Purpura Bacca - ovoce plné antioxidantů

Purpura Bacca (jiný název pro Acai Berry)  jsou plody palem rostoucích v oblastech Střední a Jižní Ameriky. Právě odtud se také postupně začal prakticky do celého světa šířit jejich věhlas založený z velké části především na prosté skutečnosti, že jde o bobule vyznačující se vůbec nejvyššími nutričními hodnotami, s nimiž se ve světě ovoce můžeme setkat.

Právě proto jsou také temné plody Purpura Bacca (Acai Berry) tradičně označovány jako „super-food“, at´už v řadách běžných obyvatel míst, kde se jim daří nejvíce, tak i v prostředí nejrůznějších dobrodruhů, jež svůj život zasvětili alternativním cestám hledání zdraví a moudrosti. Vášeň pro hledání podobných superlativů týkajících se těchto vydatných plodů však s nimi nakonec sdílí i samotní producenti: pěstování Acai Berry se totiž v posledních letech stává stále výnosnější činností.

Důvody této sílící obliby Purpura Bacca však samozřejmě nespočívají pouze v ekonomické rovině, ale spíše v oněch mimořádně bohatých koncentracích zdraví prospěšných látek, jimiž tyto plody obdařila příroda. Nesčetné laboratorní analýzy tak bezpečně prokázaly, že sytě zbarvené plody Acai Berry se čerstvě po své sklizni mohou pochlubit vysokou koncentrací jak bílkovin, tak i vlákniny, vitamínu A, ale stejně tak vápníku nebo železa.

Pověstnými se v neposlední řadě staly antioxidační účinky Purpura Bacca, přestože nedosahují natolik výrazných hodnot jako například hroznová šťáva či pomerančový džus. Pro úplnost zde však dodejme, že v tomto ohledu jsou plody Purpura Bacca dodnes předmětem intenzivního vědeckého zájmu, a proto není vyloučeno, že se v budoucnu setkáme i některými dalšími objevy.

Ačkoliv se nejrůznější přípravky, jejichž zdravotní účinek je založen právě na efektech Purpura Bacca , staly v nedávné minulosti nedílnou součástí obvyklých doplňků výživy, není ani v nejmenším možné doporučit jejich užívání coby prosté náhražky pestrého a vyrovnaného jídelníčku. Vždy bychom proto raději měli mít na paměti, že sebeintenzivnější pojídání Purpura Bacca samo o sobě nikdy nestačí. Nezbytným předpokladem skutečně účinné diety tak i dnes zůstává v prvé řadě zahrnutí pestrého rejstříku druhů ovoce i zeleniny, spolu se snižováním cholesterolu či dostatkem spánku. Představa, že budeme zdraví pouze na základě popíjení zázračného džusu tak zůstává iluzivní i dnes.

Spolu s tím bychom měli pamatovat i na to, že chceme-li z plodů Purpura Bacca získat pro naše zdraví maximum, je nezbytné počítat s tím, že trvanlivost plodů nepatří k nejdelším, a proto je třeba je spotřebovat poměrně rychle. Jedině tak můžeme mít jistotu, že se do našeho těla skutečně dostanou ony důležité látky, kvůli nimž jsme výrobek pořídili. Proto se také poměrně často můžeme setkat například s názorem, že pořídit nápoj z Purpura Bacca, jež byl stáčen v zemi, do níž byl importována již samotná št´áva z těchto plodů, znamená ochudit se o velkou část účinných látek. Vždy se proto snažíme raději sáhnout po přípravcích, při jejichž výrobě byly využity plody čerstvé.

Vhodné formy Purpura Bacca
V jaké formě je nejlépe Purpura Bacca užívat? Drtivá většina odborníků na výživu má v této otázce poměrně jasno. Nejčastěji se tak z jejich strany dnes můžeme setkat s doporučením, abychom plody acai užívali pokud možno čerstvé. Celá věc však má „malý“ háček. Je totiž velice obtížné se této rady držet v případě, kdy nežijeme v oblasti, kde je Purpura Bacca běžným druhem, tedy například v Brazílii. Vzhledem k tomu, že plody velice špatně snáší transport přes velkou louži, zřejmě většině z nás nezbude, než se poohlédnout po některém z výrobků, který acai berry obsahuje.

V našich zeměpisných šířkách proto s největší pravděpodobností budeme stát před dilematem, jestli pořídit Purpura Bacca ve formě nápoje, prášku nebo tobolek. Důležité je zde přitom vědět zejména to, že at´už se rozhodneme pro kteroukoliv z variant, vždy je klíčové spíš než to, zda budeme popíjet džus nebo polykat prášek, nakolik kvalitní suroviny byly použity k přípravě toho kterého produktu.

Obecně totiž platí, že lépe než se nalévat ošizeným Purpura Bacca džusem, je sáhnout po skutečně kvalitní tabletě od prověřeného výrobce, kde máme garanci pečlivé selekce vstupních surovin. Ale nyní již k jednotlivým variantám, v jakých je dnes na českém trhu Purpura Bacca k dostání.

Jak jsme si již naznačili, ideální způsob jak do našeho těla dostat maximum účinných látek z Purpura Bacca představuje konzumace čerstvých plodů. Asi jen málokoho proto překvapí, že další vynikající možnost představuje varianta plodů ve formě džusu. Právě takto se totiž do našeho organismu může jednoduchým způsobem dostat maximum účinných látek, jako jsou například antioxidanty.

I džus z acai (purpura baccy) však může mít svá úskalí. Vždy je proto důležité dbát na to, abychom volili skutečně kvalitní producenty. Jedině tak můžeme mít jistotu, že plody byly zpracovány bezprostředně po jejich sklizni, a zejména potom, že byl džus vyroben z celých plodů: většina účinných látek se totiž nachází v jeho svrchní části. Jako určité vodítko nám zde může posloužit pravidlo, že skutečně kvalitní acai džus je vždy o poznání hustší, než ty klasické. Pokud je naopak právě ten váš hustý podobně jako jiné, s největší pravděpodobností nejde o ten úplně nejkvalitnější.

Druhou, a v našich končinách nejspíše přece jen populárnější formou Purpura Bacca jsou potom balení obsahující prášek ze sušených plodů. Zde zároveň platí, že máme co dělat s vůbec nejkoncentrovanější variantou účinných složek. Prášek z Purpura Bacca si pak v takovém případě můžeme přidat do proteinového nápoje, což je také zřejmě jeho vůbec nejčastější způsob užití.

Třetí možností je potom pořízení tobolek, které v sobě opět ukrývají zmíněný prášek z Purpura Bacca. Zřejmě nemusíme dodávat, že jde o vůbec nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak do sebe dostat Purpura Bacca například v zaměstnání nebo za volantem, a navíc jde o ideální volbu pro každého, komu příliš nevyhovuje přirozená chut´Purpura Bacca. Opět je však třeba dostatečně dbát na to, abychom vybírali pečlivě. Na trhu totiž mohou být i podezřele levné výrobky tohoto druhu, které nemusí obsahovat vždy ty nejkvalitnější výtažky. Doporučuje se proto nesahat vždy po těch nejlacinějších baleních, ale naopak raději pořídit výrobky prověřených značek.

Online prodej zde