Vnitřní vlasová výživa s aktivátorem Clinical Hair-Care

CLINICAL hair-care je doplněk stravy obsahující vysoce účinný KERATIN RENEWAL SYSTEMTM, který dodává živiny vlasovým buňkám pro tvorbu keratinu, bílkoviny, která utváří strukturu vlasů a rozhoduje o jejich kvalitě. KERATIN RENEWAL SYSTEMTM je doplněn o Nutrikomplex, tvořený širokým spektrem nejdůležitějších vitamínů a minerálů. Pro lepší dostupnost aktivních látek až k cílovým buňkám obsahuje přípravek unikátní Pycnograph-IN activator, obsahující pycnogenol s extraktem ze semen hroznů, který zvyšuje prokrvení vlasové pokožky (mikrocirkulaci).

KERATIN RENEWAL SYSTEMTM s Nutrikomplexem pomáhá:

  • zlepšovat vlasovou strukturu
  • podporovat růst vlasů
  • zvyšovat odolnost vlasů vůči mechanickému a chemickému poškození
  • zvyšovat odolnost vlasů vůči UV záření
  • zklidňovat podrážděnou pokožku hlavy
  • optimalizovat tvorbu mazu
  • zvyšovat lesk vlasů a omezovat jejich šedivění

Vlasy jsou přirozenou ozdobou těla každého člověka, od pradávna pomocí vlasů vyjadřovali lidé svůj společenský, nebo politický status, či postoj k životu. V dnešní době se rychle mění trendy ve střihu, či barvě vlasů, ale žádný účes nedokáže zamaskovat vlasy oslabené, zplihlé, požkozené a bez života.

Co je dobré vědět o vlasech

Na hlavě máme kolem 100 000 - 150 000 vlasů, zhruba o průměru 0,1 mm. Vlasy rostou rychlostí cca 0,35 mm za den, za měsíc nám porostou v průměru o 1 cm a za rok máme vlasy delší o 12 cm. Rychlost růstu ovlivňuje především genetika a výživa. Na 1 cm2 se nachází až 250 vlasů. Normální ztráta je 50 - 100 vlasů denně. Základní složkou vlasového vlákna je keratin, tzv. skleroprotein, který má vysokou chemickou odolnost a mechanickou sílu. Všech 100 000 vlasů by mělo unést 500 kg, tzn. že by vlasy měly bez problému unést váhu vlastního těla. Zdravý vlas je dostatečně pružný, suchý vlas se může natáhnout až o 30% a mokrý vlas až o 100% jeho délky. Chemicky jsou vlasy tvořeny z uhlíku, kyslíku, dusíku, vodíku a síry.

Anatomie vlasu

Vlas se skládá z "odumřelé části" vlákna a "živé části" vlasového folikulu (vlasový váček, cibulka), který je ponořen do pokožky v hloubce až 4 mm. Vlasový folikul je metabolicky aktivní, rozvíjí se zde vlasové vlákno a odtud také roste. Vlasový folikul je složen z vlasové cibulky, odkud se vlas tvoří z vlasových buněk, které se aktivně dělí a z bohatě prokrvené dermální papily, tvořené malými cévkami, které buňky vyživují. Vlasové vlákno je část vlasu nad pokožkou, je tvořeno nashromážděnými neživými buňkami s vysokým podílem keratinu.

Jak roste vlas?

Na dně vlasového folikulu jsou buňky, které se neustále dělí. Doprostřed vlasového váčku zasahuje dermální papila s vlasovými kapilárami, které přináší buňkám živiny. Jak se buňky dělí, vytlačují již dříve vzniklé buňky, které jsou ještě vyživovány, ale jak se vzdalují od kapilár, výživa je stále slabší. Zde se buňky již nedělí, ale metabolizují a dochází k tvorbě a zpevňování keratinových vláken. Přibližně v místě, kde se začíná vlasový váček zužovat, buňky odumírají. Odumřelé buňky jsou zploštělé a plné keratinových vláken. Od doby vzniku buňky až po její zánik trvá zhruba 4 týdny.

Jak se vytváří kvalitní struktura vlasu?

