Přichází grilovací sezóna

Tak jsme se konečně dočkali, se stoupající rtutí na teploměru roste také chuť na čerstvé suroviny a vaření pod širým nebem. Grilovací sezóna je zkrátka tady! Užijte si naplno čas strávený venku s rodinou, přáteli, dobrým jídlem a pitím.

masonaprkne_referencePřinášíme vám 5 tipů na ohleduplné grilování. Pokud při grilování používáte plastové nádobí a pijete pivo z plechu, je sice následný úklid pohodlný a rychlý, nicméně životnímu prostředí takovýmto chováním moc nepomůžete. Přitom organizovat grilovací party trochu udržitelněji není vůbec složité! Přinášíme vám 5 tipů, jak si grilovačku užít, a přitom nezatížit naši planetu.

1. Nakrmte nejen sebe, ale i váš gril tím nejlepším a používejte grilovací uhlí z co nejvíc místního dřeva. Podezřele levné uhlí většinou pochází z ilegálního kácení lesů zemí třetího světa.

2. Věnujte pozornost i materiálům k podpalu, rozhodně zapomeňte na benzín nebo alkohol. Ideálním pomocníkem jsou podpalovače z pilin a vosku.

3. Používáním aluminiových tácků narůstá nejen zbytečný odpad, ale, ve spojení s přímým žárem a plameny, také riziko vzniku zdraví ohrožujících látek. Přitom se grilované maso či zelenina dají před ohněm perfektně ochránit listy zelí či rebarbory.

4. Už při nákupu můžete šetřit životní prostředí: nakupujte raději bez obalu. U řezníka nebo na trhu nedostanete potraviny zabalené ve zbytečném plastu. Stejně tak u nápojů je lepší upřednostnit sklo před plechem či plastem. A plastové příbory do košíku přidávat už vůbec nemusíte.

5. Při plánování grilovací party se vždy snažíme, aby bylo jídla dostatek, mnohdy platí „radši víc, než míň“. Připravte si dopředu krabičky a zbylé dobroty nabalte hostům na cestu domů. Mějte na paměti, že potraviny jsou vzácné a rozhodně nepatří do popelnice!

Co a jak grilovat ?

nagrilu02_referenceHovězí by se mělo připravovat rychle a při vysoké teplotě. Jen tak se zvenku vytvoří křupavá krusta a uvnitř zůstane steak krásně narůžovělý. Vybírat můžete z celé řady výborných kusů masa:

Filet Mignon

Jedná se o obzvlášť jemný konec svíčkové. Malý a poměrně drahý kousek, který je ale chuťově výrazný – takové maso prostě nemáte každý den. Stojí za to ho vyzkoušet!

Entrecote

Je „hraniční“ kus masa mezi nízkým a vysokým roštěncem. Krájí se na velké kusy (i 500 g), díky tučnému kraji je krásně šťavnatý.

Rib eye steak

Je po svíčkové je to nejjemnější kus masa. Je ze středu vysokého roštěnce a díky svému tukovému mramorování je krásně jemný a šťavnatý.

Rumpsteak

Pochází z horní části zadní kýty. Maso je libové s jemnými tukovými žilkami a můžete ho upravit téměř jakkoliv. Tento kousek steaku je poměrně výrazné chuti a v Česku ho známe pod názvem květová špička.

T-Bone

Nebo také Porterhouse je populární steak, který poznáte na první pohled. Je spojením hned dvou druhů masa, nízkého roštěnce a svíčkové, které odděluje kost ve tvaru T, pocházející z bederního obratle.

Vepřové

Vepřové se podaří snad vždy. Příprava není složitá a v Evropě vepřové na gril zkrátka patří. Šťavnatý a křupavý vepřový bůček chutná nejlépe, když jej připravíte v celku. Budete potřebovat 1 kg bůčku, kůži nakrájejte do kříže, okořeňte a grilujte z obou stran, celkem alespoň 4 hodiny při nízké teplotě na dřevěném uhlí.

Kuřecí

Kuřecí s kostmi připravujte při nízké teplotě, aby maso u kosti nezůstalo syrové. Důležité je maso zcela parecky_klobasky_referencepropéct. Chcete-li křupavou kůžičku, je nejlepší potírat maso marinádou s olejem. Kůži nesundávejte, kuře díky ní zůstane krásně šťavnaté. Pokud máte gril s víkem, můžete grilovat bez obav i celé kuře.

Tofu

Chutná vaše tofu jako podrážka? Yoko se s vámi ráda podělí o správný grif. Připravte si marinádu z trochy sojové omáčky, agávového sirupu, česneku a koření na tofu paní Yoko. Zamíchejte a nejlépe přes noc nechte tofu marinovat. Tofu jako takové je chuťově neutrální, přes noc do sebe krásně vtáhne všechny chutě. A pak už jen šup s ním na gril. Budete se divit!

Ryba

Chcete-li grilovat celé ryby, z našich domácích jsou nejlepší pstruzi. Nerozpadají se tak snadno jako jiné druhy ryb. Hotovou rybu poznáte podle toho, že když ji zataháte za ocasní ploutev, snadno povolí. Filety grilujte nejprve kůží dolů, maso tak lépe zpevní.

Klobásky

Čím je klobáska tlustší, tím je větší pravděpodobnost, že při pečení či grilování praskne. Abyste tomu zabránili, stačí klobásku na třech místech propíchnout párátkem. Tlak povolí a klobása si zachová svůj dokonalý vzhled.

Koření Sonnentor vhodné pro grilování naleznete u nás na eshopu:

Smokey Salt - uzená mořská sůl, Smokey Paprika bio - uzená, Holy Veggie bio - grilovací koření pro vegetariány a vegany, Rub Me Tender bio - grilovací koření na maso, pikantní, Steak That bio - grilovací koření na steaky, Fish & Chicks bio - grilovací koření na ryby a kuře