Klíč ke zdraví?

naklicene_seminkaJaký klíč Vám otevře cestu k zdraví? Ale co když nejde o klasické klíče, ale o klíčky? Ano, to je ten správný tip! Konzumace klíčků vybraných plodin je v Číně známá již přes 5 tisíc let. Klíčky jsou skvělým doplňkem výživy a hlavně zdrojem nezbytných živin. Stačí jen malá hrstka denně a tělo má potřebné vitamíny, minerály a enzymy. Navíc jsou tyto látky v klíčcích obsaženy v koncentrované podobě. Naklíčená semena mají více než 50 až 200% více vysoce hodnotných tuků, minerálů, bílkovin, stopových prvků, vitamínů a enzymů než ta nenaklíčená. Tak neváhejte a použijte klíčky z bazalky, brokolice, chia, cibule, adzuki, kamutu, mungo, červeného zelí, cizrny, hrášku, pohanky, pórku, řeřichy, rukoly, slunečnice a otevřete si cestu k zdravému životnímu stylu.

Klíčení semen rostlin se stává populární v oblasti zdravé výživy, a to z dobrých důvodů. Tento proces přeměňuje semena na výživnou

lahůdku plnou zdraví prospěšných látek. Při klíčení se enzymy uvolňují a rozkládají složité molekuly na jednodušší formy, jako jsou aminokyseliny, cukry a vitamíny. Tyto živiny jsou snadno stravitelné a vstřebatelné v těle, což vede k jejich využitelnosti. Klíčení také snižuje obsah škodlivých látek, jako jsou fytochemikálie a kyseliny, což vede k vyššímu obsahu antioxidantů a dalších prospěšných látek. Proto doporučujeme naklíčená semena začlenit do jídelníčku jako zdravý zdroj potravinových výživových látek.

Klíčení semínek ovšem není jen zdravé, ale také lahodné! Když semena klíčí, dochází k uvolnění množství aromatických látek, které dodávají naklíčeným semenům charakteristickou chuť a vůni. Proto jsou klíčky často využívány jako vynikající přísada do salátů, sendvičů a dalších jídel.

Co klíčit?

Klíčení semínek není omezeno na jednu či dvě plodiny, můžete totiž zkoušet klíčit téměř cokoli. Pokud máte chuť na něco kořeněného, zkuste si naklíčit řeřichu nebo hořčici. Pokud zase toužíte po něčem sladkém, zkuste si připravit klíčky z pšenice, špaldy nebo různých druhů obilí z vlastní produkce. A co takhle přidat do jídelníčku klíčky mungo fazolkových, hrachu, čočky, cizrny, červené řepy a ředkviček? A co nový trend na obzoru? Mladý ječmen je nejen chutný, ale také obsahuje mnoho výživných látek a antioxidantů, což ho činí ideální volbou pro zdravý jídelníček. Vyzkoušejte různé druhy a najděte si svůj oblíbený zdroj lahodné a zdravé výživy!

Semena musí být celá, nepoškozená a neloupaná.  Nepoužívejte semena určená pro běžné pěstování na záhonech. Tato semena bývají mořená chemickým prostředky. Proto doporučujeme používat semena v BIO kvalitě. Mateční rostlina těchto semen byla vypěstována v půdě vhodné pro ekologické zemědělství. Při pěstování nejsou použity žádné pesticidy ani jiná chemická aditiva. Celý proces výroby semen v BIO kvalitě - od výběru mateční rostliny, přes pěstování až po distribuci spotřebiteli je v souladu s evropskými normami pro BIO produkty.

V čem klíčit?

Nakličovací misky

Mají tu výhodu, že je můžete skládat na sebe až téměř do nekonečna. Ale obvykle se prodávají sety se třemi miskami, kdy je tento počet vcelku optimální. Semínka v miskách je potřeba pravidelně rosit – ideálně 5x denně

Nakličovací sklenice

Klíčení ve sklenicích probíhá tak, že první den semínka na několik hodin namočíte a poté sklenici otočíte, vodu sítkem vypustíte a necháte ji ve stojánku v šikmé poloze dnem vzhůru odkapat. Proplachujte 2x denně – ráno a večer, případně podle potřeby.