Každá buňka tvoří co možná nejkvalitnější keratinová vlákna, která jsou mezi sebou spojována a vytváří keratinová lana. Jednotlivé keratiny se od sebe odlišují uspořádáním aminokyselin v peptidickém řetězci. Velký význam má však množství disulfidických můstků, které jednotlivé keratiny spojují. Pro pevnost keratinu je nejdůležitější aminokyselina L-cystein, protože jedině ta může vytvářet spoje tzv.disulfidické můstky mezi jednotlivými peptidickými řetězci. Keratinová lana vycházející z jednotlivých buněk jsou navzájem propojena. Pokud se k buňce dostává nedostatečné množství živin, dochází k tvorbě méně odolné struktury vlasu a vlas se stává náchylnější ke třepení a lámání. Bylo také zjištěno, že při tvorbě keratinových vláken je buňka schopna do struktury keratinu začlenit molekuly s obsahem vodorozpustného křemíku, který zvyšuje odolnost vlasu i jeho lesk. Tento křemík je obsažen pouze v některých rostlinách, jako je například přeslička rolní, nebo zlaté proso.

Proč povrch vlasu pod mikroskopem připomíná střešní tašky?

Jak buňky odumírají, vytváří společně s extracelulární matrix (hmota mezi buňkami) na povrchu keratinových vláken povlak. Některé shluky buněk se odchlipují a vytváří strukturu podobnou střešním taškám.

Jaký je životní cyklus vlasu?

Růst vlasů je cyklický a asynchronní děj, což znamená, že jakmile vlas ukončí svůj životní cyklus po 3-8mi letech, nahradí ho nový vlas. Ne všechny vlasy jsou ve stejné fázi růstu, proto nevypadávají spoječně. Zdravý vlas podstupuje 3 fáze růstu, anagen - růst, katagen - odumření, odpočinek a telogen - vypadnutí. Podle posledních vědeckých výzkumů byla objevena nová fáze - fáze kenogen. Tato fáze je tzv. klidová. Je to období, které nastává po vypadnutí vlasu - telogenu - do zahájení růstu nového vlasu - anagenu. Fáze kenogen je anatomicky popisována jako prázdný folikul. U jedinců se zdravými vlasy je 85% vlasů ve fázi anagen, 1% ve fázi katagen a 14% ve fázi telogen. Každý vlasový kořínek vyprodukuje průměrně až 25 vlasů, z nichž každý žije v průměru 4 roky.

Co způsobuje vypadávání vlasů?

Jak je patrné z životního cyklu vlasu, každý vlas jednou vypadne. Je to běžný fyziologický stav, denně nám vypadne 80 - 100 vlasů. Pokud však vlasů vypadává více, je třeba hledat příčinu. Za příčinnou zvýšeného vypadávání vlasů může být genetika, nedostatečná výživa, ale často i mnoho zdravotních problémů.

Možné příčinny vypadávání vlasů:

Alopecie - autoimunní onemocnění charakterizované zvýšeným vypadáváním vlasů a chlupů. Příčina vzniku není zcela známa. Objevuje se na některých částech těla, obyčejně se často vrací.
Androgenní alopecie - alopecie zapříčiněná zvýšenou aktivitou mužských pohlavních hormonů (androgenů). Až 30% mužů se s ní setkává již kolem 30.roku života.
Chyby ve výživě - pro zdravé vlasy a vlasovou pokožku je nezbytná vyvážená strava. Často se zvýšené vypadávání vlasů objevuje u jedinců, kteří dodržují redukční diety, nebo mají různá dietní omezení, vynechávají některé druhy potravin, nebo se stravují nezdravě.
Lupy - výskyt lupů bývá často spojen i s vyšším vypadáváním vlasů.
Poruchy mikrocirkulace - mikrocirkulací nazýváme průtok krve malými cévkami, které zásobují krví dermální papilu. Krví se do dermální papily přivádí důležité živiny, které jsou potřebné pro správnou aktivitu vlasových buněk a pro vytváření kvalitního keratinu. Živiny tedy hrají důležitou úlohu při formování struktury vlasu. Pokud dojde ke zpomalení, či narušení mikrocirkulace, je zpomalen i přívod živin k vlasovému kořínku, což může mít za následek ztenčení vlasu a zrychlení jeho vypadnutí.
Mikroiritace - mikroskopický zánět pod povrchem pokožky, který může být zodpovědný za zvýšené vypadávání vlasů.
Léky - některé léky mohou způsobovat přechodné zvýšené vypadávání vlasů, čtěte v příbalové informaci, zda-li příčinnou zvýšeného vypadávání vlasů nemůže být právě lék, který užíváte.
Těhotenství - během těhotenství udržuje hormon estrogen vlas v růstové fázi a zadržuje ho před vstupem do telogenní fáze. Vlasy v těhotenství tedy nevypadávají. Po porodu, kdy dojde k vyrovnání hormonální hladiny vlasy souběžně přechází do telogenní fáze a zhruba 2-3 měsíce po porodu dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů.
Telogenní efluvium - je znatelná difúzní ztráta vlasů a souvisí s tím, že vlasy vstupují rychleji do telogenní fáze. Je to způsobeno několika faktory jako je stres, nevyvážená strava, vyčerpání, šok, UV záření, znečištěné prostředí, nebo tabákový kouř.
Sezónní vypadávání vlasů - je známo, že nejčastěji vlasy vypadávají na jaře a na podzim. Jedná se o difúzní ztrátu vlasů, spojenou se změnou ročního období, nejvíce patrné právě v měsících září - říjen a březen-duben.

