Posvátný nápoj jihoamerických indiánů

Yerba maté je směs posvátných rostlin cesmíny paraguayské jihoamerických indiánů Guarani. Nejčastěji je tato rostlina pěstována v Jižní Americe a to zejména v Argentině, Brazíli a Paraguayi. Nápoj Yerba maté se stal pro své velmi silné, povzbuzující a stimulační účinky oblíbený po celé Jižní Americe. Z této jihoamerické oblasti se dále rozšířil do USA, kde získal svou oblibu především mezi kovboji v jižních státech. Poté se pomalu začala Yerba maté dostávat i do Evropy a celého světa. Yerba-Mate

Vůbec nejoblíbenější oblast, kde se Yerba konzumuje je Paraguay a Argentina. V těchto dvou zemích nápoj užívá pravidelně 95% obyvatelstva na denním pořádku. Maté je zde velmi populární a jeho konzumace se považuje za posvátný a společenský rituál. Pokud někdy zavítáte do těchto zemí může se stát, že vás na ulici osloví místní obyvatelé, abyste se přidali k popíjení maté z jejich kolující kalabasy.

Tento posvátný nápoj vás nakopne, dodá energii a zároveň vás obohatí o řadu vitámínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Obsahuje vitamín A, B1, B2, B3, B5 a také C. Mezi minerály je to pak vápník, hořčík, železo, selen, draslík, křemík a fosfor. Další prospěšné látky jsou poté aminokyseliny a řada antioxidantů.

Třemi hlavními složkami Yerby jsou kofein, theobromin a theofylin. Právě díky těmto látkám vás nápoj skvěle nakopne do nového dne a při popíjení přes den vás udrží produktivnějšími a čilejšími při různých činnostech.

Několik důvodů proč pít Yerba maté:

  1. Skvěle chutná, dodá energii, zlepšuje pozornost
  2. Je to čistý přírodní stimulant, bez obsahu problematických, chemických látek
  3. Zvyšuje koncetraci a bdělost
  4. Není návykové a ani při vyšší konzumaci nemá vedlejší účinky (jako např. káva, která může způsobit vyšší tlak či bušení srdce)
  5. Dlouhodobé užívání během dne může zlepšit kvalitu spánku
  6. Příznivě působí na zažívání
  7. Při fyzické aktivitě pomáhá odbourávat tuk
  8. Zlepšuje náladu a celkovou kondici

 Pravidelná konzumace je velmi prospěšná pro lidský organismus, jeho imunitu a navíc má omlazující efekt. Při fyzické aktivitě vám může pomoci s redukováním tělesné hmotnosti, pomáhá tělu zbavovat se toxinů, aktivuje látkovou výměnu a zmírňuje pocit hladu.

yerba222323Jak Yerba maté připravit ?

1. Jako klasický čaj

Způsob této přípravy je oblíbený zejména v Evropě a poté také v USA. K přípravě tímto způsobem nepotřebuje žádné další příslušenství, pouze klasický hrnek na čaj a samotnou Yerbu. Nasypeme cca 2-3 čajové lžíce maté do připravené nádoby a zalijeme malým množstvím studené vody, aby se nám vytvořila "kaše". Je to proto, abychom vysokou teplotou nezničili chuť a obsah. Potom uvaříme cca 250 – 300 ml vody, necháme ji odstát na cca 80 °C a zalejeme připravené maté, které necháme ještě aspoň 5minut louhovat. Čím déle nápoj necháme louhovat tím by měl být silnější. Pokud nepatříte mezi pravidelné konzumenty a nejste zvyklý na nahořklejší chuť můžete si nápoj dle svého uvážení osladit medem.

2. V kalabase (tradiční způsob)

Potřebujeme kalabasu, což je nádoba vyrobena z tykve a také bombillu (brčko se sítkem, bambusové či kovové). Nádobu naplníme do 2/3 kalabasy Yerbou. Poté ji zakryjeme svou dlaní a lehce protřepeme, aby se malé části dostaly na spod kalabasy, tím předcházíme ucpání bombilly. Vrátíme kalabasu do běžné polohy a vložíme bombillu tak, aby byla v části, kde je nejméně maté. Pak maté zalijeme teplou vodou (kolem 50 °C) a necháme ji vsáknout úplně do maté. Nalijeme vodu cca 70 – 80 °C teplou do místa, kde je bombilla a už můžeme začít popíjet. Po vypití až na dno můžeme Yerbu znovu doplnit teplou vodou a to i několikrát. Po dolití vody už nápoj nemícháme. První nálev bývá nejsilnější.

3. Terere (osvěžující nápoj)

Můžeme využít klasickou přípravu s obyčejným hrnkem či nádobou. U této přípravy je potřeba větší množství maté než při teplé přípravě. Yerbu nasypeme do nádoby a zalejeme trochou ledové vody, počkáme, až si maté vsákne nalitou vodu (cca 3-5minut). Poté dolijeme ledovou vodou, můžeme přidat i led nebo tříšť. Necháme chvíli louhovat, scedíme a nápoj je připraven. Opět můžeme dochutit troškou medu či pár vstřiky z citrónu nebo limetky.

Tento způsob je velmi oblíbený především v zemích původu, kde jsou obyvatelé zvyklý na osvěžující účinek v teplých dnech a přísun vitamínů a minerálů v podobě této rostliny.

Celková nabídka přípravků obsahujících Yerba maté.