V pondělí 27.9. nebude probíhat expedice objednávek. Objednávky budeme znovu expedovat od středy 29. 9. Děkujeme za pochopení.

Afty

Afty jsou velmi časté onemocnění, které postihuje zhruba čtvrtinu populace, častěji ženy než muže. Jejich výsev je nejhojnější v mladším věku, po 30 letech se objevují s mnohem nižší frekvencí.

Afty se vyskytují v několika formách. Nejčastěji se jedná o aftosis minor (vřídky do průměru 1 cm). Vzácněji aftosis herpetifosmis s mnohočetným výsevem drobných aft a aftosis major s ulceracemi velikosti 1-3 cm v průměru.

Afty jsou okrouhlé či oválné, ostře ohraničené vřídky s červeným okrajem a bělavým povlakem, vždy se vyskytují na nerohovějící sliznici dutiny ústní a jsou silně bolestivé. Jejich původ je nejasný. V současnosti se uvažuje o několika příčinných faktorech (genetické, imunologické, psychogenní, virové), žádný z nich však nebyl jednoznačně prokázán. Hojení trvá 1-2 týdny, u velkých lézí je však mnohem delší a komplikovanější.

Afty zasahují do života jedince nejen nepříjemným pálením a bolestí, ale zejména bolestivostí při přijímaní potravy nebo i mluvení. Obtíže jsou většinou závislé na množství a velikosti afty. Bolest nejen neumožňuje přijímat tuhou potravu, ale omezuje i v pracovním, soukromém a společenském životě.

Možnosti terapie jsou omezené a jejich účinnost se velmi různí u jednotlivých pacientů. Z terapie celkové nejčastěji doporučujeme vitaminové doplňky (hlavně řada B), vyvážený pestrý jídelníček, nedráždivá strava (ostré, kořeněné či příliš kyselé potraviny), škodlivé jsou i potraviny dráždící ústní sliznici mechanicky (chipsy, topinky). Velmi důležité je i omezení stresu.

Při akutních obtížích převažuje terapie místní. Obtíže mohou zmírnit kortikoidní látky v orobázi, dále různé desinfekční přípravky (chlorhexidine), které brání druhotné infekci. Při silné bolestivosti je velmi vhodné použití přípravků s lokálně anestetickým účinkem, které sníží bolestivost při jídle. Jejich celodenní aplikace se nedoporučuje. Často dosahují dobrých výsledků také recepty z lidového léčitelství (borůvky, …)

V současné době je na našem trhu dostupný nový přípravek  k terapii aft s revolučním přístupem . Tento přípravek  má velmi snadnou a pohodlnou aplikační formu -  jeho účinná, patentovaná složka Hyben X je umístěna v aplikační tyčince. Mezi další pozitiva patří výrazně zkrácená doba hojení (několik dnů). Bez terapie se afty hojí až několik týdnů (podle hloubky a velikosti ulcerace). Hyben X po aplikaci snižuje bolestivost postižené oblasti. Po použití se na ošetřeném vřídku vytvoří bariera, která vřídek chrání mechanicky, brání druhotné infekci a usnadňuje tvorbu nového slizničního povrchu, tedy hojení.

Je až neuvěřitelné, že ty drobné vřídky na ústní sliznici mohou tak krutě bolet. Rozumná péče Vám může pomoci trápení s afty zmírnit a vhodně vybrané doplňky dokážou snižovat výskyt aftů a urychlit jejich zhojení.

Online prodej OralMedic

Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.