Proč je důležitá hydratace kůže?

Zvlhčování kůže potřebuje každý z nás. Nezávisle na tom, jaký druh pleti má a jak je starý. Jak kůže stárne a vystavuje se různým škodlivým vlivům (především vlivům slunečního záření), přestává produkovat dostatečné množství přirozeného tuku. Následně ztrácí schopnost udržet vodu. Výsledkem jsou vrásky, ztráta elasticity, suchost a drsný povrch. Jelikož je kůže vystavena trvale zevním vlivům, ztráta vody se uskutečňuje neustále. Úbytek vody v kůži by měl být proto systematicky kontrolován a doplňován.

Hydratační krémy

Hydratační krémy jsou emulze oleje ve vodě (směs, kde je více vody než oleje). Do této směsi se většinou přidávají další látky, například antioxidačně působící vitamin E a A (retinol), různé minerály a podobně. Hydratační krémy vytvářejí bariéru mezi kůží a okolním prostředím, zabraňují vlivu nepříznivých faktorů zevního prostředí. Hydratační krémy kůži nejen zvláčňují, ale vytvářejí také na jejím povrchu ochranný film, pronikají do kůže mezi buňky rohové vrstvy a zabraňují tak úniku vody kůží. Reparují suchost kůže.

Nenasycené mastné kyseliny

Významné místo v našem životě i v kosmetologii zaujímají nenasycené mastné kyseliny. Esenciální nenasycené mastné kyseliny patří do kategorie látek, které si organismus není schopen vyrobit. Je proto nutný přísun potravou nebo jejich aplikace v zevních prostředcích. Nenasycené mastné kyseliny jsou důležitou součástí obalů (membrán) buněk a nezastupitelnou součástí tuků vyplňujících mezibuněčné prostory rohové vrstvy. Pro zabezpečení hydratace kůže jsou nutné jak buňky rohové vrstvy (označované pro názornost jako cihly – reservoár vody), tak tuky (označované jako cement), který spojuje cihly – buňky. Němečtí autoři prokázali, že po lokální aplikaci produktů s nenasycenými mastnými kyselinami dochází nejen ke zvýšení obsahu vody v kůži, ale také, že obsah vody v kůži zůstává konstantní v různých povětrnostních a sezonních podmínkách. Zdrojem nenasycených mastných kyselin jsou mořské ryby, černý rybíz, brutnák lékařský, pupalka dvouletá. Velmi důležitým zdrojem nenasycených mastných kyselin jsou rostlinné oleje (především „extra panenský“ olivový olej). Extra panenský olej se získává prvním lisováním oliv za studena. Panenský olej je standardní součástí potravy obyvatel Středomoří. Často se zde používá ke zvláčnění kůže a jako ochrana před sluncem. Bylo prokázáno, že se v této oblasti vyskytuje méně kožních nádorů a i přes extrémně silné působení slunečního záření, které vysušuje kůži, zde nedochází k nápadně rychlému stárnutí kůže.

Doliva – moderní kosmetikum s obsahem nenasycených mastných kyselin v klinické studii
Na našem pracovišti jsme provedli měření hydratace kůže po jednorázové aplikaci Doliva olivového hydratačního krému. Hydratace byla měřena korneometricky na bázi změn hodnot dielektrické konstanty v závislosti na obsahu vody v rohové vrstvě kůže. K měření byl použit Corneometer CM820. Hodnocení hydratace bylo prováděno opakovaně v průběhu 24 hodin. Za hodinu po aplikaci krému došlo ke zvýšení hydratace více než o 14 %. Téměř stejná hodnota hydratace přetrvávala ještě za 7 hodin po aplikaci krému. Za 24 hodin hydratace nepoklesla pod hodnotu před zahájením měření, tedy před aplikací krému. Orientačně jsme změřili také hydrataci po aplikaci Doliva olivového sprchového gelu - peelingu, Doliva olivového sprchového gelu – Fitness a Doliva olivového balzámu na ruce. Po aplikaci všech zkoušených preparátů došlo ke zvýšení hydratace průměrně o 20 % již za 1 hodinu, k dalšímu zvýšení hydratace došlo za 4 hodiny. Měření bylo ukončeno za 8 hodin, kdy došlo k mírnému poklesu hydratace. Ne však pod hodnotu hydratace před aplikací zkoušených preparátů. Kůže byla před aplikací preparátů velmi suchá. V žádném případě nedošlo k podráždění kůže ani po jednom z náhodně vybraných preparátů. A to ani při jejich déle trvající aplikaci. Klinický vzhled jsme hodnotili u preparátu Doliva olivový obličejový krém při jeho denní aplikaci po 4 týdnech. Zjistili jsme, že po této době byla kůže méně vysušená, naopak byla pružná a hladká. Tento krém splňuje požadavky na obnovení hydratace kůže. 

Produkty Doliva ONLINE