Koloidní zlato - nejen kov oslnivé krásy

Zlato je nejen kov oslnivé krásy, jímž se zdobí lidé, ale také se používá ke zkrášlení předmětů, staveb a plní i funkce léčebné.

Zlato je kov zcela výjimečný a je tomu tak zejména proto, že má velmi příznivý vliv na naši psychiku. V Číně je dodnes rozšířený zvyk, že v případě, kdy je ženichem postarší muž, dá si při svatebním obřadu misku rýže, která se vařila se zlatou mincí. Má se za to, že mu to přinese nejen nový elán do života, ale i ztracené mládí. Právě v Číně mají omlazovací kúry s využitím zlata největší tradici. Čínští císaři si v minulosti například pravidelně obkládali obličej tenkými plátky zlata, aby neměli vrásky a jejich pleť zůstala jemná a čistá. Na rozdíl od stříbra, které bylo ve východní medicíně vždy spojováno se ženskou energií, je zlato naopak dáváno do souvislosti s energií mužskou. „Zlato, stříbro a stejně tak i další kovy jsou v malém množství rozptýleny prakticky všude,“ vysvětluje profesor Vladimír Bencko z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Jde o prvek, který je neobyčejně stálý, a proto se využívá v mnoha medicínských odvětvích včetně zubního lékařství.“

Přispívá k celkové harmonii

To, že stopové množství zlata v těle je velmi dobré pro dosažení tělesné i duševní harmonie, tvrdil na začátku 20. století i americký jasnovidec Edgar Cayce. Zlato je však součástí různých léčiv už odedávna. Protože ale nejde o levnou záležitost, dnes se od jeho užívání spíše upouští. V medicíně se používá také platina nebo palladium, ovšem tyto kovy jsou ještě dražší a zároveň také méně dostupné. Řada receptů na léčebné využití zlata vždy kolovala rovněž v lidové medicíně. Podle jednoho z nich lze například ječné zrno odstranit pravidelným potíráním zlatým prstýnkem. Zlato se také využívá v homeopatii, kde se přípravky se zlatem indikují při srdečních potížích, poruchách zraku a depresi. Tím, jak zlato podporuje naši tvořivost, zvyšuje i naše sebevědomí a pomáhá překonat rozčilení. Obnovuje vnitřní klid a zahání strachy.

Podle profesora Bencka má tento kov stejně jako stříbro dezinfekční účinky a zabíjí bakterie, stříbro je však rozpustnější. Zlato se proto na rozdíl od stříbra k těmto účelům nepoužívá. V onkologii bývalo hlavně dříve u gynekologicky nemocných pacientek rozšířené používání radioaktivního zlata, které se koncentrovalo v děloze nebo ve vaječníku pro zpřesnění diagnostiky. „Ve stomatologii se však zlato využívá stále, přičemž důvodem je hlavně to, že na něj prakticky vůbec nevznikají alergie a je odolné vůči korozi. V minulosti se sloučeniny zlata hojně využívaly také v revmatologii – o široké podávání solí zlata u revmatoidní artritidy se u nás zasloužil profesor František Lenoch. Soli zlata se injekčně aplikovaly do zanícených tkání, což nastartovalo regenerační proces. V posledních letech však díky pokroku medicíny používání zlata v této indikaci ustoupilo do pozadí,“ dodává odborník.

Již staří Indové...

První zmínka o použití zlata jako léku pochází z Indie a je datována do období 5 tisíc let před naším letopočtem. Právě v této době vznikla tradiční indická medicína ajurvéda, která používá byliny, koření, cvičení a zahrnuje i speciální systém výživy. Také však pracuje s jedenácti léky obsahujícími zlato. Tyto medikamenty byly určeny především pro obnovu tělesných pochodů a k udržení mládí. V Egyptě zase kdysi zkoušeli zlato při léčení neštovic, kožních vředů a spalniček. V této starověké civilizaci také mísili zlato v mastích s rostlinnými silicemi a preparát používali jako elixír mládí.

