Jak ošetřit poranění od mořských živočichů

Letní sezóna je v plném proudu a přináší nám větší zátež pro naší kůži. V těchto dnech se více potíme, kůže produkuje větší množství ochranných olejových látek a snadněji se zanáší póry. Vystavujeme se intenzivnímu slunečnímu záření, mnohdy nedodržujeme pravidla zdravého opalování a vysušujeme si pleť častým pobytem v chlorované vodě. Letní dovolené a pobyty, ale přináší mnoho dalších rizik. Velká většina z nás tráví dovolenou u moře, kde může dojít k poranění kůže mořskými živočichy.

1. Medúzy

meduzaŽahnutí, které nám může způsobit medúza patří mezi nejčastější zranění od mořských živočichů. Druhy tohoto živočicha vyskytující se kolem Evropy nejsou člověku nebezpeční, pokud není na jed přecitlivělý, nebo nebyly zasaženy citlivé části těla, např. obličej nebo genitálie. Toto poranění se projevuje především zarudnutím kůže, svěděním a štípáním podobně jako při kontaktu s kopřivou. Žahavci mají buňky nematocysty, které dokážou člověka poranit i v případě, že už nejsou v kontaktu se zbytkem těla. Proto i s odstraněnými zbytky těla žahavců zacházejte s maximální opatrností.

Jak ošetříme poranění ?

 • Odstraníme zbytky těla medúzy. Nikdy se nedotýkáme holou rukou, ale použijeme gumovou rukavici nebo nějaký předmět. Pokud zbytky těla medúzy pevně drží na těle, seškrábněte je kreditní kartou nebo jiným předmětem s ostrou hranou.
 • Ránu opláchněte mořskou vodou.
 • Poraněnou kůži polijte octem.
 • K utišení bolesti od poranění žahavců pomáhá horká voda. Ponořte zasažené místo do vody o teplotě cca 40-50 stupňů.

2. Mořský ježek

Mořští ježci patří do stejného kmene jako hvězdice, ježovky nebo sumýši. Všechny tyto druhy dokáží koupání v moři velmi znepříjemnit. Mají pichlavé výstupky, která se často zabodnou hlunoko do kůže, odlomí se a z rány se velmi těžko odstraňují. Ostny některých těchto živočichů obsahují jed. Při poranění mořským ježkem je dobré provést kontrolu poslední tetanové injekce a případně se poradit se svým lékařem. Většina bodlin má na svých koncích malinké háčky, které se velmi těžce dostávají ven z kůže. Používejte pinzetu a chraňte se gumovými rukavicemi. Ostny, které sami neodstraníte by mel odstranit a ošetřit lékař.

Jak ošetříme poranění?

 • Co nejdříve po poranění vyhledejte teplou, kterou nařeďte octem a postižené místo do vody namočte. Tím snížíte účinky jedu ostnokožců.
 • Vydezinfikujte a opatrně odstraňte zabodnuté háčky.
 • K odstranění hluboko zabodnutých ostnů pomáhá potěr citronovou šťávou. Druhý den by mělo být odstraňování snadnější.

3. Ropušnice

ropusnice1Na pohled nepříliš pěkná ryba se vyskytuje často ve vodách v oblasti Chorvatska. Kvůli členitému povrchu těla je snadné splést si ji s kamenem a v případě nepozornosti na ní stoupnout nebo sáhnout. Tato ryba má na konci svých ploutví jedové žlázy. Poranění dokáže být bolestivé a jed v těle zůstává poměrně dlouho, proto se bolest zranění může stupňovat. Na životě ale neohrožuje.

Jak ošetříme poranění?

 • Poranění co nejrychleji ponořte do teplé vody. Doporučuje se až 60 stupňů. Teplo mění bílkovinné složky jedu, který tím ztrácí na účinnosti a bolesti částečně poleví.
 • Od místních můžete slyšet rady typu: vypalte jed cigaretou nebo ho vymačkejte. Nic takového ale nedělejte! Jed by se mohl rozšířit do dalších částí těla a zvýšilo by se riziko zánětu.

4. Mnohoštětinatci

Tělo těchto živočichů pokrývá velké množství malých žahavých štětinek. Tyto štětinky při podráždění napřímí a snadno zabodnou do lidské kůže. Poranění nejprve pálí, následně otéká a dochází k lokální necitlivosti. Problematická může být doprovodní infkece.

Jak ošetříme poranění?

 • Zraněnou kůži necháme nejprve vyschnout, na suchou pokožku opatrně přiložte náplast nebo lepicí pásku. Drobné štětinky se na lepivou plochu zachytí a vy je tak z kůže vyjmete.
 • Ujistěte se, že všechny štětinky jsou odstraněné a ránu pravidelně dezinfikujte.

5. Muréna

Murény jsou silně teritoriální ryby a útočí v případě, že se cítí ohroženy. Na svou kořist často číhájí ukrytí v útesech, proto nikdy při potápění nestrkejte ruce do puklin a děr. Aby se Murény necítily zahnané do úzkých, udržujte si raději od útesů odstup. Murény mají velmi ostré zuby a stisk, jejich zuby proniknou i přes potapěčské rukavice. Vedle zubů mají jedové žlázy, které zvyšují riziko sekundární infekce.

Jak ošetříme poranění?

 • Ránu ihned vydezinfikujeme.
 • Krvácení zastavte jako při běžném poranění.
 • Co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.

Co neopomenout při cestě k moři:

 • ocet
 • náplasti
 • dezinfekci
 • gel s obsahem antihistaminika proti svědivým vyrážkám
 • gumové rukavice

I po vlastním ošetření je dobré preventivně navštívit svého lékaře nebo ho o zranění při nejbližší příležitosti alespoň informovat.

O hojící se ránu také nezapomeňte pečovat, doporučujeme například gel s kyselinou hyaluronovou, která urychluje hojení a podporuje správné ukládání kolagenních vláken. Zabráníte tak vzniku jizev a na letní dovolenou vám zůstanou pouze hezké vzpomínky.