Lupy

Lupy jsou drobné částečky odumřelé kůže na hlavě. Na celém těle se vrchní vrstva kůže obměňuje v intervalu 4 dnů. V případě lupů na hlavě jde o obměnu, která je ještě kratší než 4 dny. Z estetického hlediska jsou lupy pro člověka nepříjemná záležitost. Hlava nepříjemně svědí, lupy jsou ve vlasech viditelné a většinou jsou viditelné i na oděvu. Lidé, kteří mají problémy s lupy, mohou pak ztrácet sebedůvěru, neboť na vnější okolí působí dojmem člověka, který na sebe nedbá a nestará se o svou hygienu. Tento problém se jen velmi těžko skrývá. Někdy se tvoří na pokožce hlavy ložiska s nažloutlými šupinami, která nepříjemně svědí. Dalším škrábáním, kartáčováním se tento problém jenom zhoršuje. Také intenzivní mytí vlasů se snahou mechanicky odstranit lupy je pouze na škodu. Vlasy se mohou úplně odmastit, pokožka hlavy bude ještě více podrážděná a bude mít sklon se ještě více mastit.

Příčiny vzniku lupů

Lupy způsobuje kvasinka Pityrosporum ovale, patřící do rodu hub – Pityrosporum. Kvasinky se živí lipidy, jež jsou součástí kožního mazu. U některých jedinců se může tvořit kožní maz nadměrně nebo může dojít ke zmnožení mazových žláz. To jsou pak dokonalé podmínky pro kvasinky, které se rychle množí, produkují metabolity a ty pak dráždí pokožku hlavy.

Další příčiny vzniku lupů:

  • vlasová kosmetika (šampóny, kondicionéry) – může obsahovat nekvalitní, dráždivé složky,
     časté mytí vlasů, nedostatečné
  • psychické vypětí – úzkost, stres, dlouhodobé napětí
  • špatná výživa – nedostatek vitamínů a minerálů (vitamin B, zinek, selen)
  • Počasí – střídání teplot (mráz a přetopené místnosti)
    Léčba lupů
    Základní příčinou vzniků lupů je kvasinka  Pityrosporum ovale, která se nadměrně rozmnožila. Je nutno tuto kvasinku odstranit  a uvést pokožku kůže do rovnováhy. Pokožka pak bude klidná a bez šupin a nepříjemného svědění. Pro odstranění kvasinek existuje celá řada antimykotik.

Mohou to být jednak sloučeniny zinku, selenu a síry (selenium sulfat, zinečnatá sůl pyrithionu  a nebo 2 % ketokonazol.)

Ketokonazol

Jedná se o širokospektré antimykotikum. Několik studií jasně prokázalo, že ketokonazol je vysoce účinný inhibitor růstu kvasinky Pityrosporum ovale ve srovnání s ostatními antifungálními substancemi.

Ketokonazol má velmi dobrou snášenlivost umožňující dlouhodobé použití.

Kvasinky se množí pučením. Ketokonazol zablokuje syntézu stavebního kamene (ergosterolu) buněčné stěny kvasinek a tím dojde k zastavení jejich množení a následně odstranění.

Online prodej produktů proti lupům