Technologie přípravy však byla velmi složitá. V dalších historických obdobích se tento kov v medicíně využíval různě. V polovině 19. století se například v USA koloidní zlato používalo jako lék pro alkoholiky a pozitivní účinky mu jsou v tomto směru přisuzovány dodnes. Údajně také pomáhá překonávat závislost na tabáku, lécích nebo drogách. Obecně je zlato v koloidní formě rozšířeno také jako nenávykové antidepresivum, i když údajně může pacientům pomoci rovněž při migrénách, epilepsii a impotenci. V některých případech dokonce dokázalo zvýšit IQ jedince, což je vysvětlováno vysokou elektrickou vodivostí.

Podle studie zveřejněné v 90. letech minulého století v USA se testy IQ po čtyřtýdenním užívání koloidního zlata zlepšily o dvacet bodů. Stejně tak tento přípravek údajně může prodloužit život lidem s rakovinou – vůbec poprvé byla tato informace publikována v roce 1935. Z padesáti pacientů, u nichž již nebylo možné provést operaci, se po aplikaci koloidního zlata dvanáct pacientů úplně uzdravilo. Experimenty proto pokračují i v dnešní době. Nanočástice zlata totiž umožňují snadnější ničení buněk zasažených nádorem, a tak pomáhají v léčbě nemoci. Zlaté nanočástice se také pro zvýšení účinků dají kombinovat například s rentgenovými paprsky používanými v radioterapii.

V budoucnu by se s úspěchem mohly využít i v optice a elektronice, a dokonce i ve výfukových katalyzátorech. Některé zdroje označují zlaté nanočástice za materiál 21. století. V elektronice by mohly sloužit jako konektory. Dnes se již ví, že zlato dokáže do určité míry zvrátit oxidační procesy způsobující stárnutí – možná právě proto jej ve starověku přidávali do elixírů mládí. Dokáže totiž podpořit transport kyslíku do horních vrstev pokožky. Navíc tento vzácný kov podporuje lymfatický systém i krevní oběh, což má za následek rychlejší odplavování toxických látek z těla i z pleti. V neposlední řadě podporuje sexuální aktivitu, dokáže zmírnit bolesti a zvýšit naši obranyschopnost.

Potěšení z luxusu

„Zlato působí na psychiku člověka pozitivně už proto, že je tak vzácné. To může skutečně sehrát velmi důležitou roli,“ odpovídá profesor Bencko na otázku, zda může člověku nějakým způsobem zdravotně prospět luxusní bonboniéra s dvanácti čokoládovými pralinkami pokrytými šupinkami z 22karátového zlata, která se vyrábí ve Švýcarsku a pochopitelně je velmi drahá. „Plátky zlata se zase dostanou z těla ven se stolicí, takže jde pouze o snobskou záležitost, z níž někteří lidé dokáží profitovat, jiný význam to nemá.

Kousky kovu projdou tělem neporušeně stejně jako spolknutá jehla nebo hřebík, v případě zlata však člověk může mít pocit, že si dopřál něco opravdu výjimečného, což mu dočasně může přinést určitě psychické potěšení.“ Speciálním artiklem je také kosmetika – pojmy zlato a krása jdou k sobě odedávna velmi dobře. Zlato například tvoří jednu ze složek luxusních pleťových krémů, což je opodstatněné vzhledem k jeho schopností zpomalovat proces stárnutí, a také je v tomto případě významný pozitivní vliv na látkovou výměnu. Pleť chrání i před škodlivými vlivy ultrafialového záření a jinými agresivními vlivy zevního prostředí.

