Adaptogeny: Přirozená cesta k lepšímu fyzickému i duševnímu zdraví a odolnosti

Život v dnešním moderním světě je plný stresu a tlaku, což může negativně ovlivnit naše fyzické i duševní zdraví. Proto hledáme různé způsoby, jak zvýšit svoji odolnost vůči stresu a zlepšit celkovou kvalitu života. Jedním z takových způsobů je použití adaptogenů – přírodních látek, které nám mohou pomoci lépe zvládat stres a zlepšit naši adaptaci na různé životní situace.

Co jsou adaptogeny?

Adaptogeny jsou zvláštní skupinou rostlin, hub a bylin, které mají unikátní schopnost pomoci tělu lépe zvládat stres a adaptovat se na různé podmínky. Tyto přírodní látky, často známé pro svou schopnost přežít v extrémních prostředích, byly využívány po tisíce let v tradičních kulturách, jako jsou čínská a ajurvédská medicína. Co adaptogeny dělá výjimečnými, je jejich schopnost zvýšit celkovou odolnost organismu vůči stresu, a to prostřednictvím regulace stresových hormonů a normalizace biochemických procesů v těle. Jsou bezpečné a přirozené, což je činí atraktivní volbou pro ty, kteří hledají harmonii mezi tělem a duší a chtějí dosáhnout optimálního zdraví. Adaptogeny jsou tak zdrojem síly a podpory pro moderní život, který často klade naše těla a mysl pod vysoký tlak. Tento termín byl poprvé použit v 40. letech 20. století ruským vědcem Nikolajem Lazarevem. Adaptogeny mají několik klíčových vlastností:adaptogeny1

  1. Nespecifičnost účinků: Adaptogeny působí na různé aspekty tělesného a duševního zdraví, což znamená, že mohou pomoci s různými problémy, jako je úzkost, únava, stres nebo dokonce zlepšení fyzické výkonnosti.
  2. Bezpečnost:  Adaptogeny jsou obecně považovány za bezpečné a mají minimální vedlejší účinky, což zvyšuje jejich přitažlivost pro širokou škálu lidí.
  3. Normalizace: Tyto látky pomáhají tělu vrátit se do stavu homeostázy, což je rovnováha v tělesných funkcích. Například mohou pomoci snížit hladinu stresových hormonů, jako je kortizol, nebo zvýšit hladinu energie.

Příklady adaptogenů

Existuje mnoho různých adaptogenů, které pochází z různých částí světa a mají různé účinky. Některé z nejznámějších adaptogenů jsou:

Rhodiola rosea

Rhodiola je často využívána k potlačení únavy. Existuje mnoho výzkumů, které rovněž potvrzují, že pravidelná konzumace Rhodioly má pozitivní vliv na schopnost soustředění, což může být prospěšné zejména pro studenty, profesionální řidiče a další povolání. Toto bylinkové doplňkové látky rovněž zvyšuje bdělost a může snižovat hladinu laktátu, což může být velmi užitečné pro sportovce po náročném tréninku. Kromě toho má také pozitivní vliv na libido.

Ashwagandha

Ašvaganda, známá také jako indický ženšen, přináší podporu celkové vitality a nabízí pomoc při duševních a kognitivních obtížích. Tato bylina rovněž exceluje ve své schopnosti působit jako antioxidant. Má pozitivní vliv na zdraví srdce a plic a podporuje normální funkci reprodukčního systému. Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace ašvagandy může zvýšit hladiny testosteronu u mužů. Kromě toho byla ašvaganda úspěšně využívána při léčbě kožních problémů, včetně akné. Několik studií ji dokonce řadí mezi nejsilnější adaptogeny, což ji činí první volbou pro uvolnění stresu a napětí.

Reishi

Reishi má kořeny zejména v tradiční čínské medicíně a je přezdívána "houbou nesmrtelnosti" díky svým výjimečným léčebným vlastnostem. Jedná se o jednu z medicinálních hub, které byly historicky využívány. Existují záznamy o úspěšném využití Reishi při léčbě rakoviny, což je spojováno s její schopností zvyšovat počet lymfocytů a stimulovat imunitní systém. Tato houba má také pozitivní vliv na regeneraci ledvin a byla úspěšně využívána při problémech s močovými cestami.adaptogeny3

Panax ginseng

Ženšen pravý původně pochází z Číny a nyní se tato prospěšná rostlina v současné době pěstuje po celém světě. Kromě svých kořenů v čínské tradici se ženšen pravý těší zvláštní oblibě v zemích jako Japonsko, Korea, Vietnam a Amerika. Tato rostlina obsahuje látky nazývané ginsenosidy, které mají různé pozitivní účinky, jako je zvýšení hladiny testosteronu, ochrana nervových buněk a podpora prevence srdečních a cévních onemocnění. Ženšen pravý také pomáhá snižovat únavu, posiluje celkovou vitalitu organismu a podporuje kognitivní funkce jedince.

