Epigenetika: klíč ke zdravějšímu životu

Cesta k lepšímu zdraví, fyzické a duševní výkonnosti či pomalejšímu stárnutí leží uvnitř našich genů. Nemusíte si ale zoufat, pokud máte pocit, že zrovna vy jste v tomto směru od rodičů nic moc nezdědili. Kromě toho, jaké geny ve své DNA máme, totiž záleží i na tom, jestli jsou tyto geny zapnuté, nebo vypnuté. A to už dokážeme ovlivnit poměrně zásadně.epigenetika2

Proč člověku, který začne cvičit, rostou svaly a zlepšuje se jeho kondice? Klíčem je samozřejmě pohybová aktivita, jak se ale sval vlastně dozví, že má růst? Důvodem je fakt, že pravidelný trénink spustí v těle reakce, které mají schopnost aktivovat neboli „zapnout“ geny zodpovědné například právě za růst svalové hmoty.

Tyto geny přitom v našem těle byly vždycky, jenže dokud jsme trávili život na gauči a u počítače, byly vypnuté, protože jsme silné svaly nepotřebovali. Jakmile ale začneme cvičit, spustí se v těle chemické reakce, které nazýváme epigenetické, a ty mj. způsobí zapínání genů, které našemu tělu umožní se na zátěž adaptovat – například růstem svalů, zpevněním vazů a kostí, posílením srdce apod. A stejným způsobem se mohou zapínat či vypínat všechny geny, které ve své DNA máme.

Jak vznikají nemoci?

V naší DNA máme tisícovky genů, které jsme zdědili od svých rodičů. Tyto geny rozhodují o všem, co se v našem těle děje, a to tím, že se podle nich vytvářejí specifické bílkoviny. To se ale neděje stále – záleží totiž i na tom, jak jsou tyto geny právě aktivní: pokud jsou zapnuté, tvoří se podle nich bílkoviny. Pokud jsou vypnuté, bílkoviny se netvoří, což je pro daný okamžik stejné, jako kdyby v naší DNA vůbec nebyly. A právě tyto procesy zkoumá věda jménem epigenetika.

Některé geny jsou vypnuté trvale. K jejich vypnutí mohlo například dojít již v počátcích našeho nitroděložního vývoje – tyto procesy jsou totiž nutné, aby se z původních, zcela totožných zárodečných buněk mohly vyvinout specializované buňky (kožní, svalové, kostní, nervové atd.). Další geny se pak zapínají a vypínají v průběhu našeho života podle aktuální potřeby. Důležité přitom je, aby se tyto geny vypínaly a zapínaly přesně tak, jak mají. V opačném případě se totiž zvyšuje riziko řady onemocnění, klesá naše fyzická i duševní výkonnost a urychluje se stárnutí.

Negativní epigenetické změny se velkou měrou podílejí zejména na vzniku chorob, které označujeme jako „civilizační“ – nemocí srdce a cév, cukrovky, rakoviny a dalších. Významné epigenetické pozadí ale mají i třeba deprese a úzkosti, problémy štítné žlázy, zánětlivá střevní onemocnění, poruchy imunity, ale i třeba nadměrné přibývání na váze a spousta dalších potíží.

Zapněte ty správné geny

S geny, které jsme zdědili od rodičů, nic nenaděláme. Ty v naší DNA budou už napořád. Naproti tomu ale s epigenetickými procesy, které ovlivňují jejich aktivitu, můžemeepigenetika udělat mnohé. Pravděpodobně nejdůležitějším epigenetickým faktorem je přitom to, co označujeme jako životní styl.

Zásadní je zejména zdravá strava. Výrazný negativní epigenetický vliv má například nadměrná konzumace jednoduchých cukrů, která mj. zapíná geny podporující průběh zánětlivých procesů v těle. Škodí i nadměrný příjem nasycených tuků či alkoholu – velká část jeho negativního působení na mozek a játra má právě epigenetické příčiny. Pozitivní vliv má naopak řada mikroživin – mezi ně patří například rostlinné polyfenoly, ale i řada vitaminů a minerálů.

Naopak výrazně pozitivní epigenetický vliv má pravidelný pohyb. Kromě genů zodpovědných za růst kondice totiž ovlivňuje i řadu dalších – například ty, které zlepšují regulaci hladiny cukrů v krvi.

Extrémně negativním epigenetickým činitelem je kouření, výrazně škodí ale i škodliviny z životního prostředí. A naše geny dokonce ovlivňuje i stres a silné negativní emoce.

Vsaďte na doplňky stravy

Medicínský výzkum se v současné době intenzivně zaměřuje na vývoj léků s epigenetickým působením, velmi efektivní jsou ale i přírodní doplňky stravy. Ty obsahují buď epigeneticky působící byliny, nebo některé epigeneticky působící složky stravy v koncentrované formě, a jejich pozitivní vliv na naše tělo může být opravdu výrazný.

Typickým příkladem je řada Epigemic od české společnosti Blue step. Jde o jedinou ucelenou produktovou řadu na našem trhu, která zahrnuje doplňky stravy sestavené na základě poznatků epigenetiky. Jde o široké spektrum epigeneticky působících živin a bylin, z kterých si vybere opravdu každý – ať už chce zlepšit svou fyzickou i duševní výkonnost, zpomalit stárnutí nebo podpořit prevenci a léčbu nemocí.

Produkty Epigemic spojují tradiční byliny a živiny využívané po staletí různými kulturami s moderními objevy v oblasti rostlinných a živočišných látek, jež věda teprve nedávno identifikovala. Společným jmenovatelem těchto ingrediencí je nejen jejich přírodní původ, ale také jejich specifický pozitivní vliv na psychickou i fyzickou odolnost organismu.

Výrobky Epigemic nejenže obsahují prvotřídní suroviny získávané od dodavatelů, kteří splňují vysoké farmaceutické standardy, ale jsou také založeny na nejnovějších vědeckých poznatcích. Tyto poznatky zkoumají účinné látky zcela novým způsobem, zaměřující se na jejich působení na buněčné úrovni a klíčové biochemické procesy.

Všechny produkty Epigemic obsahují čistě přírodní suroviny, které jsou získávány pouze z původních zemí pěstování, kde jsou tradičně a ekologicky produkované, což zaručuje jejich vysoký obsah účinných látek.