Kvalitní kosmetika většinou používá 24karátové zlato, vždy by však měla mít certifikát čistoty a pravosti kovu ověřený zlatníkem. Kromě 24krátového zlata krém obsahuje také rostlinné extrakty a esenciální oleje. Zlato se v této formě snadno vstřebává do kůže a ovlivňuje ji na buněčné úrovni. Oživuje ji, omlazuje, stimuluje lymfatický a krevní oběh. Taktéž napravuje oxidační poškození kolagenových vláken, takže působí i proti vráskám. Novinkou je rovněž make-up a pleťová maska s 24karátovým zlatem. Zlato tedy zdaleka není jen marnivou parádou nebo symbolem bohatství, jak by se mohlo zdát na první pohled.

Zlatý roztok z lékárny

Ve Spojených státech je k dostání zlatý prášek k vnitřnímu užívání, který se rozmíchá ve vodě a poté se používá jako lék. V Evropě je oproti tomu v poslední době populární tzv. koloidní zlato, což je roztok, v němž je díky chemickému procesu zlato rozptýleno do mikroskopických částic. Koloidní zlato má velmi příznivý vliv na psychiku a intelekt, povzbuzuje tvořivost, zmírňuje napětí a zklidňuje. Také však příznivě působí na naše fyziologické procesy – harmonizuje a regeneruje vitální síly v těle, usměrňuje krevní tlak, pomáhá udržovat pevnou stavbu těla i mladistvou elastickou pokožku a také se udává, že harmonizuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.

Díky vodivosti energie zlepšuje tok vnitřní energie, zejména podél páteře, a je tedy jakýmsi katalyzátorem vnitřní energie. DNA tak v každé jednotlivé buňce může mít k dispozici vyšší množství energie. Dále zlato zvyšuje absorpci výživných látek a zlepšuje procesy látkové výměny. Také se uvádí, že regeneruje červené a bílé krvinky i krevní destičky, s čímž souvisí jeho pozitivní vliv na stav srdečních chlopní, štítnou žlázu a brzlík.

Koloidní zlato při dostatečně vysokých koncentracích zabarvuje roztok do fialova (koncentrace kolem 10 ppm), růžova (koncentrace kolem 25 ppm) či rubínově (velmi vysoká koncentrace, kolem 50 ppm). Případné zbarvení roztoku tedy není v žádném případě zapříčiněno rozpuštěnými barvivy či nečistotami, ale vyšším množstvím koloidních částic zlata.

Co umí koloidní zlato

Je-li člověk nemocen, jeho energie je blokována. Tyto blokády mohou být uvolněny normalizací elektrického potenciálu na akumpunkurních drahách tělesných orgánů, čímž je nastartován ozdravný proces.

  • Zlato ovlivňuje elektrické a následně i magnetické vlastnosti organismu.
  • Zlato normalizuje elektrický potenciál podél akumpunkurních drah.Dodáme-li organismu a zejména mozku zlato v koloidní podobě, dojde k výraznému prodloužení životnosti a omlazení tkání.
  • Zlato může hrát významnou roli v mentálním rozvoji člověka. Napomáhá zvyšovat IQ.
  • Zlato je substancí, která vytváří přímé propojení mozku s vitální silou.
  • Zlato aktivuje a harmonizuje celkový endokrinní systém. Může stimulovat zejména šišinku a podvěsek mozkový, pokud jsou v energetickém propadu. Vyrovnává v první řadě spouštěcí mechanismy, které ovlivňují činnost a reakci jednotlivých žláz.
    Moderní medicína a koloidní zlato:

Koloidní zlato nachází uplatnění v alopatické medicíně při ošetření artritických a revmatických stavů, případech roztroušené sklerózy, poruchách sexuálních funkcí (u mužů i žen) a rovněž při problémech endokrinního systému a nervových poruchách. Zlato má uklidňující vlastnosti, aniž by byly poškozeny samotné nervy.