Může zlepšit kvalitu vlasů vlasová kosmetika?

Je důležité si uvědomit, že vlas je mrtvá tkáň a není tedy ani jakkoliv metabolicky aktivní. Není tedy možné, aby se vitamíny, nebo žádné jiné látky z vlasové kosmetiky (šampóny, kondicionéry, laky na vlasy) do vlasu vstřebaly a eventuálně se zabudovávaly do struktury vlasu. Není ani možné, aby se látky vstřebávaly vlasovou pokožkou k vlasovým buňkám, jelikož v místě, odkud vlas prorůstá pokožkou je i mazová žláza, která vlas obaluje mazem, který zabraňuje propouštění těchto látek.
Vlasová kosmetika funguje na principu adsorbce látek na odumřelou bílkovinnou strukturu vlasu. Vlas je pak v podstatě obalen látkou, kterou obsahuje vlasová kosmetika, tímto způsobem dokáže vlasová kosmetika vyvolat efekt pevnějších a pružnějších vlasů, pokud látka, která obalí vlas dokáže dobře odrážet světlo, vlasy vypadají lesklejší. Tento efekt je dosažen pouze po určitou dobu, po jednom, nebo několika umytích odezní. Na podobném principu adsorbce látky na odumřelou bílkovinu vlasu fungují i barvící přípravky na vlasy. Vlasová kosmetika nám pomůže vytvořit během chvíle dojem krásných, pevných a lesklých vlasů, nicméně nedokáže ovlivnit kvalitu vlasů. Naopak, může vlasy zatěžovat a uryclovat destrukci vlasu. Je třeba vybírat šetrné přípravky k péči o vlasy, které Vám jistě poradí každá dobrá kadeřnice a pro lepší kvalitu vlasů dbát na správnou výživu vlasových buněk, kde se struktura vlasů teprve utváří. Zde mají živiny svůj význam.

Na jakém principu funguje CLINICAL Hair-Care?

CLINICAL hair-care je doplněk stravy obsahující vysoce účinný KERATIN RENEWAL SYSTEMTM, který stimuluje vlasové buňky k tvorbě kvalitního keratinu, nezbytného pro zdravý a pevný vlas. KERATIN RENEWAL SYSTEMTM doplňuje Nutrikomplex, tvořený širokým spektrem nejdůležitějších vitamínů a minerálů pro zajištění komplexní výživy vlasového folikulu a pokožky hlavy. Třetí důležitou složkou je unikátní Pycnograp-IN activator, který zlepšuje mikrocirkulaci a umožňuje tak prostup všech aktivních látek z dermální papily přímo k vlasovým buňkám.

Z čeho se skládá KERATIN RENEWAL SYSTEMTM, který obsahuje přípravek CLINICAL Hair-Care?

KERATIN RENEWAL SYSTEMTM je tvořen kombinací aminokyselin L-cystinu, D,L- methioninu, L-Tyrosinu a vitamínu D-biotinu, extraktu ze zlatého prosa, extraktu z přesličky rolní s komplexem vitamínů B. KERATIN RENEWAL SYSTEMTM dodává živiny vlasovým buňkám k tvorbě kvalitního keratinu, bílkoviny, která utváří strukturu vlasu a rozhoduje o kvalitě vlasů. Čím více keratinu buňky produkují, tím jsou vlasy pevnější a odolnější. Závisí však i na složení keratinu, čím více sirných můstků (disulfidických vazeb) keratin obsahuje, tím je keratin kvalitnější. KERATIN RENEWAL SYSTEMTM je tvořen kombinací důležitých aminokyselin (L-cystin, D,L- methionin, L-Tyrosin), vitamínu D-biotinu, extraktu ze zlatého prosa, extraktu z přesličky rolní a komplexu vitamínů B. Aminokyseliny Pro tvorbu keratinu jsou nejdůležitější aminokyseliny, především sirné aminokyseliny. Nedostatek aminokyselin se na kvalitě vlasů projeví mnohem více, než při nedostatku ostatních živin.

