Yuzu: Super citrus plný vitamínů a chutí, který oživí vaši kuchyni

O yuzu se často mluví jako o super citrusu

Co je to za citrus, který chutná jako grep a mandarinka dohromady a vypadá jako citrón zkřížený s pomerančem? Jeho jméno je yuzu, a je to malý vitamínový zázrak!

Yuzu, známé také jako yuja, je citrusový plod s výjimečnými vlastnostmi, které ho řadí mezi super-citrusy. Pochází z japonské a korejské kultury, kde si našel své místo díky svému bohatství na vitamínu C. Ve skutečnosti obsahuje až třikrát více vitamínu C než obyčejný citrón. To z něj dělá skvělý nástroj pro posílení imunity a prevenci nachlazení.

Ale vitamín C není jediným pozitivním prvkem yuzu. Tento super-citrus je také plný antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a působí protizánětlivě. Proto je yuzu hojně využíván i v aromaterapii a přírodní kosmetice.

Yuzu na talíři

yuzu-tea-aloeveraJeho chuť je unikátní - hořká s trochou šťávy a spoustou dužiny a pecek. Ale právě tato chuť dává yuzu speciální charakter, který se skvěle hodí do teplých i studených nápojů a dodává zajímavou příchuť mnoha pokrmům. Pokud chcete vyzkoušet jeho účinky na vlastní kůži, najdete yuzu jako přísadu v mnoha produktech, například v čajích a kosmetice.

Yuzu má dlouhou tradici v asijské kuchyni a jeho zpracování sahá až téměř 1 200 let zpět. Pochází z některých oblastí Číny, Jižní Koreje a Japonska. Plody yuzu jsou sice malé a mají málo šťávy, ale vynikají svou výrazně aromatickou kůrou. Právě z ní se získává extrakt, který se využívá spolu se šťávou a dužinou a dodává výslednému produktu jeho charakteristickou vůni.

Zajímavé je, že yuzu se považuje za super citrus i díky svému zpracování. Asijský farmáři našli způsob, jak využít celé plody a prodloužit tak jejich trvanlivost. Citrusy se nejprve vypeckují a nakrájí. Následně se využije dužina, šťáva i kůra, které se smíchají s medem a cukrem a vzniká tradiční yuzu tea. Tento nápoj je nejen lahodný, ale také slouží jako skvělá podpora imunitě.

Díky svým unikátním vlastnostem se yuzu stává stále oblíbenějším i v našich končinách. Můžete si ho vychutnat ve formě čaje, osvěžující limonády nebo ho použít jako zajímavou přísadu do sladkého i slaného jídla. A nejen to, pod značkou YuzuYuzu naleznete také další produkty, jako je Yuzu zázvor a Yuzu Aloe.

yuzu-citrus-stresYUZU Vás zbaví stresu

Citrusy YUZU se v čínské medicíně používají i v aromaterapii. Jsou známé svým pozitivním vlivem na stres a celkové zklidnění organismu a to především díky obsahu terpenoidů limonenu a linaloolu.

Takže nečekejte a dejte yuzu šanci! Tento vitamínový super-citrus s krásnou vůní a mnoha výhodami pro zdraví a chuťové buňky vás zcela jistě nadchne. Ať už si ho vychutnáte samotného nebo jako přísadu v oblíbených pokrmech, yuzu přinese do vašeho života zajímavý zážitek z asijské kultury a jeho blahodárné účinky na vaše tělo.