Zima pohledem tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína (TČM) v sobě uchovává tisíce let zkušeností a moudrostí, a její pohled na spojení mezi přírodou a lidským zdravím nabízí jedinečný pohled na zimní období, kdy převažuje prvek Vody. Toto období nese specifické vlivy, které mohou ovlivnit naše fyzické a duševní zdraví.Zima1

Charakteristika vody jako vládnoucího prvku

Podle TČM je zimní období spojeno s energií Vody.  Voda představuje klid, hloubku a potenciál. Podobně jako ledviny, které jsou spojeny s tímto prvkem, Voda symbolizuje základ života, plodnost a možnost obnovy. Zima není vnímána pouze jako období chladu, ale spíše jako čas klidu, odpočinku a vnitřního zaměření. Stejně jako příroda, i lidský organismus by se měl harmonizovat s tímto cyklem. Je to doba, kdy je důležité poskytnout tělu dostatečný odpočinek, získat energii ze spánku a zaměřit se na vnitřní rovnováhu.

Které orgány souvisejí se zimním obdobím?

Podle tradiční čínské medicíny jsou močový měchýř a ledviny orgány spojená se zimou a prvkem Vody. Tyto orgány mají v TCM klíčovou roli v udržování rovnováhy energií v těle a během tohoto období je potřeba o ně zvláště pečovat.

Močový měchýř a jeho úloha

Močový měchýř během zimy hraje klíčovou roli při udržování rovnováhy tekutin v těle. Podle TCM je zimní období čas, kdy je důležité chránit svou energii, a močový měchýř sám o sobě reprezentuje schopnost uvolnit zbytečné a nepotřebné tekutiny. Je to jako pravidelné vyprazdňování nádrže, aby byla připravena na nový "náboj" energie.

Podrobnější informace o močovém měchýři a jeho postavení v tradiční čínské medicíně najdete v článku na našem blogu zde.

Zima2Ledviny a jejich funkce

Ledviny, v tradiční čínské medicíně označované jako kořen života, jsou pramenem tzv. prenatální energie, která představuje dávku životní síly, již nám předci předali a na kterou jsme sami neměli vliv. Esence Jing je klíčová pro reprodukci, růst, vývoj, doplňování krve a poskytuje kořen obranné energie v lidském těle. Ledviny mají roli v řízení vody a distribuují ji ostatním orgánům. Taktéž podporují plicní funkci při nadechování. Zdraví ledvin se odráží v kvalitě zubů, kostí a vlasů. Jejich smyslovým orgánem jsou uši. Emocionálně jsou spojeny se strachem a ovlivňují krátkodobou paměť a učení. Úroveň vůle a vytrvalosti jsou také spojeny s funkcí ledvin. Poruchy ledvin se projevují narušeným močením a bolestí v oblasti beder a kolen. 

Podrobnější článek o ledvinách plný užitečných informací najdete na našem blogu zde.

Praktická doporučení pro zdraví v zimním období

  • Sociální propojení: Teplo nepotřebuje jen naše tělo, ale i duše a vztahy. Emocionální vřelost je esenciální nejen pro energii ledvin a močového měchýře. I když zima přináší chladné počasí, neznamená to, že byste se měli uzavírat. Zajímejte se o sociální aktivity, které vám přinášejí radost. Setkání s přáteli nebo rodinou může být podporující a posilující. Nebojte se vyjádřit své emoce. Buďte v kontaktu se svými pocity a nechte je volně proudit.

  • Oblečení a teplo: Udržujte se v teple, oblékejte se vrstvami a chraňte se před studeným větrem. Podle TČM je důležité chránit zvláště oblast ledvin a chodidla. Nosíte-li šály a teplou obuv, udržíte teplo a energii v těle.

  • Relaxace a meditace: Zimní období je časem klidu a odpočinku. Věnujte se relaxačním aktivitám, jako je meditace, jóga nebo qi gong, abyste posílili svoji vnitřní energii. Uklidnění mysli a relaxace jsou klíčové pro udržení duševní pohody.

