Klíšťata: Hrozba a způsoby ochrany před klíšťovými infekcemi

V evropském klimatickém pásmu existují tři základní druhy klíšťat - Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus a Dermacentor reticulatus. Tito drobní parazité představují vážné riziko, protože jsou přenašeči mnoha nebezpečných infekčních chorob, které mohou postihnout jak lidi, tak zvířata.

V České republice patří mezi nejrizikovější oblasti výskytu klíšťat vodní toky a lesy, ale v posledních letech se stále více klíšťat objevuje i v městských parcích. Kvůli klimatickým změnám je téměř nemožné najít místo na našem území, kde bychom se klíšťatům dokázali úplně vyhnout. Podobná situace panuje i v našich sousedních zemích, jako je Slovensko, Rakousko a Bavorsko. Mezi nejčastější přenášené nemoci klíšťat patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza.klíště2

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které postihuje mozek a mozkové blány. Přenáší se převážně klíšťaty. Inkubační doba klíšťové encefalitidy je obvykle 7 až 14 dnů, ale může trvat i měsíc. Příznaky nemoci se mohou projevit lehkými bolestmi hlavy a mírným zvýšením teploty, ale také mohou být závažné s prudkými bolestmi hlavy, vysokou horečkou, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje a dalšími příznaky. Těžký průběh může vést k úmrtí nebo k dlouhodobým až doživotním následkům, jako je ochrnutí, poruchy koncentrace nebo snížený intelektuální výkon. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování pro lidi, ale neexistuje vakcinace pro zvířata.

Lymská borelióza

Původce boreliózy, bakterie Borrelia, je přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes. Příznaky lymské boreliózy jsou velice proměnlivé, a stejně tak i její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců. Běžným příznakem je šířící červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Absence této skvrny však nic neznamená. Dalším častým příznakem může být silná bolest hlavy, horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů (hlavně v kolenou, ale i jinde), celková vyčerpanost. V případě neléčení nemoci zahrnují další symptomy klouby, srdce a centrální nervovou soustavu. Ve většině případů odezní infekce a její příznaky po léčbě antibiotiky, zejména pokud je nemoc podchycena v raném stádiu. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné. Borelióze lze předejít u psů a koček očkováním. Účinná vakcína pro lidi neexistuje.

Více informací o borelioze najdete v článku Borelióza: Skrytý nepřítel v našem těle - Prevence, diagnostika a léčba.klíště1

Odstranění klíštěte

I přes veškerá preventivní opatření není žádná ochrana proti klíšťatům stoprocentní. Repelenty mohou být účinnou obranou, ale stále existuje šance, že si klíště vy nebo váš chlupatý mazlíček domů přinesete. Pokud se tak stane, je důležité zachovat klid a postupovat opatrně. Zde je několik kroků, které můžete podniknout:

  1. Vyjměte klíště: Použijte pinzetu nebo speciální kleště na klíšťata a pečlivě se snažte odstranit celé klíště. Držte ho co nejblíže kůži a pomalu jej vytáhněte rovnoběžně s povrchem kůže. Vyvarujte se kroucení nebo náhlého tahání, abyste minimalizovali riziko zanechání části klíštěte v kůži.
  2. Dejte pozor na správné vyjmutí: Ujistěte se, že jste klíště odstranili úplně a že nezůstaly v kůži žádné zbytky. Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo se vám nepodaří klíště správně vyjmout, vyhledejte lékařskou pomoc.
  3. Dezinfikujte místo: Po odstranění klíštěte důkladně dezinfikujte místo vpichu alkoholem nebo jiným dezinfekčním prostředkem.
  4. Sledujte příznaky: Pozorujte své tělo po několik následujících dnů. Pokud se objeví jakékoli podezřelé příznaky, jako zarudnutí, otok, vyrážka nebo horečka, vyhledejte lékařskou pomoc a informujte o svém kontaktu s klíštětem.
  5. Uchovávejte klíště pro případné testování: Je-li to možné, uložte odstraněné klíště do uzavřeného obalu a dejte ho stranou pro případné testování na přítomnost patogenů. To může být užitečné pro diagnostiku případného onemocnění, pokud by se objevily symptomy v budoucnu.

