Zdraví z pohledu čínské medicíny - 11. díl: Září a slezina a slinivka

Tradiční čínská medicína klade důraz na harmonii v těle, která vychází z rovnováhy mezi energiemi jin a jang, proudícími drahami (meridiány). Poruchy této energetické rovnováhy mohou být příčinou nemocí. Každý měsíc tradiční čínská medicína přiřazuje určitému orgánu, systému nebo tkáni zvýšenou citlivost a doporučuje věnovat jim zvláštní pozornost. V rámci našeho seriálu o jednotlivých měsících a orgánech podle tradiční čínské medicíny se nyní zaměříme na září, kdy je důležité věnovat zvláštní pozornost slezině a slinivce břišní.

Slezina a slinivka bývají spojovány s prvkem země, který má vliv na harmonii těla i mysli. Tyto orgány ovlivňují trávicí procesy, sexuální funkce, plodnost, tvorbu krve a dokonce i menstruační cyklus u žen. Předtím než se budeme věnovat jejich nerovnováze a potenciálním problémům, pojďme se seznámit s jejich funkcemi v těle. Slezina, která má zhruba velikost naší ruky, se nachází na levé straně hrudního koše přesně pod žaludkem. Její hlavní úlohou je čištění a filtrování krve. Odstraňuje staré červené krvinky a shromažďuje nové. Slezina také zaujímá klíčové místo v lymfatickém systému a hraje důležitou roli při podpoře imunitního systému tím, že produkuje protilátky, které neutralizují a odstraňují škodlivé mikroorganismy a toxiny.

Zdraví z pohledu čínské medicíny - 11. díl: Září a slezina a slinivka

V souladu s čínskou medicínou má slezina zásadní roli v procesu přeměny potravy, přijímání živin a oddělování nezbytných složek od těch nadbytečných. Tyto přeměněné potřebné složky následně slouží jako základ pro tvorbu tělesné energie v podobě čchi a krve. Krev se poté v plicích spojí s čchi získanou z dýchacího procesu, čímž vytvoří jednotnou energii, která se rozprostírá po celém těle. Slezina je nejaktivnější mezi 9. a 11. hodinou dopoledne, což je ideální čas pro dokončení procesu přeměny potravy na energii a trávení.

Slinivka břišní, nacházející se za žaludkem a spojená trubicí s tenkým střevem, je klíčovým hráčem v hormonálním systému. Tento orgán vytváří enzymy, které hrají zásadní roli při trávení potravy v tenkém střevě, rozkládají bílkoviny, sacharidy i tuky. Slinivka má rovněž významný podíl na udržování rovnováhy hladiny cukru v krvi a vytváří dva důležité hormony: inzulin a glukagon.

Glukagon má schopnost přeměňovat glykogen, který se hromadí v játrech, zpět na glukózu. To vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi a poskytuje tělu potřebnou energii. Naopak inzulin působí tak, že snižuje hladinu krevního cukru tím, že umožňuje přebytečné glukóze proměnit se v glykogen nebo tuk.

Problémy vznikají, když je energie sleziny v disbalanci. Podle čínské medicíny je tato nerovnováha spojena s nevyjádřenými a nezpracovanými emocemi, přičemž tato nerovnováha může ovlivňovat psychický stav a vyvolávat různé nepříjemné pocity. To může zahrnovat pocity osamělosti, roztržitosti, nejistoty a nestability, ale také zmatení, úzkost, až obsese, potíže se spánkem, vnucování sobeckého a fixovaného chování a neustálé opakování negativních myšlenek. Slezina je považována za sídlo myšlení, a proto se často projevuje neschopností soustředit se, rozhodovat se a zapomínáním.

Nerovnováha a nadměrná zátěž sleziny mohou mít fyzické následky a způsobit obtíže. Slezina hraje klíčovou roli při přeměně potravy na krev a zajišťuje tím, že tělo dostává potřebnou energii. Pokud je její energetický stav narušen, může to způsobit únavu, často dokonce chronickou únavu, která postihuje nejen tělesnou, ale také emocionální a duševní rovinu.

Nerovnováha sleziny může způsobit také řadu dalších fyzických potíží, jako jsou otoky a nadýmání břicha, pocit plnosti a zadržování vody v těle, těžké nohy, žlutavý nádech kůže, hromadění vlhkosti a hlenu, řídkou stolici a průjmy, obtíže s močením a vaginální výtoky. Někdy se také projevuje změnou chuti k jídlu, může být slabá nebo naopak výrazně zvýšená.

