Zdraví z pohledu čínské medicíny - 4. díl: Únor a ledviny

V únoru je podle TČM u moci stále element vody a o pozornost si říkají ledviny.

Ledviny jsou považovány za jeden z nejdůležitějších orgánů těla, ve kterém je skryta vrozená životní síla. Bývají tak nazývány „pramenem života“. Množství životní energie určuje délku života, tato energie je vrozená a během života vyprchává. Doplňuje se jen těžce, proto se TČM soustředí zejména na její zachování a neplýtvání vhodným životním stylem. Ledviny také řídí pohyb vody v organismu, filtrují krev a tělní tekutiny a pomáhají vylučovat odpadní látky z těla.

Při nerovnováze energií ledvin pozorujeme nejen problémy s močením (nedostatečným nebo naopak příliš častým), ale i disfunkce pohlavních orgánů, nadměrnou únavu, vypadávání a předčasné šedivění vlasů, studené nohy, zimomřivost, otoky víček a bolesti zad, zejména ve spodní části. Objevit se mohou i bolesti kolen a otoky končetin. Při oslabené vylučovací schopnosti ledvin vznikají ledvinové kameny.

Na emoční úrovni se projevují pocity strachu, záchvaty paniky a úzkosti. Objevuje se roztržitost, zapomětlivost a zvýšená nervozita.

Stav ledvin odráží naše vztahy, zejména partnerské. Poškozují je ty, na kterých nezdravě lpíme, přestože podvědomě cítíme, že je máme opustit.

Ledvinám, stejně jako jejich párovému orgánu močovému měchýři, prospívá teplo a klid. Do jídelníčku tak zařazujeme zahřívací potraviny (luštěniny, vývary, tepelně upravené obilniny, koření), chráníme se před prochladnutím a udržujeme láskyplné vztahy se svým okolím i sami se sebou. Dostatečně odpočíváme a dbáme na kvalitní spánek. Vyhýbáme se alkoholu a kávě.

Mezi bylinky, které ledvinám prospívají, patří celík zlatobýl, medvědice lékařská, svízel syřišťový, smetanka lékařská. Esenci ledvin dokáže doplňovat medicinální houba Cordyceps (housenice čínská).

NÁŠ TIP: vyzkoušejte Diochi Diocel kapky, posilující doplněk stravy pro ledviny a močový měchýř. Je vyrobený z rostlin a éterických olejů, který se rychle vstřebává a navrací tělu svěžest a vitalitu.

Zkušenosti zákazníků s doplňkem stravy Diocel kapky:

"Diocel mi pomohl! Produkt jsem zakoupila pro posílení ledvin v době, kdy jsem léčila zánět močových cest. Po třech dnech užívání ustoupila bolest v bedrech (po Biseptolu ne). Cítím se méně unavená a řekla bych, že zlepšuje i depresi. Také vlasy mi začaly méně padat.
Určitě budu produkt používat dále, alespoň v době zimy, kdy jsou ledviny hodně moc oslabené."

"Diocel doporučuji především ženám, které mají opakované záněty močových cest, jsou často unavené, mají problémy s vlasy, bolestivou menstruací a s podbřiškem všeobecně. Stojí za vyzkoušení. I navzdory vyšší cenně si kapky koupím znovu. Chystám se nyní objednat i další produkty od Diochi."