Zdraví z pohledu čínské medicíny - 6. díl: Duben a játra

Duben je měsícem očisty a nových začátků a podle TČM je spojen s játry, které si nyní budou vyžadovat naši největší péči.

Duben je ideálním časem na posilování jater, jak nám radí tradiční čínská medicína i moderní přístupy k wellness. Jaro přináší období obnovy, a stejně jako příroda potřebuje čištění, i naše tělo má prospěch z detoxikace. Po zimě, kdy se mohou v těle hromadit toxiny a tuky, je důležité podpořit detoxikační procesy jater, které nám pomáhají lépe fungovat. Tímto způsobem můžeme zvýšit naši energii a vitalitu, což je obzvláště důležité po období zimní únavy. Posilování jater v dubnu nás také připravuje na nadcházející aktivní měsíce jara a léta.

Játra, nejcitlivější orgán v dubnu, těsně spolupracují se žlučníkem, který jsme si představili v minulém březnovém díle. Podle tradiční čínské medicíny jsou játra velmi významným orgánem, který má více než pět set funkcí. Bývají označována jako "velící generál těla" a mají významný vliv na zdraví žen.duben

Játra jsou klíčovým orgánem pro detoxikaci těla - všechno, co sníme a vypijeme, prochází játry a je zpracováváno. To zahrnuje i léky a drogy. Játra tvrdě pracují na udržování našeho zdraví tím, že zbavují tělo nežádoucích látek. Ovlivňují také hormonální rovnováhu, hladinu cholesterolu a tělesnou hmotnost. Je pozoruhodné, že játra mají schopnost regenerace, což je velmi důležité pro udržení celkového zdraví těla.

Pokud jsou játra oslabená a toxické zatížení těla velké, můžou se objevit fyzické obtíže a příznaky, jako jsou alergie, dna, cirhóza jater, bolesti hlavy a migrény, nadýmání, zácpa, nevolnost, zvracení a problémy se žlučníkem. Poruchy jater mohou také způsobovat gynekologické potíže, jako jsou bolestivá menstruace, nepravidelné cykly a citlivost prsů, protože meridián jater prochází oblastí genitálií a prsů.

Oteklá a zvětšená játra mohou tlačit na svaly a páteř, což může vést k silným bolestem v oblasti střední části zad. Zdravotní stav jater má také vliv na kvalitu našeho vidění. Poruchy jater se mohou projevit různými problémy s očima, jako je neostrost, zhoršený zrak, suchost, otoky a dokonce i závratě a mžitky před očima.

Pokud chcete podpořit zdraví vašich jater, je důležité brát v úvahu vaše emoce. Negativní pocity jako hněv, zášť a lpění na minulosti mohou játrům způsobit škodu. Proto je důležité pravidelně cvičit trpělivost, soucit a odpuštění. Pokud se cítíte podráždění nebo napjatí, vyjděte ven a procházejte se v přírodě.

Játra jsou orgán, který potřebuje volnost, pružnost a ohebnost těla pro správnou funkci. Dlouhodobé sezení a neaktivita mohou játrům ublížit. Je tedy důležité pravidelně cvičit a pohybovat se, abychom zajistili řádné uvolňování esenciální energie v játrech a předešli negativním emocím.

Pokud se snažíte posílit játra a vyhnout se jejich přetížení, měli byste omezit konzumaci potravin, které na ně (a také na žlučník) působí negativně. Mezi tyto potraviny patří tučná jídla, sířené sušené ovoce, čokoláda, káva, arašídy, potraviny s chemickými přídavky a hlavně alkohol.

Pro stimulaci jater je vhodné každé ráno po dobu 14 dnů vypít sklenici čerstvé mrkvové šťávy. Také může pomoci směs šťáv z řepy, mrkve, citronů a jablek, které je dobré doplnit lžičkou olivového oleje.

Zaměřte se na potraviny, které jsou chemicky neošetřené a bio, jako například celozrnné produkty, čerstvou listovou zeleninu, různé druhy řas, ryby, zrna (quinoa, amarant, pohanka, jáhly), a podpořte také krvetvorbu přírodními zdroji, jako jsou červená řepa, různé druhy řas (spirulina, nori, wakame), meruňky, fazole, borůvky, modré hrozny a kopřiva. Zdroje vitamínů skupiny B, jako neloupaná rýže, slunečnicová a sezamová semínka, jsou také velmi prospěšné. Velmi vhodné a plné prospěšných látek jsou i klíčky semínek, které si můžete jednoduše pěstovat doma.

Existuje mnoho bylin, které mohou podpořit zdraví jater. Některé z těchto bylin jsou ostropestřec mariánský, smetanka lékařská, čekanka a řepík. Vhodné jsou i výrobky obsahující černou ředkev, artyčok a čubet benedikt. Z čajových směsí je vhodná ajurvédská směs Kalamegha.

VYZKOUŠEJTE: 

Při očistě jater je důležité mít na paměti, že nejprve bychom měli očistit náš trávicí trakt, především tlusté střevo, aby byly všechny odpadní látky z těla odstraněny dříve, než budou nové látky vpuštěny do krevního oběhu z jater. K tomu můžeme použít bylinnou směs Triphala ve formě čaje nebo kapslí.

NÁŠ TIP: 

vyzkoušejte Energy Regalen je bioinformační širokospektrální regenerační přípravek ovlivňuje především dráhu jater, žlučníku, žaludku, osrdečníku, tří zářičů, a tím i problémy, které se vztahují k jejich nedostatečné funkci.

Zkušenosti zákazníků s doplňkem stravy Regalen bylinný koncentrát:

"Regalen je skvělý k detoxikaci a u mě hlavně výborný k regeneraci jater. Z počátku první týdny silná únava, ted po třech týdnech užívání, týdení pauze jsem v druhé třítýdenní sérii užívání a začíná se navracet energie, vyrážky co jsem měl delší dobu v obličeji, které jsem předtím jen zamazával zpět do těla, se začínají úplně vytrácet a za chvilku nebude už po nich ani památka. Prostě další skvělý produkt od Energy, asi jako spousty dalších, které mi pomáhají zase v jiných oblastech"

"Už několikrát jsem si objednala Regalen, protože je to jediný produkt na trhu, který skutečně účinně regeneruje játra. Vyzkoušela jsem i jiné formy ostropestřce, ale tento je prostě nejúčinnější. Dříve jsem trpěla neustálou únavou, ospalostí, častými bolestmi žaludku a měla jsem velmi špatnou kvalitu pleti a žluté bělmo. Regalen mi pomohl zlepšit pleť, dokonce mi úplně zmizel ekzém, a únava je pryč. Doporučuji tento produkt vyzkoušet zejména těm, kdo trpí na ekzémy."

TČMduben - blog (1160 x 376 px)