Intimní hygiena v letním období jako prevence zdravotních komplikací

Letní období je časem koupání, dovolených a pro mnohé i příležitostí pro aktivnější sportování. Současně s častějšími pohybovými aktivitami a stoupáním teplot přes den i noc si však naše tělo zaslouží větší pozornost v oblasti intimní hygieny. Zatímco častější využívání antiperspirantů a rozhodování při jejich výběru s sebou nepřináší téměř žádná tabu, u přípravků určených pro péči o intimní partie je tomu nepochybně jinak. Přesto právě jim by měla být kvůli možným zdravotním komplikacím věnována přes léto zvýšená pozornost. Ačkoli téma zdravotních komplikací spojených s intimními partiemi našeho těla není frekventované, podle nezávislých studií se s těmito problémy potýká přes letní období téměř třetina ženské populace. U mužů je sice statisticky procentuální podíl nižší, to ale může být způsobeno i tím, že muži obdobné zdravotní komplikace neradi řeší a na rozdíl od žen otálí s vyhledáním odborné pomoci.

Prevence je základ

Obdobně jako u všech zdravotních problémů i zde platí, že nejúčinnější je prevence. Častější sprchování v letním období patří k samozřejmosti. Ne každý si ale uvědomí, že právě nadbytečným používáním sprchových mýdel a gelů dochází ke snížení přirozené funkce pokožky, která má za úkol naše tělo chránit. Dalším faktorem, který omezuje funkce kůže, je častější styk s vodou během návštěv koupališť. Při nich se navíc naše pokožka musí vyrovnat s chemikáliemi, které jsou do vody uměle přidávány kvůli údržbě. Fyziologie intimních partií sice zajišťuje částečnou ochranu před vnějšími vlivy, během častého umývání a koupání je však narušena jejich přirozená mikroflóra. Zvýšená aktivita potních žláz tento proces ještě urychluje. Při nadměrném pocení a častém koupání by proto měla být pro osobní hygienu využívána specializovaná kosmetika, která dokáže zajistit nejen hygienu, ale i ochranu.

Ochrana mikroflóry intimních partií

Nejčastěji je pro intimní hygienu využívána kosmetika s univerzálním složením látek, určená pro celé tělo. Zejména pro muže jsou stále častěji k dispozici sprchová mýdla a gely uzpůsobené současně i pro mytí vlasů, a to i přesto, že se přirozené prostředí pokožky hlavy a potřeby pro její ochranu od zbytku těla liší. V případě pohlavních orgánů je tento rozdíl ještě podstatně větší. Pro zajištění přirozené vaginální mikroflóry a přirozeného chemického složení v okolí intimních partií je nutné současně s důkladnou očistou zajistit rychlé obnovení přirozeného prostředí. Velké a náhlé změny tohoto prostředí jsou nejčastější příčinou zdravotních komplikací, které se projevují nejprve podrážděním a následně často i různými záněty a mykózami.

Účinná látka BioEcolia

Lidské tělo je do jisté míry závislé na koexistenci s mnoha dalšími organismy. Přirozené prostředí intimních partií proto obsahuje skupinu mikroorganizmů, které jsou zde neustále přítomny a pomáhají zajistit správnou funkci těchto orgánů. Jedním z jejich nejdůležitějších úkolů je chránit toto prostředí před výskytem organizmů, které mají naopak na naše tělo negativní vliv. Jednou z účinných látek vhodných pro využití v oblasti intimní hygieny je BioEcolia. Jedná se o gluko-oligosacharid získaný z přírodních sacharidů pomocí enzymatické syntézy. Tato látka dokáže selektivně podporovat mikroorganizmy působící na pokožku příznivě a zároveň ji chránit před nadměrným výskytem mikroorganismů, které by zde měly negativní efekt. BioEcolia pomáhá uchovat první linii obrany pokožky a zachovat přirozenou funkci místního ekosystému. Při různém dávkování je možné tuto látku využít i v hypoalergenní kosmetice nebo kosmetice zaměřené na důležité oblasti pokožky, kam patří například odličovací krémy, deodoranty specializované na zvlášť citlivou pleť či šampony proti lupům. Díky schopnosti udržet optimální mikroflóru pleti je využívána i u kosmetiky zaměřené na zmírnění projevů stárnutí. „BioEcolia se skládá z gluko-oligosacharidů získaných originální enzymatickou syntézou za použití glykosyltransferasy. Takto připravená účinná látka pozitivně ovlivňuje kolonizaci a proliferaci pozitivně působících mikroorganizmů na povrchu kůže. Patentovanou účinnou látku BioEcolia jsme využili při vývoji nové řady kosmetiky pro intimní hygienu ProIntim,“ uvedl Ing. Tomáš Hradil, vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti Medic Progress.

Pomocné látky

Kromě látek, které příznivě ovlivňují prostředí intimních částí těla, by kosmetika určená pro intimní hygienu současně neměla obsahovat látky, které vedou k vysoušení, možným nežádoucím až alergickým reakcím, nebo které zůstanou nepřiměřeně dlouhou dobu přítomny v kontaktu s organismem. V případě kosmetiky pro intimní hygienu by pomocné látky měly zejména pomoci zabránit nadměrnému vysoušení pokožky a udržet vyrovnanou kyselou hodnotu pH prostředí. Komplex účinných a pomocných látek však současně nemá omezovat přirozené funkce kůže, tedy například schopnost termoregulace a v neposlední řadě funkci vylučovací. Tělo využívá kůži v mnoha oblastech nejen jako ochranu, ale i pro specifické úlohy rozdílných partií. Intimní části těla patří v tomto ohledu mezi ty nejdůležitější. Péče o jejich hygienu by proto měla být svěřena kosmetice, která je k tomu vhodná a splňuje výše popsané funkce. V řadě případů totiž dokáže předejít zdravotním komplikacím, kterými trpí značná část ženské i mužské populace.

PROINTIM GEL ONLINE