Kouzlo lipozomálních vitamínů

Dnes už všichni víme, že nejsou vitamíny jako vitamíny.

Je třeba vitamíny správně kombinovat, aby se jejich účinky nerušily. Stejně důležité je vybírat si vitamíny kvalitní, které se účinně vstřebávají. Aby naše tělo vitamíny dokázalo správně využít, byla vyvinuta speciální lipozomální technologie. 

Lipozomální vitamíny jsou látky, které díky použití jiné technologie zpracování, než je běžná, mají mnohem lepší schopnost vstřebávat se do našeho těla. Zatímco u klasických synteticky vyráběných vitamínů a minerálů je, v závislosti na jejich složení, vstřebatelnost obvykle od 5 do maximálně 20 %, vstřebatelnost lipozomálních vitamínů je až 90%. Zbytek účinné látky naše tělo vyloučí. 

Jakmile užijeme vitamínový doplněk stravy, čeká jej cesta našim trávícím traktem. Cílovou stanicí je pak tenké střevo, kde dojde ke vstřebání účinné látky do těla. Než se tam však užitý vitamín nebo minerál dostane, musí projít celým trávícím traktem. Už v ústech na něj působí různé enzymy, v žaludku pak žaludeční trávící kyseliny, dále pak žlučové soli, a i další součásti naší střevní mikroflóry. Užitečné látky, které jsme našemu organizmu chtěli dodat, se tak v našem trávícím traktu začnou rozkládat mnohem dříve, než doputují na místo svého určení – do tenkého střeva. Tím se výrazně sníží tzv. biologické dostupnost těchto látek pro naše tělo.

Aby se tomuto procesu předešlo, je vitamín obalen lipozomem, který slouží jako obal pro bezpečnou přepravu vitamínu až na místo, kde se účinně vstřebá. Lipozom si můžete představit jako speciální tukový obal či membránu, která je podobná strukturou našim vlastním buňkám. A i proto ho buňky jednodušeji přijmou a obsah snadněji pronikne dovnitř buněk.

Je v tom však malý háček. Někteří prodejci využívají neznalosti zákazníků a chytře zaměňují pojem lipozomální vitamíny a vitamíny s lipozomálním vstřebáváním. Jejich účinnost vstřebávání se však výrazně liší (90-95% vs. 20-30%). Pravé lipozomální produkty, kde je již lipozom technologicky vytvořen při výrobě,  poznáte podle složení, kde najdete mimo samotného vitamínu také tukové složky - lipozomy (lipidy, fosfolipidy), a to minimálně z 30% jejich celkového obsahu. Produkty s nízkou účinností vstřebávání, tedy ty s lipozomálním vstřebáváním, tyto tukové složky neobsahují, nebo v minimální míře a navíc se nejedná o technologicky vytvořený lipozom, tedy strukturu kde účinná látka (vitamín/minerál) je obalen v tukové vrstvě, ale jde v lepším případě o směs dvou oddělených složek, vitamínu a tuků, ze kterých se částečně (cca z 20%) v trávícím traktu vytváří ono lipozomální vstřebávání (odtud vitamíny s lipozomálním vstřebáváním). Jejich celková účinnost vstřebávání by se však zvýšila maximálně o 20%, pokud by obsahovali dostatek tukových složek. Nedosahují však ani z poloviny účinnosti již technologicky vytvořených lipozomálních vitamínů.

Nejúčinnější doporučovanou volbou evropských lékařů jsou patentované lipozomální technologie, jako je např. anglická LipoCellTechTM, dostupná i na našem trhu, obsažená v doplňcích stravy řady VitaLip-C, VitaLip-D i VitaLip-B. Lipozomální vitamíny: vitamín C v tekuté forměvitamín C v kapslíchvitamín D3+K2+Mgvitamín B12dětský lipozomální multivitamínlipozomální magnésium.

Jak více podpořit svou imunitu se dozvíte také v těchto článcích: Pár rad pro silnější imunitu, Nastartujte svou imunitu

Pokud byste si ani tak nevěděli s výběrem poradit, neváhejte se na nás obrátit.