tradiční čínské medicíně (TČM) klíčový význam, neboť plíce hrají zásadní roli v celém dýchacím ústrojí. Kvalita práce celého dýchacího systému závisí na tom, jak jsou plíce v dobrém stavu. Když plíce selžou, trpí i průdušky a průdušnice, což může vést k různým onemocněním, jako je kašel, zánět průdušek, astma, dušnost a další potíže. Podle čínské medicíny jsou plíce propojeny s prvkem kovu, a jejich hlavním úkolem je řídit tok energie čchi. V případě, že plíce oslabí, může dojít k porušení řízení pohybu vody v těle, což vede k hromadění hlenů a tvorbě měkkých otoků. Osobními projevy oslabených plíce mohou být poruchy dýchání, bušení srdce, zmodrání rtů a jazyka. Důsledkem oslabené plicní čchi může být narušení kontroly krevního oběhu a nedostatečné doplňování krve. Naopak, zdravé plíce se odrážejí na zdravé pokožce a silné obranné čchi, která zajišťuje obranyschopnost těla. Kvalita kůže, ochlupení, činnost potních žláz a celková obranyschopnost těla jsou také ovlivňovány plicemi. Plíce hrají důležitou roli v kvalitě hlasu, což nás přivádí k uvědomění si, jak úzce jsou s hlasovými funkcemi spojeny. Plíce nejsou pouze orgánem odpovědným za dýchání; mají také blízký vztah s kůží, která rovněž "dýchá". Zdravé plíce jsou schopny udržovat kůži v dobrém stavu, zatímco nerovnováha energie plic může způsobit kožní problémy, jako jsou lupénka, ekzémy a suchá a drsná kůže.

Podle TČM jsou nevyjádřené a nezpracované emoce, jako je stres, melancholie a chronický smutek, považovány za původce nerovnováhy v energetickém systému těla. Tato nerovnováha může mít dalekosáhlé dopady na naši psychiku a projevuje se různými emocionálními stavy, jako je smutek, pesimismus, úzkost, deprese, apatie a absence inspirace. Podobně jako dech nám umožňuje vypustit oxid uhličitý a jedovaté látky z těla, i uvolňování emocí je nezbytné pro udržení psychické a fyzické rovnováhy.

Posílit plíce a jejich energii můžeme tím, že budeme dbát na správné, hluboké dýchání. Naučte se správné techniky dýchání, které pomáhají zajistit, že vaše tělo dostává dostatek kyslíku. Dýchání by mělo být harmonické a hluboké, což pomáhá uvolňovat a posilovat plicní kapacity. Velmi prospěšný je i pobyt v lese spojený s aktivním pohybem. Pravidelná fyzická aktivita podporuje cirkulaci krve a energie, udržuje plíce vitální a pomáhá udržovat energetickou rovnováhu v těle. Vyhněte se zakouřenému prostředí a dalším znečišťujícím faktorům, které by mohly poškodit plicní tkáň. Kvalita ovzduší, které dýcháte, má zásadní vliv na zdraví plic.

Jako strava jsou v tomto období vhodné masové vývary, zeleninové polévky s luštěninami, fermentovaná zelenina, křen, dýně, česnek a cibule. Hojně můžeme využít i zahřívací koření jako je skořice, anýz, lékořice, chilli nebo zázvor.

bylinek volíme podběl lékařský, eukalyptus, jitrocel kopinatý, plicník lékařský, mátu peprnou a bez černý. Z komplexních směsí doporučujeme čaj Děčínská směs Grešík, výrobky Baktevir a Astofresh od firmy Diochi

Velmi prospěšná nám bude i aromaterapie. Nejvhodnější esence jsou eukalyptová, tymiánová, borovicová, tea-tree. Směs éterických olejů harmonizujících dráhu plic nabízí sprej Spiron Energy.