  • Pitný režim: I přes chladnější teploty je důležité udržovat dostatečný pitný režim. Pijte teplé nápoje, bylinné čaje a vodu. Teplé nápoje pomáhají udržet tělo v rovnováze a podporují cirkulaci tekutin v těle.

  • Dostatek spánku: Věnujte pozornost kvalitnímu spánku. Zimní období je ideální čas pro regeneraci těla a mysli. Snažte se chodit spát dříve a vytvářejte si klidný spánkový prostor. Kvalitní spánek je nezbytný pro posílení imunitního systému a celkového zdraví.

StravaZima

Preferujte teplou stravu, která nám pomáhá udržovat stabilní tělesnou teplotu. Polévky, vařená jídla a dušená zelenina jsou v zimě ideální volbou. Studená a syrová jídla by měla být omezena, protože podle TCM mohou vyvolat nerovnováhu a chlad v těle. Zahrňte do stravy kořenovou zeleninu, jako jsou brambory, batáty, ředkvičky a mrkev. Tyto potraviny jsou podle TCM spojovány s posilováním energetiky ledvin a poskytují tělu potřebné živiny. Proteiny z teplého masa, drůbeže nebo luštěnin jsou důležité pro udržení svalové hmoty a posílení ledvinové energie. Černé fazole a sója jsou podle TCM považovány za potraviny podporující ledviny. Přidávejte do jídel bylinky a koření s ohřívacími vlastnostmi, jako jsou zázvor, skořice a hřebíček. Tyto přírodní přísady pomáhají rozproudit energii v těle a zahřát ho. Konzumujte ořechy a semínka, zejména vlašské ořechy, které jsou spojovány s podporou ledvin a posilováním životní energie. Pijte teplé nápoje, jako jsou bylinné čaje, které podporují cirkulaci a harmonii těla. Zelený čaj s přídavkem medu nebo zázvoru je v zimě osvěžující a podporuje imunitní systém.

V zimě nás TČM vyzývá k tomu, abychom naslouchali potřebám svého těla a duše, abychom žili v souladu s přírodou a udržovali teplo jak ve svém nitru, tak ve vztazích kolem nás.

NÁŠ TIP: vyzkoušejte MycoMedica Cordyceps CS-4, z pohledu čínské medicíny posiluje Yang a esenci Ledvin a Yin Plic. V Ledvinách je uložen zdroj naší veškeré energie, proto je housenice neboli Cordyceps z vitálních hub ten nejsilnější „dobíječ“ energie. Ledviny podle čínské medicíny zodpovídají i za reprodukci a libido. Díky tomu je Cordyceps schopen podporovat libido. Je též výborný adaptogen, který nám pomáhá přizpůsobit se neustále se měnícímu prostředí a udržovat náš organismus v harmonii. Cordyceps užívají často sportovci, protože dokáže zlepšit výkon a regeneraci.

Zkušenosti zákazníků s doplňkem stravy MycoMedica Cordyceps CS-4:

"Cordyceps používám už několik let a jsem maximálně spokojen. Z počátku jsem tablety užíval pouze při nachlazení nebo velkém fyzickém výkonu. Poslední dobou užívám 1 tabletu denně a vždy jeden den v týdnu vynechávám. Za sebe dávám produktu 1."

"jsem moc spokojená a budu objednávat pravidelně i pro rodinu. Po užívání se cítím plná energie, což přičítám právě kordycepsu. Doporučuji vyzkoušet."

"Už po prvom týždni užívania som pozorovala deklarované pozitiva..Ustúpila únava..Dobila sa energia. Zmiernili sa bolesti pri pretrvávajúcich zápalových procesoch.Na to ,že je to naturalny produkt ,nečakane rýchly nastup liečivých účinkov."