Zelené potraviny - Green Foods

Nová cesta ke zdraví

Konzumace sebelepších syntetických vitaminových preparátů nikdy nemůže nahradit rostlinnou stravu v syrovém stavu. Ta totiž obsahuje nejen známé vitaminy a minerály, ale i stovky dalších substancí, o jejichž významu pro náš organismus mají vědci zatím jen nejasnou představu. Všechny tyto složky navíc vzájemně spolupracují a podporují své vstřebávání. Většina odborníků na výživu proto doporučuje tzv. trend Green Foods, jehož základem je každodenní konzumace minimálně pěti porcí ovoce či zeleniny v syrovém stavu. Důležitou součást tohoto trendu představuje i pití tzv. zelených nápojů, které mají na naše zdraví zcela jedinečné účinky – nejen, že tělu dodají většinu potřebných vitaminů, minerálů a dalších živin, ale navíc účinně pomáhají netoxikovat a regenerovat organismus a podporují prevenci a léčbu celé řady zdravotních problémů.

A čím jsou vlastně zelené nápoje tak výjimečné? Důvodů je hned několik. Prvním z nich je vysoký obsah chlorofylu. Toto zelené rostlinné barvivo má totiž strukturu velmi podobnou krevnímu barvivu hemoglobinu a díky tomu pomáhá zlepšit přenos kyslíku a krevní obraz, příznivě ovlivňuje hojení ran a snižuje riziko vzniku infekce. Už v roce 1940 například přinesl chirurgický časopis "Journal of Surgery" zprávu o 1200 nemocných, kterým chlorofyl urychlil hojení ran. Podstatou funkce chlorofylu je navíc přeměna slunečního záření na chemickou energii. Jeho konzumace tedy přináší sílu slunečních paprsků všem buňkám našeho těla. Léčitelé navíc dodávají, že zelená strava pomáhá posilovat srdeční čakru, harmonizuje, uklidňuje, dodává moudrost a lásku. V rostlinách se navíc nacházejí i další rostlinná barviva, která jsou za normálních okolností chlorofylem překryta, a která mají rovněž řadu pozitivních účinků na naše zdraví.

Dalším velkým plusem zelených nápojů je vysoký obsah enzymů, které působí jako katalyzátory biochemických reakcí (což jinými slovy znamená, že se bez nich neobejde žádný chemický proces v našem těle). Tyto sloučeniny přitom ztrácejí účinnost působením teplot nad 40°C. Tepelně upravená strava proto enzymy nejen neobsahuje, ale při trávení navíc spotřebovává jejich zásoby z organismu.

Velmi důležitou vlastností zelených nápojů je fakt, že jsou výrazně zásadotvorné. Většina lidí se totiž dnes potýká s překyselením organismu v důsledku stresu, konzumace tepelně upravené stravy, alkoholu, kávy apod. Pro fungování organismu je ovšem zásadně důležité vyvážené pH. Pokud tedy hrozí celkové překyselení, má tělo několik obranných mechanismů, kterými chrání důležité orgány. Zejména jde o zadržování vody, vytváření tukových zásob spojené se vznikem nadváhy a také o nerovnoměrné rozložení pH, které vede ke vzniku nadměrně kyselého prostředí v některých částech těla, zejména v močovém měchýři, tenkém střevě či ústní dutině (důsledkem pak může být například zvýšená kazivost zubů, parodontóza či zápach z úst). Překyselení navíc narušuje vstřebávání cukrů ve střevech, což může mít za následek vznik cukrovky. Zásadotvorné zelené nápoje výrazně přispívají k neutralizaci přebytečných kyselin v organismu, a tím pomáhají předcházet všem zmíněným obtížím.

Zapomenout nesmíme ani na jejich výraznou schopnost podporovat odstraňování toxických látek z organismu a také vysokou antioxidační aktivitu, čili schopnost ničit škodlivé volné radikály. Díky ní jsou například účinnou součástí prevence rakoviny, předčasného stárnutí organismu či poškození pokožky působením slunečního záření (světlovlasí lidé ze severských zemí dokonce používají šťávu ze zeleného ječmene i k vnějšímu potírání pokožky). Kromě toho pomáhají léčit infekci.

Online prodej "green foods"