Ústní vody? Podstatná součást hygieny úst!

Aneb o ústních vodách z pohledu studentky dentální hygieny, zdravotní sestry – specialistky, která se zabývá poradenstvím a pomocí v oblasti individuální péče o zuby a dásně.

Používat ústní vody po vyčištění zubů, ať už při ranní nebo večerní hygieně, je velice prospěšné i příjemné. Důkladné mechanické vyčištění zubů před výplachem úst je naprosto nezbytnou záležitostí. Nelze spoléhat na to, že existuje nějaký „chemický kartáček“, který vám bez práce dokáže očistit plošky zubů od plaku. Ústní vody jsou doplňkem na vyčištěné zuby a součástí celkové ústní hygieny.

Druhy ústních vod

Existují různé druhy ústních vod. Podle složení mají buď protikazový a protizánětlivý účinek nebo obsahují fluoridy, které chrání sklovinu zubů před zubním kazem. Mohou být deodorační, antimikrobiální či adstrigentní (s obsahem stahujících složek, např. laktátem hliníku), ale vždy jsou účinné jen při správném čištění zubů.
Léčebné ústní vody jsou výborným doplňkem při léčbě onemocnění závěsného aparátu zubů – parodontózy (parodontitidy). Lze je také použít u handicapovaných lidí, kteří se sami nemohou postarat o dokonalou hygienu dutiny ústní.

Kdy používat ústní vody?

Pokud jste zvyklí čistit si chrup i po dalších jídlech přes den, opět můžete použít ústní vodu. Velmi vhodné je propláchnout ústa večer. Při spánku je totiž omezena tvorba slin na minimum. Látky uvolňující se z ústní vody, které příznivě působí na naše zuby a dásně, tak mohou působit celou noc. Kvalitní ústní vodu si můžete vybrat ve vaší lékárně podle vámi preferovaných požadavků, případně vám individuálně poradí váš zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Perfektně vyčištěný chrup a dech provoněný ústní vodou vám dodá sebejistotu, zdokonalí váš milý úsměv a zaručí zdraví úst po celý den.

Martina Fuksová

Použitá literatura: Péče o zuby a dásně, Bc. Zuzana Zouharová

Nabídka ústních vod ONLINE