Význam tryptofanu pro lidský organismus

Tryptofan (odborně L-Tryptofan) je esenciální aminokyselina, tedy živina, která má pro živočichy stejnou důležitost jako kyslík, voda nebo cukry.

Den co den získáváme 1-1,5 gramu tryptofanu z běžné stravy, pouze vegetariáni přijmou tryptofanu méně než 0,3 gramu, protože v rostlinné stravě se téměř nevyskytuje.Tryptofan je výchozí surovina se schopností proniknout do všech tkání včetně mozkových buněk. Podle potřeby si z něj tělo dokáže vyrobit několik set dalších látek, které pak slouží konkrétním účelům.

Ze všech látek, které tělo z tryptofanu vytváří, se těší největší pozornosti vědců, lékařů i laických spotřebitelů serotonin, melatonin, vitamin B3 a acetyl koenzym A. Úkolem serotoninu, občas nazývaného hormonem štěstí, je regulace napětí v centrálním nervovém systému. Při nedostatku serotoninu člověk trpí širokou škálou psychoneurotických problémů. Patří k nim zejména podrážděné chování, neschopnost se dokonale soustředit, nízká odolnost vůči stresovým situacím, problémy s usínáním a kvalitou spánku, různé formy depresí a úzkostí a nutkání se přejídat nebo nadužívat alkohol a další návykové látky.

Nedostatek serotoninu je způsoben nedostatečným příjmem či vstřebáním tryptofanu a postihuje v menší či větší míře vysoké procento populace. Vstřebání tryptofanu ze stravy je úzce závislé na dobré funkci žaludku. Ve většině případů lidem starším 50 let žaludek již optimálně nefunguje, což znamená, že jejich schopnost vstřebat tryptofan výrazně klesá. Tímto problémem mohou trpět i mladší lidé při různých onemocněních trávícího ústrojí nebo v důsledku užívání některých léků či pravidelné konzumace alkoholu.

Užíváním koncentrovaného tryptofanu ve formě doplňku stravy lze nedostatek serotoninu kompenzovat a tím se vyjmenovaných potíží zbavit, nebo je alespoň citelně oslabit. Melatonin je hormon, který určuje biologické rytmy, jmenovitě cyklus spánku. Jeho množství v těle, rovněž závislé na tryptofanu, určuje kvalitu spánku i kvalitu regeneračních procesů, které během spánku probíhají.

Vitamin B3 významně ovlivňuje srdeční činnost a zprostředkovaně reguluje krevní tlak. Acetyl koenzym A je látkou s klíčovým významem pro tvorbu tělesné energie v rámci Krebsova cyklu. Doporučené dávkování doplňkového tryptofanu na den se pohybuje mezi 200-400 miligramy, v závažnějších případech je nutné užívat 600-800 miligramů. I toto dávkování je zdravotně zcela bezpečné.

V naší nabídce naleznete také další přípravky obsahující L-tryptofan.