Únava, chronická rýma a alergie? Zkuste vitální houby!

Kýchání, smrkání – stavy, kdy doslova teče z nosu i z očí, provázejí mnohé z nás, jakmile rozkvetou jívy. Taková rýma (senná) je stejně jako vyrážka, otoky nebo dokonce astmatický záchvat, projev alergie. Podle akademické medicíny jsou alergie nepřiměřenou reakcí organismu na vnější podnět – alergen. Tradiční čínská medicína označuje za příčinu alergické rýmy vstup vnějšího větru (alergenu) do organismu a nefunkčnost obranného systému v dráze ledvin a plic. Nedostatečnost dráhy ledvin a plic je TCM způsobena buď již oslabenou vrozenou konstitucí, problémy v těhotenství, předčasným či vyvolávaným porodem.

hover-reishi-prasek.761696527Čínské bylinky dokážou pomoci i při akutním záchvatu alergické rýmy, jejich nejsilnější stránka leží v posilování organismu před nástupem pylové sezony. A právě v tomto preventivním působení mohou být velkým pomocníkem houby.

Alergie jsou v dnešní době velmi častou záležitostí. Jen ve Spojených státech získá každoročně alergii na pyl, na peří či štípnutí hmyzem 10-30% dospělých. Správný název pro tuto alergickou reakci je alergická rinitida (rýma) -  jde o podráždění a/nebo zánět sliznice uvnitř nosu. Mezi časté symptomy patří ucpaný nos nebo rýma či zadní rýma. Běžnými projevy jsou také svědění, kašel nebo dokonce bolesti hlavy či únava.

Japonští vědci Mizutani N, Nabe T, Shimazu M, Yoshino S, a Kohno S. zkoušeli Reishi podávat po dobu 8 týdnů morčatům, které byly vystaveny pylu. Reishi měla ohromující účinek a vědci zjistili, že při pravidelném užívání mohou problémy ustupovat a houba dokáže bránit vznikům alergií.

Reishi je vhodné kombinovat s Cordycepsem

Cordyceps je velmi známé tonikum, které posiluje systémy ledvin a plic, dvou orgánů zodpovědných za imunitu. Dále se využívají u únavových stavů či problémů s libidem. Lékaři TCM doporučují užívat tyto houby dva až tři měsíce před nástupem pylové sezony. Kromě ledvin a plic je za obranyschopnost zodpovědný i systém sleziny. Ten je obdobou trávicího traktu v klasické medicíně. Proto chceme-li zvítězit nad alergií, je velmi důležité také to, co obsahuje jídelníček, i v jaké formě potraviny konzumujeme. Při alergické rýmě čínští lékaři doporučují omezit mléčné produkty a sladkosti.

Velmi důležitá je také strava, která je úměrná přírodním cyklům. V zimě je vhodné konzumovat spíše teplejší pokrmy a v létě naopak třeba saláty a chladnější jídla.

Veškerou nabídku vitálních hub naleznete u nás na eshopu.