Tajemství ženšenového kořene

Tajemství ženšenového kořene

Když před třemi a půl tisíci lety před naším letopočtem zakladatel přírodní medicíny čínský císař Šeng-Nung objevil ženšen a zázračné účinky jeho kořene, nazval ho králem bylin a elixírem života. Další císaři v Číně a v Koreji ho označovali kořenem života, kořenem muže, divokým kořenem, kořenem podobným člověku. Ženšen také v překladu z čínštiny znamená kořen člověka. Podle filozofie taoismu léčí úplně všechno a jeho účinky jsou přímo zázračné.
Je zdrojem energie, stimuluje tělo i mozek, zbavuje člověka únavy, aktivizuje potenci a má pozitivní vliv na celkovou vitalitu. Právě ta je v tradiční čínské medicíně základem dlouhého a zdravého života, slouží k tomu, aby člověk mohl jak v soukromém, tak v profesionálním životě podávat co nejdéle nejlepší výkony.
Znalost o hojící síle zázračného kořene a jeho použití tedy sahají do dávné historie. První psané dokumenty o ženšenu jsou staré 2000 let. To ale nic nemění na tom, že ženšen stále patří mezi nejdůležitější lékařské rostliny, a to dnes už zdaleka nejen na dalekém východě.. Lidé nejdříve ženšenový kořen žvýkali pro jeho povzbuzující účinky, později se ho naučili kultivovat a v propojení s moderní vědou daleko více využívat.
Jeho mateřskou zemí jsou Čína a Korea. První Evropan, který ženšenový kořen při svých výpravách na Dálný východ poznal, ale do Evropy nikdy nepřivezl, byl v třináctém století Marco Pólo. Evropě ho až v sedmnáctém století představili Holanďané, kteří o něm hovořili jako o afrodiziaku. Postupně, jak se evropští mocní dozvídali o jeho zázračných vlastnostech, začali se o ženšen stále více zajímat. Jedni z prvních, kteří byli vysláni do Číny, byli jezuitští kněží. Ti se učili na čínském císařském dvoře, jak kořen zpracovávat, a poté ho potají přiváželi do Evropy. Ale čínští císaři si chtěli ženšenové tajemství uchovat pro sebe. Nechtěli se o zázrak přírody, který skrývala nenápadná rostlinka s trsy červených bobulek, s nikým dělit. Postupně se rostlina, která kvetla jen několik dnů na jaře, stala přísně hlídanou a vzácnou.

Východní tradice a západní technologie

Celá orientální medicína je založena na extraktech z nejrůznějších částí rostlin květy, lodyhami a listy počínaje a kořeny konče. Jejich široké využití má totiž sloužit celému tělu člověka, neboť tato medicína je založena na léčení a současné kontrole celého těla, nikdy ne jen jeho samostatných částí.
Ačkoliv vědci zdaleka ještě nepřišli na všechny léčivé látky, které tento tajemný kořen obsahuje, přece jen za dlouhá léta propojení moudrosti Orientu se západní technologií věda pokročila dále a původní teorie, že extrakt ženšenového kořeně působí výhradně jako afrodiziakum, se začala obalovat novými poznatky. Dnes už se ví, že slouží jako regenerátor starých buněk a jako prevence před stárnutím, že je ve vypjatých etapách života velice prospěšný i dětem a dospívajícím a že je jako prevence ideální pro střední věk.
Rostlina má tedy stále co nabídnout. Podle vědeckých výzkumů jsou její účinky prozkoumány z necelých padesáti procent.

Dovážený ženšen pochází z čínské provincie Jilin a jedná se o kořen východoasijské rostliny česky zvané Všehoj pravý. Už i z českého názvu lze usuzovat, že se jedná o rostlinu velmi neobyčejnou a zdraví velmi prospěšnou.

Tento kořen

 • je zdrojem energie, zbavuje člověka únavy
 • stimuluje tělo i mozek - zlepšuje paměť
 • upravuje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh
 • reguluje hladinu cukru v krvi
 • má pozitivní vliv na celkovou vitalitu
 • připisují se mu protirakovinné účinky
 • je ideální prevencí pro Iidi ve středním věku
 • regeneruje staré buňky, pravidelné používání tlumí v těle proces stárnutí a přispívá k dlouhověkosti
 • posiluje obranyschopnost organizmu
 • má příznivý vliv na trávení a játra, vyhlazuje žaludeční stěny
 • léčivě působí na pohlavní orgány především na mužskou prostatu
 • povzbuzuje sexuální apetit - je afrodiziakem
 • je velice prospěšný i dospívajícím a to ve vypjatých etapách života (zkoušková období,...)
 • Ženšen je bezbarvý nebo nažloutlý a není sladký.
 • Do Evropy je povolen dovoz ženšene jen ze severní Číny a z Koreje.

Produkty s ženšenem naleznete v naší nabídce.