Cystin

Aminokyseliny získáváme obvykle v hojném množství ze stravy, kromě aminokyseliny L-cysteinu. Ta se stává limitující aminokyselinou při tvorbě keratinových vláken. Pokud chceme aminokyselinu doplňovat, je dobré si uvědomit, že L-Cystein je v zažívacím traktu snadno rozkládán, proto je vhodnější podávat Cystin. Cystin je disulfid, což znamená, že je tvořen dvěma molekulami aminokyseliny L-cysteinu, které jsou spojené sirným můstkem (disulfidickou vazbou). Cystin je v zažívacím traktu mnohem stabilnější, než samotná aminokyselina L-cystein a obsahuje také dvojnásobné množství síry, organismus tak může využít síru pro tvorbu pevných keratinových vláken. Ve studii, která zkoumala vliv L-cystinu a vitamínu B6 na alopecii u myší, která byla vyvolána vysokými dávkami cigaretového kouře se zjistilo, že v závislosti na podané dávce docházelo i k brždění rozvoje alopecie (1).

D,L - methionin

Methionin též sirná aminokyselina a je prekurzorem cysteinu, což znamená, že se z něj v organismu dokáže tvořit aminokyselina L-cystein.

L - tyrosin

Je aminokyselina, která neobsahuje síru, nicméně je důležitá pro tvorbu keratinu. Je základním stavebním kamenem jedné ze tří skupin proteinů (bílkovin), řadících se mezi tzv. KAP - proteiny související s keratinem (KAP z angl. keratin-associated proteins). 1. Skupina KAP proteinů s vysokým podílem glycinu/tyrosinu do 35 - 60% obsahu. 2. skupina KAP proteinů s vysokým podílem aminokyselin s obsahem síry (cysteinu) do 30%. 3. skupina KAP proteinů s ultra vysokým podílem aminokyselin s obsahem síry (cysteinu) nad 30% (2).
Tyrosin není důležitý pouze pro tvorbu keratinu, ale je nezbytnou součástí pro syntézu melaninu, vlasového pigmentu, který produkují buňky zvané melanocyty. Melanocyty regulují nejen barvu vlasů, ale i šedivění vlasů a mají vliv na ochranu vlasů před UV-zářením.

D-biotin

Je vitamín, který řadíme mezi vitamíny B. Je důležitý pro správný metabolismus bílkovin a nejen jich, ale také cukrů a tuků. Pokud nedochází k dostatečné látkové přeměně živin, buňky vlasového folikulu jsou málo vyživovány. Nedostatečná výživa těchto buněk může vést ke zvýšenému vypadávání vlasů a tvorbě nekvalitní struktury keratinového vlákna (3,4).

Extrakt ze zlatého prosa

Extrakt ze zlatého prosa obsahuje řadu cenných látek jako nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, ve vodě rozpustný křemík, alfa-linoleovou kyselinu, triterpenoid miliacin a další fytosteroly, jako je například skvalen. Zlepšuje buněčný metabolismus, dělení buněk a regeneraci tkání, což může mít příznivý vliv na růst vlasů. Ze studie, která zkoumala efekt látek podporujících buněčný růst na keratinocytech (kožních buňkách) bylo zjištěno, že navyšujícími dávkami L-cystinu přidávanými do živného média docházelo též ke zvyšování snížené metabolické schopnosti kožních buněk. Přidáním miliacinu (triterpenoidu obsaženého v extraktu ze zlatého prosa) do média došlo nejen ke zvýšení metabolické kapacity keratinocytů, ale také ke stimulaci buněčného dělení (5). Alfa-linoleová kyselina se zapojuje do syntézy ceramidů, které jsou součástí pokožky a vlasů. Ceramidy obnovují kožní bariéru, čímž udržují vlhkost v pokožce a zabraňují tak vysušování pokožky hlavy.

Extrakt z přesličky rolní

Extrakt z přesličky rolní je bohatým zdrojem ve vodě rozpustného křemíku. Při tvorbě keratinových vláken je buňka schopna do struktury keratinu začlenit molekuly s obsahem ve vodě rozpustného křemíku, který zvyšuje odolnost vlasu i jeho lesk. Ve vodě rzpustný křemík je obsažen pouze v některých rostlinách, jako je přeslička, nebo proso (6,7).

Komplex vitamínů skupiny B

Výtečným zdrojem komplexu vitamínů B jsou sušené pivovarské kvasnice. Z randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontolované studie za pomoci epiluminiscenční mikroskopie (TrichoScan) bylo potvrzeno, že látky jako L-cystin a komplex vitamínu B pozitivně ovlivňují růst vlasů. Ve studii bylo zjištěno, že u žen s diagnózou telogenní efluvium došlo po 6ti měsících k normalizaci v počtu vlasů v anagenní (růstové) fázi (8). Komplex vitamínu B, ale i L-cystin, biotin a extrakt ze zlatého prosa doporučuje svým pacientům i Prof. Ralph M. Trüeb ve své publikaci "Hair growth and disorders".