Kozinec blanitý

Kozinec blanitý, známý také jako Astragalus membranaceus, je léčivá rostlina s dlouhou historií v tradiční čínské medicíně. Je známý svou schopností posilovat imunitní systém. Obsahuje bioaktivní látky, jako jsou polysacharidy, které mohou pomoci tělu lépe se bránit infekcím a nemocem. Může podporovat zdraví srdce tím, že pomáhá udržovat normální hladiny krevního tlaku a cholesterolu. Rostlina obsahuje látky, které mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snižovat záněty v těle, využívá se i při obtížích s trávením.

Maca

Maca nachází své uplatnění především jako přírodní afrodiziakum. Někdy je nazývána "peruánskou viagrou" díky své schopnosti podnítit sexuální vzrušení a libido. U mužů je schopna zvýšit hladiny testosteronu, zatímco u žen může pozitivně ovlivnit hladiny estrogenu po menopauze. Navíc pomáhá snižovat stres a únavu a udržuje hladiny kortizolu na správné úrovni. Je třeba poznamenat, že i když její účinky jsou pozitivní, nejsou tak výrazné jako u již zmíněné ašvagandy. Maca však stále dokáže tělu poskytnout energii, a to i bez obsahu kofeinu, podporuje funkci štítné žlázy a může snižovat riziko vzniku cukrovky.

Tulsí

Také známá jako bazalka posvátná, získala svou popularitu přezdívkami "královna bylin" a "elixír života". V Indii je tato bylina považována za posvátnou a má dlouhou historii v tradiční medicíně. Jako další adaptogeny, i Tulsi přináší pomoc v oblasti stresu a pomáhá tělu dosáhnout harmonie. Díky své bohaté škále účinků je považována za rostlinu, která podporuje dlouhověkost. Obsahuje hojné množství vitamínů, zejména vitaminů A a C, a minerálů, jako je vápník, fosfor, železo a zinek. Tyto látky jsou organického původu a tělo je dobře vstřebává, což umožňuje efektivní absorpci těchto živin. Tulsi nachází své uplatnění při léčbě imunitních onemocnění, respiračních problémů a také podporuje zdravou funkci jater.

L-Theanine obsažený v Matcha čaji

L-theanin je aminokyselina, kterou lze nalézt v čajových listech. Pomáhá reagovat na stres způsobem, který podporuje zdraví tím, že potenciálně snižuje hladinu kortizolu, což je stresový hormon v těle, a zároveň zvyšuje aktivitu alfa vln v mozku. Výzkum naznačuje, že L-theanin dokáže překonat bariéru mezi krví a mozkem, a užívání L-theaninu bylo prokazatelně spojeno se snížením stresu, zejména u jedinců vystavených zátěžovým situacímadaptogeny2

Náš TIP:

KOHI- ADAPTOGEN COFFEE MIX

Spojili jsme lahodnou a jemnou 100% Arabiku z plantáží v jihovýchodní Asii s účinky vysoce kvalitních adaptogenních extraktů z prospěšných hub a rostlin, které byly známé již v tradiční čínské medicíně. Výsledkem této kombinace je KOHI. Teď může být i váš každodenní šálek kávy. K dostání ve čtyřech variantách, obsahujících kombinace medicinálních hub hericia, čagy, bylin rodioly, ašvagandy a sibiřského ženšenu.

KOHI obsahuje vysoký podíl užitečných adaptogeních extraktů, a to při zachování vynikající chuti a síly kávy.

  • Nabízí příjemnou vůni a chuť.
  • Poskytuje dlouhodobý zdroj energie.
  • Dodává tělu důležité minerály.
  • Nepřivádí k dehydrataci.
  • Uklidňuje nervový systém.
  • Přispívá k omlazení organizmu.