V České republice byl dosažen významný průlom v oblasti vývoje biocidních antiseptických produktů speciálně určených k odstranění a prevenci klíšťového onemocnění. Představujeme vám mrazící sprej AtixAntisept Juwim-gel a Ixoderm, které nabízejí účinná řešení pro zvládnutí klíšťat a souvisejících rizik.

Antisept Juwim-gel, vyvinutý společností Juwital ve spolupráci s Parazitologickým ústavem Akademie věd, získal mezinárodní uznání díky své schopnosti eliminovat klíšťata a další krevsající hmyz přenášející infekce. Při nesprávném odstraňování klíšťat hrozí riziko zavlečení infekce do krevního oběhu. Antisept Juwim-gel se nanáší na postiženou oblast, kde je klíště přichyceno, a poskytuje ochranu proti klíšťové encefalitidě a lymské borelióze, pro které momentálně neexistuje vakcína. Je důležité poznamenat, že Antisept Juwim-gel nenahrazuje očkování ani preventivní opatření, ale slouží jako cenný doplněk.

Tento dvousložkový produkt se skládá zvláštního jódu (Antisept) a gelu (Juwim-gel). Balení obsahuje sadu nástrojů pro kontrolu infekce a odstranění klíšťat, včetně pinzety a vatových tampónů. Antisept Juwim-gel lze bezpečně používat u dětí a domácích zvířat, jako jsou psi a kočky. V roce 2005 obdržel tento produkt ocenění v oblasti zdravotnictví, které každoročně uděluje nadace Prince Charlese ve Spojeném království.

Aplikace Antisept Juwim-gelu zahrnuje nanášení Antiseptu na místo kousnutí klíštěte nebo postiženou oblast a nechání působit přibližně 5 minut. Poté se nanese Juwim-gel, který se jemně vmasíruje do kůže. Tato kombinace účinně odstraňuje klíšťata a minimalizuje riziko infekce.

Dalším účinným produktem je Ixoderm, vyvinutý firmou BioPharm s ohledem na potřeby odborníků zabývajících se klíšťaty. Ixoderm je hydrogel obsahující účinnou látku, která zabraňuje klíšťatům v přichycení se na kůži. Tento gel se aplikuje přímo na kůži a tvoří ochranný film, který klíště odrazuje a zabraňuje mu v pronikání do těla. Ixoderm je vhodný pro použití u dospělých i dětí a nabízí dlouhodobou ochranu až 8 hodin.klíště3

Bezpečné a snadné odstraňování klíšťat je nyní možné díky mrazicímu spreji ATIX® pro vás i vaše domácí mazlíčky. Nemusíte se již tolik obávat nemocí přenášených klíšťaty, protože stačí mít tento sprej ATIX® při sobě. Pokud objevíte přisáté klíště na kůži, stačí ho okamžitě zmrazit!

Tímto způsobem se zjednoduší a zabezpečí jeho odstranění. Zmrazením klíštěte snižujete jeho metabolickou aktivitu a snižujete také riziko přenosu nemocí. Sprej se snadno aplikuje přímo na přisáté klíště a díky své kompaktní velikosti je vhodný i na výlety. V balení je také praktická pinzeta, kterou lze klíště snadno odstranit po jeho zmrazení.

Sprej ATIX® můžete použít bez obav i k odstranění klíštěte přisátého na vašem pejskovi nebo kočičce!

Vývoj těchto produktů představuje významný pokrok v ochraně proti klíšťatům a přenosu klíšťového onemocnění. Jejich použití může snížit riziko infekce a poskytnout klíštětem postiženým jedincům a zvířatům větší bezpečnost a pohodu.