Koloidní zlato a problémy závislostí:

Dřívější studie ukázaly, že dávky zlata vedly k výraznému snížení alkoholové závislosti. Totéž platí pro pacienty závislé na příjmu medikamentů, tabáku, nebo potravy. Účinek koloidního zlata při problémech závislosti a při depresích plyne z následujícího: Zlato aktivuje a harmonizuje endokrinní systém, což vede ke zklidnění nervového systému
a aktivaci vnitřní energie. To vede k celkovému zlepšení vnitřního nastavení a pocitu (pomáhá výrazně při problémech se spánkem). Koloidní zlato a nádorová onemocnění
Bylo zjištěno, že koloidní zlato pomáhá redukovat velikost nádorů, snižuje bolesti, zlepšuje chuť a trávení a pomáhá pacientům zvyšovat hmotnost a sílu. Použití
u neoperovatelné rakoviny od roku 1935 dokázalo opakovaně prodloužit život. Ve 12% bylo zaznamenáno úplné vyléčení. Redukce bolesti byla zaznamenána ve 40%
a redukce tumoru dokonce v 60%. Dále bylo pozorováno zlepšení chuti k jídlu u 36% pacientů včetně zvýšení jejich tělesné váhy. Dávkování bylo 0,8 mg koloidního zlata třikrát denně, obvykle hodinu před jídlem.

Aktivace endokrinního systému:

Denní příjem 4 čajových lžiček koloidního zlata a jedné lžičky aceroly (stimulace brzlíku a nadledvinek; acerola je zdrojem přírodního vitamínu C – jin, zlato – jang – vyrovnává, tonizuje stahujícím způsobem). Ne najednou! Toto dávkování dodržet po dobu min. 8 týdnů. Touto kúrou je možné dosáhnout rychlé aktivace a harmonizace endokrinního systému a s ním propojených energetických center. Působí i proti stresu a posiluje imunitu. Po ukončení této kúry přejděte opět k normálnímu dávkování.

Dávkování:

Při řešení kloubních obtíží jako je dna, je vyšší dávkování a koncentrace (ppm) účinnější a rychleji přináší úlevu. Koloidní zlato se užívá vždy na lačný žaludek. Konkrétní množství se odvíjí od užívané koncentrace a léčebného záměru. Doporučené dávkování je 2x - 3x denně 8 ml. U zdravých jedinců je preventivní užívání cca 5 ml 2x denně při koncentraci 10 ppm. Koloidní zlato podržte v ústech a poté polkněte. Jíst a pít můžete za cca 10 - 15 minut. Při užívání koloidního zlata nejsou známy žádné škodlivé vedlejší účinky. Jako každý koloid se z těla postupně vyloučí a nezanechá žádné nežádoucí stopy.

POZOR: nepoužívat žádné kovové lžičky. U dětí je možné dávku přiměřeně snížit – cca na polovinu.

Skladování a manipulace:

Skladovat jen v tmavých skleněných lahvích. Plastové obaly jsou naprosto nevhodné a snižují účinnost. Nevystavovat přímému slunečnímu světlu. Láhev vždy pečlivě uzavřít. Koloidní zlato nesmí přijít do styku s kovem, magnetickým polem. Nesmí se skladovat v ledničce ani v blízkosti zdrojů elektromagnetického pole, jako jsou reproduktory, mikrovlnné trouby, mobilní telefon atd.

Použité zdroje:

Koloidní zlato. [online] dostupné z http://www.homeopat.mypage.cz/rubriky/prevzate-clanky/koloidni-zlato [cit. 26-02-2014]
Purest colloids. Learning center. [online] dostupné z http://www.purestcolloids.com/colloidal-gold-studies.php [cit. 26-02-2014]
Cassiopeea forum. Topic: Colloidal Gold. [online] dostupné z http://cassiopaea.org/forum/index.php?topic=20740.0 [cit. 26-02-2014]

Důležité upozornění!

Koloidní zlato není v ČR státními úřady schváleným léčivem! Údaje podané v tomto článku nejsou pokynem k léčebnému užívání, mají pouze informační charakter a jsou podány bez nároku na úplnost. Jakékoliv použití přípravku obsahující koloidní zlato pro léčebné účely je výhradně na zodpovědnosti uživatele.

Koloidní zlato naleznete v naší nabídce.