Nakličovací sítka

Sítko stačí umístit do misky tak, aby semínka nebyla ponořená ve vodě, ale získávala pouze potřebnou vláhu. Výhodou sítka je, že nepotřebujete vatu, do které navíc často kořínky zarůstají. Přímo na sítko nasypete semínka, zalijete vodou a během několika dní máte k dispozici čerstvé klíčky.

Způsob nakličování vybíráme podle druhu semínek. Pro klíčení lepivých semen např. řeřichy nebo rukoly doporučujeme využití misky na klíčení u ostatních semínek je vhodná nakličovací sklenice.

 

Do salátu nebo i jako hlavní jídlo

Klíčení semínek dodává jídlu nejen zdravotní přínosy, ale také neodolatelnou lahodnost. Můžete si užít pestrou škálu chutí a využít klíčky jako skvělou přílohu k vašim oblíbeným jídlům. Skvěle se hodí do salátů a sendvičů, kterým dodají svěží chuť a texturu. Pokud máte rádi pikantní chuť, zvolte řeřichu, ředkvičku nebo hořčici. Pokud dáváte přednost jemnějším chutím, zvolte klíčky slunečnicových semen nebo naklíčenou pohanku. Tyto lahodné přílohy můžete konzumovat i samostatně jako zdravou a výživnou svačinu. A co takhle zkusit naklíčenou pohanku ve vitaplackách nebo dokonce v čokoládě? Křupavé a osvěžující klíčky se stanou novým favoritem vaší kuchyně!

ReceptY

Ředkvičkový salát s klíčky, jablkem, vejcem a ořechy

Kombinace křupavých ředkviček, sladkého jablka a jemného vajíčka doplněná ořechy a klíčky, tvoří vynikající chuťovou kombinaci a zároveň vám dodá potřebné živiny. Tento recept je rychlý a snadný k přípravě a je ideální pro ty, kteří mají málo času, ale chtějí si pochutnat na zdravém a výživném jídle.

Co budete potřebovat:

Zálivka:

Příprava:

V míse si ze všech ingrediencí připravíme zálivku na salát. Opláchneme a nakrájíme polníček, zbavíme ho kořínků. Nakrájíme jablko, ředkvičky a zakápneme citronovou šťávou. Poté do misky dáme polníček, jablko, ředkvičky a opatrně promícháme. Nakonec dáme ořechy a klíčky. Při podávání dozdobíme rozkrojeným vajíčkem.

Snídaňové smoothie s klíčky alfalfa

Smoothie s klíčenými semínky je lahodný a zdravý nápoj, který vás nabije energií na celý den. V kombinaci s ovocem a zeleninou vytvoříte chutné a výživné smoothie, které může být skvělou volbou pro snídani, svačinu nebo jako doplněk k obědu. Tento recept vám ukáže, jak snadno a rychle připravit lahodné smoothie s klíčenými semínky, které vám dodá potřebnou dávku vitamínů a minerálů.

smoothie

Co budete potřebovat:

Příprava:

Všechny ingredience přidáme do mixéru. Mixujeme na vysoké otáčky, dokud nedosáhneme hladké směsi. Nalijeme do sklenic a pochutnáme si.

 

Sendvič z celozrnného chleba s klíčky ředkvičky

Pokud toužíte po chutné a zdravé svačině, sendvič s klíčky ze semínek ředkvičky a celozrnným chlebem je tou správnou volbou. Navíc můžete experimentovat s různými druhy klíčků, díky čemuž máte téměř neomezené možnosti přizpůsobení chuti podle svého gusta. A nejlepší na tom všem? Tento recept je jednoduchý a rychlý na přípravu! sendvič1

Co budete potřebovat:

TIP: Ředkvičkové klíčky můžeme nahradit například klíčky ze semínek hořčice, brokolice nebo alfalfa. V tomto sendviči budou chutnat všechny báječně.

Příprava:

Chleba namažeme majonézou nebo hummusem, položíme na něj plátky rajčat a avokáda. Pokryjeme klíčky a posypeme semínky sezamu. Přikryjeme druhým kouskem chleba a zdravou svačinu nebo lehkou večeři máme hotovou.

 

Semínka na klíčení a nakličovače naleznete v naší nabídce.