Zdraví z pohledu čínské medicíny - 12. díl: Říjen a žaludek

Tradiční čínská medicína se zakládá na starověkých principech a moudrosti, které propojují fyzické a emocionální aspekty našeho zdraví. Jednou z klíčových myšlenek této medicíny je vazba mezi orgány a jednotlivými měsíci v roce. Každý měsíc je spojen s konkrétním orgánem, systémem nebo tkání, které jsou v daném období citlivější a oslabené. V tomto článku se zaměříme na měsíc říjen a jeho vztah k žaludku, orgánu zodpovědnému za trávení a energetickou rovnováhu v těle.

Žaludek, umístěný na levé straně těla pod bránicí, hraje klíčovou roli v trávicím systému. Jeho úkolem je přijímat potravu a zahájit její trávení. Proces trávení začíná již v ústech, kde enzymy obsažené ve slinách začínají štěpit složitější látky v potravě na jednodušší cukry. Slina také zvlhčuje potravu, aby se snadněji dostala do žaludku skrz jícen. V žaludku pak silně kyselé trávicí šťávy rozkládají bílkoviny a další složky potravy. Žaludek se střídavě stahuje a uvolňuje, což pomáhá smíšení potravy s trávicími enzymy, vytvářející tráveninu nazývanou chymus. Tato trávenina je dále odeslána do dvanáctníku, kde se proces trávení pokračuje pomocí šťáv ze žlučníku a slinivky.

TČM říjen

Podle tradiční čínské medicíny je žaludek považován za "moře výživy". Má klíčovou roli při přeměně potravy na energii. Žaludek umožňuje potravě zrát a rozkládat se, odděluje čisté složky od nečistých. Čisté složky jsou dále posílány do sleziny, která zpracovává získanou energii. Naopak, nečisté složky putují do tenkého střeva a jsou nakonec vyloučeny z těla. Když tento proces funguje správně, trávení a látková výměna jsou v harmonii, což nám dává zdravou chuť k jídlu. Slezina hraje důležitou roli jako partner žaludku v tomto procesu.

Problémy vznikají, když dojde k nerovnováze energie v žaludku. Tradiční čínská medicína tvrdí, že tuto nerovnováhu mohou způsobit nevyřešené emocionální stavy, jako je stres, hněv a úzkost. Naopak, tato nerovnováha může ovlivnit naši psychiku, což může vyústit v neklid, neustálý pocit hladu, nejistotu, nadměrnou touhu po soucitu, nesnášenlivost vůči lidem, neschopnost přijmout něco nového, ztrátu optimismu nebo trvalé pocit nespokojenosti.

Kromě emocionálních projevů může nerovnováha žaludku způsobit i fyzické obtíže. Tyto mohou zahrnovat bolesti a nepohodlí v oblasti žaludku, nadýmání, zácpu, vředy v žaludku a dvanáctníku, chronickou gastritidu, potíže s termoregulací, afty v ústech, ztrátu chuti k jídlu nebo naopak nadměrnou chuť k jídlu, a bolesti břicha. V případech, kdy se energie žaludku začne pohybovat směrem nahoru, mohou se objevit symptomy jako říhání, škytavka, nevolnost a dokonce i zvracení.

Správná strava hraje klíčovou roli v udržení zdravého žaludku. Vyhněte se tučným, umělým potravinám, nadměrné konzumaci sladkostí, kávy a alkoholu. Také byste měli omezit příjem syrového ovoce a syrové zeleniny a mléčných výrobků kromě kozích. Tyto potraviny mohou způsobit zakyselení a nadměrnou tvorbu hlenu v těle.

Pokud trpíte nadýmáním nebo máte obtíže s trávením, zvažte dělenou stravu, kdy nejprve konzumujete bílkoviny a až poté sacharidy. Podporující potraviny pro žaludek zahrnují jáhly, které jsou bohaté na aminokyseliny, kořenovou zeleninu a hlízy, které navíc podporují i slezinu, bílou řepu, dýně a sladké brambory bohaté na vitamín A, sodík a vápník.

Ovoce, jako jsou meruňky, jablka, třešně, datle, hroznové víno, broskve, hrušky a švestky, mohou také pozitivně ovlivnit žaludek. Je však doporučeno, aby bylo ovoce krátce podušené v páře, aby bylo pro tělo lépe stravitelné. Mezi další vhodné potraviny pro žaludek patří vlašské ořechy, zelený salát, okurky, špenát, rýže, brambory, fazole mungo, cizrna a vepřové či jehněčí maso.

Podle tradiční čínské medicíny je pravidelnost jídel klíčem k udržení zdravého žaludku. Je důležité jíst každé jídlo každý den ve stejnou dobu a nepřeskakovat snídani. To umožní tělu adaptovat se na pravidelný režim stravování. Dále, i přesto, že žijeme ve spěchu, je důležité si udělat čas na jídlo. Emoce, které prožíváme při jídle, jsou také důležité. Pokud jsme před jídlem ve stresu nebo naštvaní, to může negativně ovlivnit trávení. Posledním tipem je důkladné žvýkání potravy, protože trávení začíná již v ústech. Kvalitní rozžvýkání potravy zajišťuje, že potrava je pro žaludek lépe stravitelná.

Pomoc pro žaludek můžeme najít i v přírodě. Mezi vhodné bylinky patří čubet benedikt, štětka, oman, lichořeřišnice, třezalka, aloe vera, zázvor i máta.

Úlevu mohou přinést Švédské kapky, Karmelitské kapky nebo Zeměžlučová směs. Z ajurvédských směsí vybereme čaje Triphala a Shunti. Z medicinálních hub jsou vhodné Hericium a Chaga, jako směs doporučujeme MycoGastro, Regalen, MycoPan či Astomin.

NÁŠ TIP: vyzkoušejte produkt  Diochi Intocel bioinformační kapky  s vysokým obsahem rostlinných látek. Jsou velmi účinné při stabilizaci a regeneraci povrchu trávicího ústrojí, chrání dutinu ústní, jícen, žaludek, tenké a tlusté střevo. Krevním oběhem prostupují do dalších částí těla, jako jsou klouby, cévy a jednotlivé orgány.

Zkušenosti zákazníků s doplňkem stravy Intocel:

"Intocel je skvělý produkt, který přesně splnil mé očekávání a bude určitě součástí mé další objednávky. Skvěle pomáhá při problémech se žaludkem a regulaci trávení. Doporučení, které jsem dostala, se ukázalo být ještě lepší než jsem čekala :-)"

"S Intocelem jsem spokojen , pomáhá mi při nejrůznějších problémech, funguje nejen na bolesti a záněty, ale také na opary apod., kdy ho s úspěchem využívám."

"Intocel jsem darovala, zatím nevím zda pomohl. Ale celkově mám s výrobky firmy Diochi dobré zkušenosti."