Pozdrav z pohoří Allgäu - staletím prověřený eterický kosodřevinový olej

V severních vápencových Alpách, jejichž vrcholy dosahují nadmořské výšky 3000 metrů, leží oblast Allgäu. Odtud pochází kosodřevina Pinus mugo, která je chráněnou dřevinou. Z větví kosodřeviny se po celá staletí získával éterický olej (příbuzný oleji borovicovému). Sloužil k inhalacím, dezinfekci ovzduší v místnostech, zevně k léčbě revmatismu, dny, namožených svalů a kloubů, k podpoře krevního oběhu. Léčila se jím i hospodářská zvířata. Abatyše Hildegarda z Bingenu věnovala kosodřevině a ostatním jehličnanům velkou pozornost a jako uznávaná léčitelka středověku o nich popsala celé kapitoly ve svých spisech.
Firma Dr. Theiss Naturwaren dnes pěstuje kosodřevinu ekologickým způsobem v oblasti Allgäu na více než 1 milionu metrů čtverečních. Cesta od semene kosodřeviny k získání oleje trvá 7–12 let. Mladé rostliny se ve věku 3 let vysazují na plantáže do volné přírody, kde jsou vystaveny náročným povětrnostním podmínkám. Po dosažení zralosti jsou odřezané větve dopraveny do výrobních prostorů a destilací s vodní parou se z nich získává olej. Jeho hlavní účinnou látkou je delta-3-caren, dále alfa a beta pinen, alfa a beta phelandren.

Jak působí delta-3-caren na lidský organismus?

Prostupuje pokožkou do lidského těla, krevním oběhem se dostává do kůry nadledvinek a tam stimuluje produkci tělu vlastního kortizolu. Jedná se o látku s výrazným protizánětlivým účinkem, která se znovu krevním oběhem dostává do celého těla. Likviduje záněty a tím i bolest, která je provází.
Jiná teorie říká, že účinné látky kosodřevinového oleje se po vstupu do lidského těla váží na povrch neutrofilních granulocytů (či vstupují do jejich membrány), a tak snižují aktivitu zánětlivé reakce. Granulocyty jsou také označovány jako buňky zánětu.
Navíc podráždění pokožky kosodřevinovým olejem je dostředivými nervovými drahami přiváděno do mozku a reflexním obloukem je pak toto podráždění přenášeno ke hlouběji uloženým vnitřním orgánům, kde dochází k jejich prokrvení. Dostavuje se účinek protikřečový a protizánětlivý.
Výrobky řady Dr. Theiss Allga San jsou určeny k péči o nohy a chodidla a k péči o namožené svaly a klouby. Ve všech najdeme kosodřevinový olej a dle sdělení Časopisu německých lékárníků patří k nejčastěji kupovaným produktům své kategorie v Německu.
Naše nohy mohou být ozdobou, pokud jim věnujeme péči a prostor. V teplém ročním období, ale i v zimě doma chodíme bez obuvi a punčoch. Pro chodidla je kontakt se vzduchem, trávníkem či pískem výhrou. Chodidlo se přirozeným způsobem může rozvíjet a to preventivně působí proti chybnému postavení chodidla. Pravidelná péče o nohy a chodidla chrání rovněž před drobnými záněty, prasklinami pokožky, plísňovými chorobami. Při každodenním mytí je vhodné používat jemné mycí prostředky. Velmi příjemné jsou vlažné koupele obohacené koupelovou solí. Aby pokožka nebyla příliš vodou namáhaná, měla by koupel trvat nanejvýš 15 minut. Po koupeli nohy a chodidla důkladně osušíme, masáž uvolňuje namáhané nohy a chodidla a podporuje prokrvení. Chodidla masírujeme krouživými pohyby od prstů směrem ke kotníkům, nohy od kotníků směrem k trupu. Výrobky Dr. Theiss Allga San Vám poskytnou komplexní péči. 

RNDr. Eva Holubová

ONLINE produkty Allga San