Z čeho se skládá Nutrikomplex v přípravku CLINICAL Hair-Care?

Nutrikomplex zahrnuje ostatní vitamíny a minerální látky, které mohou mít též příznivý vliv na růst vlasu, jejich barvu, ale i na regulaci tvorbu mazu a kvalitu vlasové pokožky.

Kyselina listová

Nedostatek kyseliny listové omezuje využití aminokyselin v organismu a brzdí buněčné dělení, s čímž může být spojeno i nadměrné vypadávání vlasů. Je důležitá pro tvorbu proteinů a strukturálních složek vlasových folikulů. Částečně se podílí i na tvorbě keratinu tím, že dodává část své molekuly při syntéze (donor methylové skupiny) a pomáhá udržovat správnou hladinu methioninu v těle (9).

4-aminobenzoová kyselina

Se používá již dlouhá léta k podpoře růstu vlasů a ochraně před jejich šedivěním. Její účinnost je podporována kyselinou listovou.

Zinek (oxid zinečnatý)

Je minerální látka ovlivňující řadu enzymatických pochodů v těle, je nezbytná i pro syntézu buněčných kyselin DNA i RNA, které jsou důležité pro správné dělení buněk vlasového folikulu. Nedostatek zinku může mít za následek zvýšené vypadávání vlasů. Zinek reguluje i tvorbu kožního mazu, což může mít příznivý vliv u nadměrně se mastících vlasů (10).

Inositol

Je prekurzorem fosfolipidů, které se účastní vývoje vlasového folikulu (11), inositol je vhodný i při některých kožních potížích a může mít příznivý vliv na pokožku hlavy.

Olej z pupalky dvouleté (v práškové úpravě)

Pupalka dvouletá je zdrojem aminokyselin, alfa a gama linoleových kyselin a celé řady minerálních látek a vitamínů. Zlepšuje kvalitu pokožky a přispívá i k jejímu lepšímu prokrvení. Může pomoci při ztrátě vlasů, která je způsobena nadměrnou konverzí testosteronu na dihydrotestosteron, protože pomáhá brzdit tuto přeměnu na úrovni vlasového folikulu. Má příznivý vliv na vlasovou pokožku.

Proč je v přípravku CLINICAL Hair-care Pycnograp-IN activator a v čem je unikátní?

Pycnograp-IN activator zlepšuje přívod všech živin obsažených v přípravku CLINICAL Hair-care do dermální papily, která vyživuje vlasový kořínek. Obsahuje extrakty, které zlepšují mikrocirkulaci, nebo-li průtok krve malými cévkami, tedy i těmi, které přivádí živiny do dermální papily. Nedostatečné prokrvení vlasové pokožky může negativně ovlivňovat výživu vlasových folikulů i přes to, že je v krvi dostatek živin.

Co obsahuje Pycnograp-IN activator?

Pycnograp-IN activator obsahuje extrakt ze semen hroznů, společně s extraktem z kůry borovice přímořské. Kůra borovice přímořské je zdrojem vysoce aktivní a cenné látky zvané pycnogenol. Pycnogenol obsahuje vysokou koncentraci bioflavonoidů, je velmi silným antioxidantem a zlepšuje prokrvení organismu. Extrakt ze semen hroznů je též bohatým zdrojem flavonoidů proanthocyanidinů které mají významné antioxidační účinky a taktéž schopnost posilovat cévní stěnu a zlepšovat průtok krve cévami.

Komu je přípravek CLINICAL hair-care určen?

Přípravek CLINICAL hair-care je určen osobám se zvýšeným vypadáváním vlasů z neznámých příčin a degenerativními změnami ve vlasové struktuře (roztřepené, křehké, tenké, nepružné, zplihlé vlasy či vlasy bez lesku).

Doporučené denní dávkování:

1 tobolku jednou denně.

Upozornění: Nepřekračujte doporučné denní dávkování. Není určeno jako náhrada pestré stravy. Ukládat mimo dosah dětí. Přípravek není vhodný pro těhotné ženy a kojící matky. Souběžné užívání s léky konzultujte se svým lékařem, nebo lékárníkem.

Skladování: Skladujte v suchu a temnu při teplotě 15 - 25 °C.

Produkty Clinical naleznete v naší nabídce.