Důležitou součástí této problematiky je i slinivka břišní, která je úzce propojena se slezinou. Ve druhé polovině září čínská medicína často zdůrazňuje oslabení funkce slinivky, která není zodpovědná pouze za trávení, ale také za zdraví sliznic v těle. Proto jsou problémy spojené s nerovnováhou slinivky často spojeny s problémy ve slizničních orgánech.

Když se objeví potíže se slinivkou, naše tělo nám zpravidla posílá důležitou zprávu: Měli bychom žít svůj život podle svých vlastních představ a vášní, bez ohledu na názory a očekávání ostatních. Máme právo jít za tím, co nás naplňuje a co milujeme, protože jen my sami víme, co nám v životě skutečně záleží, jaké máme sny a touhy. Klíčem je soustředit se na sama sebe a své potřeby, aniž bychom se neustále snažili uspokojit očekávání okolí.

Slezina nám naopak připomíná, že důležitá je rovnováha v oblasti emocí. Je klíčové uvědomit si, že potřebujeme být v souladu sami se sebou a nemusíme se snažit přesvědčovat ostatní o našich pocitech nebo rozhodnutích. Je také důležité si uvědomit, že odmítnutí (včetně řečeného "ne") je legitimní a nemusíme zbytečně plýtvat energií na věci, které nás neuspokojují.

Čínská medicína zdůrazňuje význam stravy pro správné fungování orgánů. V této části se tedy zaměříme na stravovací aspekty. S příchodem nižších teplot a vzrůstem vlhkosti je vhodné omezit tučné, rafinované potraviny, sladkosti, kávu, alkohol, syrové ovoce a zeleninu (zejména větší množství) a mléčné výrobky (kromě kozího mléka), které mohou způsobit nadměrnou vlhkost a oslabit krevní systém. Slezinu podporují sušší a zahřívací potraviny, například jáhly, které jsou zásadité a nezvyšují hlen v těle. Jáhly by měly být správně připraveny, přičemž je třeba je namočit, propláchnout a vařit asi deset minut.

Další prospěšné potraviny zahrnují sladké brambory, kořenovou zeleninu, špenát, zelené fazole, cukety, okurky, zelený salát, fazole mungo, oves, hrách, cizrnu, kaštany, brambory, rýži, vepřové a jehněčí maso. K odstranění nadměrné vlhkosti z těla mohou pomoci celer, kopr, vojtěška, křen, dýně, houby, fazole (adzuki, černé, ledvinové), mořské řasy, ječmen, kukuřice, vlašské ořechy, pistácie, citrony, hořčice, petržel, cibule nebo kuřecí maso. Z ovoce posilují prvek země jablka, třešně, datle, hrozny, broskve, hrušky, švestky, maliny a jahody.

Syrová strava, populární na Západě, není v čínské medicíně obvykle doporučována, zejména pro lidi s citlivým trávením. Je vhodnější krátce dusit zeleninu a ovoce, pokud je nechcete vařit nebo péct. Jídelníček by měl být přizpůsoben aktuálnímu ročnímu období, klimatu a lokálním potravinám, aby byl pro tělo přijatelný. Je důležité poslouchat své vlastní tělo a zjistit, co mu nejlépe vyhovuje, protože každé tělo je jedinečné

Funkci sleziny a slinivky můžete podpořit také řadou bylinek a přírodních preparátů. Vhodné jsou směsi obsahující diviznu, smetanku či ostropestřec a kopřivu, Z komplexních výrobků můžeme doporučit Mycoclean, Mycopan, Stimaral, QI Drink nebo tinkturu Astomin.

NÁŠ TIP: vyzkoušejte MycoClean - účinná kombinace slzovky, citroníku, semínek lotosu a vitální houby Maitake pro snadnou přípravu nápoje na posílení systému Pi (sleziny) a celkovou detoxikaci. Doplňte svou zdravou snídani!

Zkušenosti zákazníků s doplňkem stravy Mycoclean:

"MycoClean je zdravý a povzbuzující nápoj, který posiluje tělo a připravuje vás na nový den. Tento nápoj detoxikuje a čistí tělo. Osobně jsem měla po několik let měkkou bulku na pravém zápěstí, která mi dělala problémy. Po několika týdnech pravidelného pití MycoCleanu jsem si všimla, že bulka zmizela a byla rozpuštěná. Tuto změnu jsem náhodou zaznamenala při péči o vlasy. Upřímně doporučuji tento nápoj každému, kdo chce pravidelně posilovat své tělo a cítit se lépe každé ráno, protože každý z nás by měl dbát o své zdraví."

"Užívám ho pravidelně několikrát za rok. Pomáhá při trávení. Při delším užívání mi pomáhá i s pletí. Pomohl i při cystě na vaječníku."

"Jsem spokojena, určitě výsledky se dostaví při dlouhodobějším užívání , řekla bych tak za 3-4 týdny."